2017'de ne yapacağız?

Hiç iç açmayan hadiseler ile ama buna kıyasla daha iyi bir ekonomik performansla 2016'yı tamamladık. Bir ülkenin başına gelebilecek en sarsıcı, en üzücü saldırılar, en alçak darbe girişimini yaşamış olsak da çalışmaya, üretmeye, ihracata devam ettik.Hükümet tarafından özellikle yılın ikinci yarısında, özel sektör üzerinde mali yükleri hafifletmeye yönelik çok sayıda önlem ve ekonomiyi canlandırmaya yönelik teşvik kararları alındı.

2017'nin iş dünyası için geçen yıldan çok daha iyi bir yıl olmasını umuyoruz. Biz TİM olarak, 2017 yılını ihracatımız açısından bir sıçrama yılı ilan ettik. Hükümetimizin destekleri ve ihracatçılarımızın çabasıyla 2017'nin; üretimle birlikte tasarımın, yüksek teknolojinin, inovatif fikirlerin ve yüksek katma değerli üretimin güç kazanacağı  bir yıl olmasını istiyoruz. İhracatçıların çatı örgütü olarak, geçen yıllarda olduğu gibi, Türkiye'de üretimde ve ihracatta yenilikçiliğin savunucusu olmaya devam edeceğiz. Yine ilklere imza atacağız. Öncelikle, ilk kez Türkiye Marka Konferansı etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. “Turkey-Discover the Potential/Türkiye-Gücünü ve Potansiyelini Keşfet” sloganıyla 2014 yılında oluşturduğumuz “Türkiye Markası” kapsamında tanıtım faaliyetlerini farklı konseptlerle daha büyük bir heyecanla devam ettireceğiz.

Yine, 2017 yılında ilk kez Born Global konferansını düzenleyeceğiz. Türkiye'yi uluslararası bir girişimcilik üssü haline getirmeyi hedeflediğimiz bu proje ile yerli ve yabancı girişimcileri İstanbul'da ağırlayacağız. İhracatta pazar çeşitlendirme çalışmalarımız kapsamında 10 İl 10 Ülke Hedef Pazarlar etkinliklerimize devam edeceğiz. Ülkemizde yüksek katma değerli üretimin yaygınlaştırılması amacıyla başlattığımız Türkiye İnovasyon Haftası, İhracat Zirvesi ve Türkiye Tasarım Haftası etkinliklerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Türkiye'nin güçlü imajını yansıtabilecek, belli zamanlarda değil yılın her günü 7/24 fuar mantığıyla çalışan Türk Ticaret Merkezlerimizi açmaya başlıyoruz. İlkini Tahran'da açıyoruz. Yıl içerisinde New York ve Dubai merkezleri de ihracatçılarımızın hizmetine sunulacak. Geçen yıl 30 ülkeye ticaret heyeti düzenlemiştik. Bu sene hedef 43 ülke.

Ar-Ge ve tasarım merkezleri kurulumu için firmalara danışmanlık desteği sağlıyoruz. Türkiye'deki Ar-Ge merkezi sayısını 500'e çıkarıp, 500 de tasarım merkezi açacağız. Bu yıl özellikle Ar-Ge merkezleri konusunda iddialıyız. Hizmet sektörü ihracat potansiyelini ortaya çıkarmak ve dünya ihracatından aldığımız payı yükseltmek üzere 2016'da ilkini düzenlediğimiz “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” çalışmalarımızı 2017'de derinleştireceğiz. Potansiyel arz eden sektörler üzerinde yoğunlaşarak Türkiye hizmet sektörü ihracat haritasını çıkaracağız.

TİM olarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başkanlığında gerçekleştirilen Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu Açık İnovasyon Çalışma Grubunda üstlendiğimiz başkanlık ve sekretarya görevlerini sürdüreceğiz. Bu noktada, 4. Sanayi Devrimi olarak adlandırılan dönüşümün temel bileşenleri konusunda yol gösterici olmak adına adımları artıracağız. Geleceğin dünyasını, insana ve insanla var olan bilim ve teknolojiye, bunların ticarileşmesine ortam hazırlayan, bilgi tabanlı ekonomiye sahip ülkelerin kuracağını çok iyi biliyoruz. TİM olarak üzerimize düşen sorumlulukları Türkiye adına yerine getirmek için her zamankinden daha fazla çalışacağız. 

PAYLAŞ