Bu Gurur Tüm İhracatçılarımızın

6 Sektör İhracat Rekoru Kırdı 

2017'de TİM verilerine göre ihracatın istisnasız her ay arttığını kaydeden Büyükekşi “12 ayın 8'inde ihracatımızdaki artış çift haneli. Bu gurur tüm ihracatçılarımızın” dedi.

2017 yılında çok önemli sektörel rekorlar kırıldığını kaydeden TİM Başkanı “2017'de 6 sektörümüz, tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı. Otomotiv ihracatımız 28,5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 2000 yılında otomotiv ihracatımız sadece 2,4 milyar dolardı.

Makine sektörü ihracatımız 2017'de 6,1 milyar dolara ulaşarak zirveye ulaştı . Bunun yanında Mücevher sektörü 3,3 milyar dolar ile, Savunma ve Havacılık sektörü 1,7 milyar dolar ile, Mevve ve Sebze mamulleri sektörü  1,4 milyar dolarla ve  Süs Bitkileri sektörü 85 milyon dolarla en yüksek yıllık ihracat seviyelerine ulaştı. 

185 ülke ve bölgeye ihracat arttı 

 

2017 yılında 185 ülke ve bölgeye ihracatımızın arttığını kaydeden TİM Başkanı “2017'de yakın uzak demeden bir çok ülkede varlığımızı pekiştirdik. İzlanda'ya ihracatımız 6 kattan fazla arttı. Haiti'ye ihracatımız 4 katına çıktı. Jameika, Malta ve Panama'ya ihracatımız %100'den fazla arttı. Liberya, Singapur, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelere ihracatımız neredeyse 2 katına çıktı. Rusya ile yaşadığımız krizin artık geride kalmasıyla bu yıl Rusya'ya ihracatta %51,2'lik artış oranına ulaştık” dedi. 

 

En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 20 ülkenin 2017'de değişmediğini kaydeden TİM Başkanı “Ancak ilk 20'de sırası değişen ülkeler oldu. İlk 3'te sırasıyla Almanya, İngiltere ve İtalya yer alıyor. Geçen sene 5. sırada olan ABD, bu yıl otomotiv ihracatımızdaki artışla birlikte 4. sıraya yükseldi. Çin listede 3 sıra birden yükselerek 15. sıraya yerleşti. İsrail, Romanya, Bulgaristan gibi ülkeler bu yıl daha üst sıralarda kendilerine yer buldu” dedi. 

 

İlk 20'de en yüksek ihracat artışını Rusya'ya yakaladıklarını kaydeden Büyükekşi “İspanya, ABD, Çin ve Belçika'ya ihracat %20'nin üzerinde arttı. İngiltere, Irak ve Polonya'ya çift haneli ihracat artışları yakaladık. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da ilk 20 ülke, ihracatımızda %68'lik bir paya sahip” dedi.

 

Kilo fiyatı 1.36 dolar oldu

 

İhracat birim fiyatlarına da değinen TİM Başkanı “Geçici verilere göre 2017'de ihracatımızın birim fiyatı 1,36 $ olduBu rakam kesinlikle yeterli değil. Her platformda söylüyoruz; ihracatımızın birim fiyatını kalıcı bir şekilde artıramazsak, ihracat artışında istediğimiz sürekliliği yakalayamayız. TİM olarak Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşma'ya son derece önem veriyoruz. Girişimciliği özendirebilmek, yenilikçilikle buluşturabilmek için çalışıyoruz. Bu çabalarımızın tek bir amacı var; katma değeri artırarak birim fiyatımızı daha yukarılara taşımak. 2017'de bu konularda çok önemli etkinlikler gerçekleştirdik. Bu çabalarımıza 2018'de de devam edeceğiz." 

PAYLAŞ