BAŞKAN MEHMET BÜYÜKEKŞİ'DEN 29 EKİM MESAJI

Değerli dostlarım,

Bugün Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 94. yılını kutluyoruz. Belki bizi yakından bilmeyenler, bu kutlamayı halkın egemenliğine dayalı bir sisteme geçişimizin yıldönümü olarak tanımlayabilir. Ancak bizim için çok daha derin anlamları var 29 Ekim 1923 tarihinin.

O gün; dünyada örneği görülmemiş bir mücadele ve birlik ruhuyla esaretine kendi elleriyle son veren bir millet, "egemenlik milletin, artık bu ülkeyi biz yöneteceğiz" dedi.

O gün; Bir neslin kendi gençlerini yetiştirme, gelecek nesiller için hayaller kurma fırsatı doğdu.

O gün; Kadınları hayatın her alanına dahil olmuş, sanatta, sporda, bilimde dünyaya adını yazdıran insanlar yetiştirmiş, dünyanın her yerine 150 milyar dolar ihracat yapan, dünyanın ilk 20 ekonomisi içine girmiş bir ülkenin temelleri atıldı.

O günden sonra demokrasiyi bir yaşam biçimi olarak benimseyen bu millet, teröre, krizlere, afetlere ve günü geldi hain darbelere karşı hep birlik oldu, tek oldu, egemenliğine kastedenlere, canı pahasına karşı durdu.

Kısacası sevgili dostlarım;

O gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o büyük insanlar, sadece Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmadı, tüm dünyaya; halkıyla, sivil toplumuyla, devletiyle, insanlığa değer katacak büyük bir ülke olmanın sözünü verdi. Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Kurtuluş Savaşımızda canlarını feda eden aziz şehitlerimize bir armağandı. Ruhlarının şad olması için.

Hepimiz bu güzel cumhuriyete, bu ülkenin geleceğine sahip çıkalım. Hedefimiz her zaman ileri gitmek, gelecek nesillerimize, bilimde, teknolojide, inovasyonda ve hepsinden önemlisi insanlığa faydada öncü olan bir ülke bırakmak olsun.

Unutmayalım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi: Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.


Saygılarımla

PAYLAŞ