Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracatçıları kabul etti: "Bu birlik beraberlik ile 2023 hedefine daha yakınız"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Ülkemizde normalleşme süreci başlıyor. Artık, eskisinden çok daha büyük işler yapmak zorundayız. Daha fazla üretim, daha fazla yatırım, daha fazla ihracat gerçekleştirmeliyiz” dedi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu ile 60 ihracatçı birlik başkanı ve yönetim kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ziyaret etti. 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından birliktelik mesajı vermek istediklerini dile getiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Ülkemizde normalleşme süreci başlıyor. Bundan sonra bize düşen, dünyayı karış karış dolaşıp ülkemizin potansiyelini dünyaya anlatmak ve ticari bağlar kurmak. Artık eskisinden çok daha büyük işler yapmak zorundayız. Daha fazla üretim, daha fazla yatırım, daha fazla ihracat gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.

Üretimde ve ihracatta aksama yaşanmadı

Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 15 Temmuz sonrasında Panama ve Guatemala'ya planlanan ticaret heyetinin bu ülkelere gittiğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Terörist girişimin ardından ihracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına üretimin ve ekonomik faaliyetlerin aynı seyirde sürdüğünü ifade eden mektuplar gönderdi. Ayrıca Türkiye'deki tüm yabancı misyon şeflerine ve yurtdışındaki muhatap STK'lara Türkiye'deki demokrasi hareketini anlatan mektuplar gönderdik. Şunu gururla söyleyebiliriz ki; yaşadığımız bu hain girişim sonrasında, gerek üretimimizde, gerekse de ihracatımızda herhangi bir aksama meydana gelmedi.”

Ekonomi Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar sonrasında bundan sonraki süreçte tek vücut olarak neler yapılabileceğini ele aldıklarını da kaydeden Büyükekşi, “Bizler de ihracatçılar olarak, 2023 hedeflerimizi gerçekleştirebilmek adına çok daha fazla azim ve gayret gösteriyoruz. Bu zorlu süreç sonrasında sizin desteğiniz ve öncülüğünüzde Türkiye şahlanışına devam edecektir. Bundan hiçbir kuşkumuz yoktur” diye konuştu.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu birlik beraberlikle 2023 hedeflerimize daha yakınız
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracatçıları kabulünde Rusya ile ilişkilerden, ihracat teşviklerine çok sayıda konuda değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ihracatçılara seslendiği konuşmasından bazı önemli başlıklar şöyle:
 
* TİM'in geçmişine baktığımızda gelen Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar ne kadar sık bir araya geliyordu bilemem. Ben TİM'le de, TOBB'la da bir araya olmaya özen gösterdim. Bu ülkeyi biz beraber ayağa kaldıracaktık. İş dünyası diri ve güçlü olmazsa, ülkemizin de diri olması mümkün değildir.
 
* Dün 9 aylık aradan sonra Rusya'ya ziyaretimiz gerçekleştirdi. Dar kapsamlı bir işadamları toplantısını da Sayın Putin'le gerçekleştirdik. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Rusya'yla olan ekonomik ilişkileri süratle aşacağız.
 
* 16 Temmuz'da piyasaya sürülen paraya baktığımızda 2,5 milyon dolar hemen Türk Lirasına çevrilip piyasaya sürülmüştür.
 
* Darbe girişiminin ertesi günü TİM'in Panama ve Guetemala'ya gönderilecek heyetleri iptal etmemesini ben çok önemli görüyorum. Çünkü bu hain oyunun en önemli ayaklarından biri de ekonomimizin çökertilmesiydi.
 
* Milletimiz 10 milyon dolar döviz bozdurup bu oyunu da bozmuştur. 2 yardım talep ediyorum. Yurtdışındaki tüm muhattaplarınıza bu darbe girişiminin gerçek yüzünü FETÖ'nün tüm dünya için tehdit olduğunu anlatmanızdır.
 
