FORUM İSTANBUL 2017'DE TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Meclisimizin desteğiyle, 4-5 Mayıs 2017 tarihinde Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleşen 16. Forum İstanbul'un bu seneki ana teması 'Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor' oldu. 

Forum İstanbul 2017'nin açılış konuşmalarını Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Forum İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi gerçekleştirdi.

Organizasyonda konuşulan temel konu başlıkları ise şu şekildeydi; Dünya'da ve Türkiye'de Yeni Dönem, Türkiye'nin Geleceğini Tasarlarken; İhracatta Atılım Yılı, Sanayide Ve Ekonomide Dijital Dönüşüm, Gelecekte Yaşam Ve Fırsatlar, Türkiye'nin Mali İhtiyaçları İçin Yeni Yollar Ve Türkiye Varlık Fonu, Finansal Sistemlerin Geleceği Nasıl Olacak?,  Türkiye'nin Geleceğinde Yer Alacak Stratejik Sektörlerden Enerji'de Yol Haritası ve son olarak Savunma'da Stratejik Yenilikler Neler Olmalı?

“Forum İstanbul'un gelişmesini çok arzuluyoruz”

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci sözlerine Forum İstanbul organizasyonuna teşekkür ederek başlayarak şu şekilde devam etti; “Forum İstanbul'un gelişmesini, bundan sonraki süreçte bir analiz konferansı olarak devam etmesini çok arzuluyoruz. Ekonomimizde son 15 yılda faiz giderlerinin gelirlerimize oranı %15 ten %1.9'a geriledi. Bu gerçekten övünülecek bir başarı. 2002 yılındaki ihracatımızda 35 milyar dolar şu an 143 milyar dolara ulaştık. Hedefimiz ise yılsonunda 155 milyar dolara ulaşmak” dedi.

Bu yıl 16.sı düzenlenen gündem ve gelecek perspektifine ilişkin konuların tartışıldığı Forum İstanbul'un, tam 16 yıldır organizasyonunda stratejik partner olmaktan büyük gurur duyduğunu vurgulayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Hükümetimiz, özel sektör temsilcilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, medyamız, yani bu ülkeyi oluşturan tüm unsurlar olarak, birlikte hareket ettiğimiz sürece, geleceğimiz çok daha parlak olacak .” dedi. Ayrıca ihracat rakamlarında geçen seneye oranla bir artış olduğunu belirten Büyükekşi, “Geçtiğimiz günlerde açıklanan Nisan ayı verilerine göre, ihracatımız ilk dört ayda yüzde 9'a yakın artış kaydetti. Yılın geri kalanında da ihracatımızın bu performansını sürdüreceğine olan inancımız tam!” dedi. 

PAYLAŞ