İhracat Destekli Rekor Büyüme

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017 yılı 3. çeyrek büyüme verisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gelen rakamın OECD ve G20'de liderlik koltuğuna oturmamızı sağlayacağını belirten TİM Başkanı, “Büyüme hızımız hem bizim, hem de pek çok kurumun tahminlerinin üzerinde geldi. 2017 sadece ihracatta değil ekonominin tamamı için adeta bir atılım yılı oldu. Birbiri ardına elde edilen bu başarılarda hem Hükümetimizin hem sanayicilerin, ihracatçıların yani piyasadaki bütün aktörlerin payı oldukça yüksek.“ dedi.

Büyükekşi “Gelen büyüme rakamı, 2011 yılı 3. çeyrekten bu yana ulaştığımız en yüksek, 2000'den beri ulaştığımız  6. çeyrek oldu. Bu başarı, hepimize hayırlı olsun.” dedi.

Dünyanın büyüme motoru olan Çin ve Hindistan'ı bu rakamla geride bıraktığımızı kaydeden TİM Başkanı “%11,1 büyümenin 3,6 puanı yatırımlardan geldi. Yatırımlardaki bu artış, büyüme trendinin bu çeyrekle sınırlı kalmayacağını, son çeyrekte ve 2018'de de devam edeceğini gösteriyor. Yani Ekonomi Bakanlığımız tarafından verilen yatırım teşviklerinin bu çeyrekte etkilerini daha net bir şekilde görmüş olduk. Diğer taraftan bu yatırımlar da sonraki dönemlerde ihracatımıza olumlu etki yapacak.

İhracatın büyümeye olan katkısının 3,5 puan olduğunu söyleyen TİM Başkanı; “Bu katkı son 5 yılın en yüksek ihracat katkısı. Yani büyümenin üçte biri ihracattan geldi. Son 15 yılın ise dördüncü en yüksek ihracat katkısını yakaladık. Biz geçen yıl “2017 ihracatta atılım yılımız olacak” dedik. Dediğimizi yaptık. Tüm ihracat ailesi daha fazlasını istiyor” dedi.

Net dış ticaretin büyümeye %0,3 katkı vermesi konusuna da değinen TİM Başkanı “Bu yılın ilk 9 ayında net dış ticaret büyümeyi pozitif destekledi. Ancak ithalat konusunda özellikle nihai tüketim mallarında ülke olarak daha duyarlı olmamız gerekiyor.” dedi.

“Yıl genelinde yüzde 7 civarında bir büyüme rakamının geleceği artık net olarak ortaya çıkmış oldu” yorumunu yapan Büyükekşi “İnşallah 2023 hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.

Bu sayfa 11 Aralık 2017 Pazartesi tarihinde yayınlanmıştır.
PAYLAŞ