* O camidan dostlarınız arkadaşlarınız olabilir, ben diyorum ki bunları ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım. Bu bir vatanseverlik borcudur. Herkesi istihbarat bilemeyebilir, emniyet bilemeyebilir ya da yetişemeyebilir bakın adamlar kaçıyor.
 
* 11-17 Temmuz arasında 2,1 milyar dolar olan ihracatımız, 2,7 milyar dolara ulaştı. İlk 7 aylık ihracat 80,5 milyar dolara ulaştı. Çalışacağız, koşturacağız.
 
* Biz de süreç içinde atacağımız bazı adımları paylaşacağız. Finans sektöründe bazı engellemelerin olduğuna dair bilgiler var.
 
* Ama kamu bankaları ve özel sektör bankaları fırsata çevirmeye kalkarlarsa kapımızı kolay kolay çalamazlar. Zaten milletin parasıyla çalışıyorsunuz. Kalkıp da yatırımcımızın önünü açmaz, daraltır basit bir olayda geriye çağırma gibi bir mantığın içine girerse ben bunu ihanet olarak değerlendiririm. Sıcak da bakamam. 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız.
 
* Rusya'yla 100 milyar dolarlık dış ticarete ulaşma kararlılığımızı yeniledik. İhracatçılarımızın farklı pazarlara açılma gayretini görüyorum. Netice almaya başladığımızı da görüyorum.
 
* Her olanda bir hayır vardır. Emin olun onlar bu kadarını beklemiyordu. Ülkemiiz çökertmek için oynanan oyun, son dönemin en büyük birliğini gerçekleştirmemize vesile olmuştur.
 
* Biz bu güzel tabloyu sonuna kadar muafaza etmekte kararlıyız. Lider kadrolar arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır. Hamdolsun o gece tam aksi oldu. Türkiye bugün 2023 hedeflerine 15 Temmuz sabahından daha yakındır.
 
* Ekonomimizi yatırım, istihdam, ihracat gibi ayaklar üzerinde büyütmek konusunda kararlıyız. Bankacılık sektörümüz güçlü ama gücünü fırsata dönüştürmeye kalkarsa karşısında bizi bulacaktır.
 
* Amerika'da Japonya'da faiz oranı ne? Bizde neden böyle oluyor? Aynı ilkelerle hareket ediyoruz. Milleti aldatma, girişimcimizi aldatma yok. İmzayı atıyorsunuz ne getirir götürür bakmıyorsunuz, bir an önce parayı alayım diyorsunuz. Ama finans sektörünü sıkıştıracağız.
 
* Faizler düştü dediğimiz zaman bankalarımızın yatırımcılarımızın önü açılacaktır. Uyduruk bahanelerle kredileri geri çağıran bankalar kendilerine bir saf belirlemiştir. Bu saf ülkemizin milletimizin safı değildir.
 
* Şu andan itibaren tüm bankalarımızın birlik ve beraberlik ruhuna uygun adımlar atmasını bekliyorum. Ülkemizin üzerinde oynanan oyunları beraber bozduk. Cumhurbaşkanı olarak hepsinin takipçisi olacağım.
 
* Dünki Resmi Gazete'de yayımlanan yatırım ortamının iyileştirmesiyle ilgili ihracatçıların yeşil pasaportu olmak üzere birçok konu çözüldü. İhracat destek konusundaki paketin de en kısa sürede özellikle yasalaşması için hükümetimize gerekli telkinleri yapmış oluyorum.
 
* Çılgın Türkler diyorlar ya, bu millet imanlı çılgın Türkler. Geçen şehitlerin evine gittim. Bir tanesi hanım diyor ben köprüye gideceğim, bilmiyor musun diyor hanımı darbe var. Adam diyor ki abdestimi aldım, hanımı diyor ki ben de seninle geleceğim diyor. Beyi şehit oluyor. Bu millet alnından öpülesidir. 
 
* Bu iş dünyasında da boşluk bırakmaksınızın bu yola devam edecektir. Ülkemizi hakettiği yere getireceğiz. Bu gazi mekana teşriflerinizden ötürü sizlere teşekkür ediyorum.

 

 

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