İhracatçı birliklerde seçim maratonu tüm hızıyla devam ediyor

4 yılda bir yapılan TİM ve bağlı ihracatçı birliklerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetim Kurulu üyelerinin belirleneceği Seçimli Genel Kurulları Nisan ayı boyunca devam edecektir. 

EİB
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Erkan ZANDAR
Zandar Dış Tic. Ltd. Şti. YK Üyesi

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Erkan Zandar 1 Nisan 1979 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Ortaokul ve Lise eğitimini İzmir Saint Joseph Koleji'nde, Üniversite eğitimini Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde tamamladı. Zandar Dış Ticaret Ltd. Şti. firmasında Firma Ortağı ve Genel Müdür olarak iş hayatını sürdüren Zandar, 14 senedir Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu'nda yer alıyor. 2014-18 döneminde Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Zandar, 2 dönem Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, 2 dönem ise; Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulundu. 2017 yılında kapanan Deri Tanıtım Grubu'nda da Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunan Erkan Zandar, evli iki çocuk babası. Zandar, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyor.

İTKİB
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Ahmet ÖKSÜZ
KİPAŞ Holding YK Üyesi

1970 yılında K.Maraş'ta doğdu. “Kipas Holding Yönetim Kurulu Üyesi“ ve “Lee Cooper Türkiye Başkanı” olan Ahmet Öksüz, liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde tamamladı. Florida  Üniversitesi'nde 1993 yılında master eğitimini yapan Öksüz, aynı yıl tekstil başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Kipas Holding'de işe hayatına başladı. 1999-2011 yılları arasında ITKIB'de “Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı” görevini üstlendi. TOBB'da “Konfeksiyon Sektörü Meclisi Başkanlığı” görevinde bulundu. Fenerbahçe Spor Kulübü ve 1907 Derneği'nde üyeliği bulunan Öksüz, İngilizce ve Almanca biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

EİB
Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Recep Burak SERTBAŞ
Demoteks Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı

1964 Amasya doğumlu olan Burak Sertbaş, 1985 Dokuz Eylül Universitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezunu oldu. 1985-1992 yılları arasında Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası Pazarlama Yöneticisi olan Sertbaş, 1992 yılında Demoteks Tekstil Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti.'yi kurdu. Sertbaş sırasıyla;  2000-2010 Yılları Arası Ege Giyim Sanayicileri Derneği (Egsd) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2009'dan itibaren Ege Bölgesi Sanayi Odası (Ebso) Meclis Üyeliği, 2010'dan itibaren Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2014'den itibaren Targev Türkiye Tekstil Hazır Giyim Deri Sanayi Teknoloji Tasarım Araştırma Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2014'den itibaren Türkiye İhracatçılar Meclisi Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Sertbaş, 2 çocuk babası olup İngilizce biliyor.

EİB
Ege Zeytin ve Zeytinyağı  İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Davut ER
Eroğlu Yerli Ür.Gi. Hy. Tur. İnş. Sar. Nak. İhr. İth. San. ve Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı

1965 yılında Aydın'da dünyaya gelen Davut ER, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olan ER, İş hayatına 1988 yılında zeytin, zeytinyağı ve kuru incir ticareti yaparak başladı. Aydın Ticaret Borsası'nda uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Davut ER, 1999-2001 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2004-2005 yılları arasında ise Meclis Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine 2006 yılında seçilen Davut ER, 2014 Nisan ayında yapılan Genel Kurul Toplantısı sonrasında EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. ER, 11 Mayıs 2016 tarihinde ise; Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. 2017 yılı Şubat ayında kapanan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi'nde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 19 Nisan 2018 tarihinde Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanlığı'na tekrar seçilen Davut Er, İngilizce biliyor, evli ve üç çocuk babası.

EİB
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Jak ESKİNAZİ
Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş. YK Başkanı

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Jak Eskinazi, 1954 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Eskinazi, Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş., Roteks Tekstil İhracat A.Ş. firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürüyor. 2003-2010 yılları arasında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Jak Eskinazi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, EGEV Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2014-18 yılları arasında Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Jak Eskinazi, halen İsrail'in İzmir Fahri Konsolosluğu görevini sürdürüyor. Mirey Eskinazi ile evli olan Jak Eskinazi 1 çocuk, 2 torun sahibi ve İngilizce biliyor.

