Başarılı ihracatçı yeşil pasaportu cebine koyacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, daha önce Meclisten gecen ve dun aksam Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından ayrıntıları paylaşılan "İhracatçıya Yeşil Pasaport" uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gelişmelerin ihracatçıların önünü açacağını dile getiren Büyükekşi şunları kaydetti:

“Hükûmetimize ihracatın önünün açılması için arz ettiğimiz 22 maddelik öneri paketinin en önemli maddelerinden birisi ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi konusuydu. Temmuz ayında Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ihracatçılara müjdeyi vermişti. Biz de ihracatçılar olarak konu ile ilgili detayların netleşmesini dört gözle bekliyorduk.

Dün akşam Ekonomi Bakanımız tarafından uygulamanın kapsamına açıklık kazandırılmasıyla konunun uygulamaya geçmesine yönelik önemli bir adım daha atılmış oldu. Dünyanın her yerinde ülkemizi basari ile temsil eden ihracatçılarımızın ceplerine yeşil pasaportlarını koymalarına çok az kaldı”

Yeşil pasaportun ihracatçının mobilizasyonunu açacağını ifade eden Büyükekşi şunları ekledi:

"Yeşil pasaport uygulamasının hayata geçmesi ihracatımız için kaldıraç etkisi yaratacak. Yeşil pasaport almaya hak kazanan firma temsilcileri, başta 2016 yılında bugüne kadarki ihracatımızın %50'sini gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyadaki birçok noktaya rahatlıkla ve zaman kaybı olmaksızın ulaşım imkânı sağlayacak".

"Ancak en az ulaşım kolaylığı kadar önemli diğer bir konu ise yeşil pasaportun süreklilik arz eden ihracatçılara verilecek olması. Örneğin son 3 yılın herbirinde ihracat yapan ve ortalama 1 milyon dolar ihracat seviyesini asan 11 bin civarında firma var. Süreklilik cok önem Verdiğimiz ve teşvik edilmesi gereken bir konu. Yeşil pasaport uygulaması da buna imkan tanıyor. Zaten biz de hükümetimize bu şekilde önermiştik. Kademeli bir sekilde, yani ihracat arttıkça verilecek pasaport sayısının artması da önerdiğimiz ve desteklediğimiz bir konu"

"Bakanımız açıklamasında yeşil pasaportun son 3 yıl ihracat yapan firma temsilcilerine verileceği belirtildi. Bu da ihracatta sürekliliği teşvik edecektir"

Büyükekşi ayrıca; “Ülkemizi 6 kıtada 249 ülke/bölgeye ihracat yaparak Türk bayrağını tüm dünyada dalgalandıran ihracatçılarımızın Hükümetimizin desteğini güçlü bir şekilde arkalarında görmeleri, çok kısa vadede ihracat verilerinde gözle görülür artışları beraberinde getirecektir" dedi

 

 

 

 

 

PAYLAŞ