İİB
İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Haluk OKUTUR
Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkan

AKİB
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Hayri UĞUR
Uğur Teks. San Ve Tic. Ltd. Şti YK Başkanı

Akdeniz Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Uğur, 1961 yılında Mersin'de doğdu. Evli ve iki çocuk sahibi olan Hayri Uğur, 1979 yılında Tarsus Amerikan Koleji'ni, 1983 yılında ise New Hampshire Üniversitesi'ni bitirdi. ABD'deki üniversite eğitimini basketbol bursu ile tamamlayan Uğur, NCAA'da dört yıl ve Türkiye'ye dönünce Türkiye Basketbol Birinci Ligi'nde 1992 yılına kadar profesyonel olarak basketbol oynadı. Uğur, 38 kez Milli Takım forması giydi. Tekstil ve konfeksiyon ile tanışması son oynadığı ve kaptanlığını yaptığı Çukurova Sanayi Spor ile oldu. Uğur, jübile sonrası Çukurova Sanayi İşletmeleri A.Ş.'de üç yıl çalıştı. 1995 yılında Uğur Tekstil firmasını kuran Uğur, bu tarihten itibaren, günümüze kadar hazırgiyim imalatı ve ihracatı ile faaliyet göstermektedir

İTKİB
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı

Mustafa ŞENOCAK
Derimsa Deri YK Başkanı

1959 Çaykara Trabzon doğumlu olan Mustafa Şenocak, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimleri Fakültesi'ne girip 1983 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. 31 yıldır deri sektöründe; Derimsa Mamulleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Gr Deri Tekstil Ayakkabı ve Hediyelik Eşya Ürünleri Ltd. Şti., Atacan Deri Tic. ve Dış Tic. A.Ş., İkon Deri San. ve Dış. Tic. A.Ş., Fimaks Plastik A.Ş. gibi alanlarda hizmetlerine devam ediyor. 3 dönem İDMİB başkan vekilliği yapan Şenocak, Deri Tanıtım Grubu üyeliği, İTO Meclis üyeliği yaptı. İngilizce bilen Şenocak, evli ve iki çocuk babasıdır.

AKİB
Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı

Fatih DOĞAN
Ari Tarim Ürün. Paz.Tic. San. A.Ş. YK Başkanı

1955 Elbistan doğumludur. 1975 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Maliye-Muhasebe bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin hemen ertesinde Adana'da 1976'da Badapak Çırçır'da çalışma hayatına başlamış, daha sonra ise Sanko'nun o zamanki adı Hilal İplik olan, Adana'daki satın alma ofisinde çalışmıştır. 1976-1980 yılları arasında Çalışma Bakanlığı'nda müfettişlik görevini yürütmüştür. 1980 yılında Arı grubuna katılmıştır. Bremen (Almanya), Brüksel (Belçika), Cotonou (Fildişi Sahili) and Memphis (ABD) gibi şehirlerde uzun süreli eğitimler almış ve/veya çalışmıştır. Son dört dönemde Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Pamuk konusundaki bilgi ve deneyimi sayesinde uzun yıllardır Türkiye'de ve dünyada yapılan resmi toplantılara sektörü ve ülkemizi temsilen katılmaktadır.

EİB
Ege Kuru Meyve ve Mam. İhracatçıları Birliği Başkanı

Birol CELEP
K.F.C. Gıda Tekstil San İth. İhr. Yatırım A.Ş. YK Başkanı

Birol Celep 4 Haziran 1960 tarihinde Foça Gerenköy' de doğdu. Endüstri Meslek Lisesi mezunu olan Birol Celep, ailesinin 1984'ten beri Gediz ve Bakırçay havzasında pamuk sektöründe faaliyet gösteren Celepler Pamuk ve Celpam Pamuk şirketlerinde üretim ve satın alma konularında görev aldı. 1994 yılında Kuru Meyve üretimi ve ihracatı için kurulan K.F.C. Gıda Tekstil Sanayi İthalat İhracat Yatırım A. Ş. 'de aktif yönetimde olan Celep, 10 yılı aşkın süredir K.F.C. Gıda A.Ş. ve ABD'de yerleşik Safe Food Corporation firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı ve Celepler Pamuk Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. firmasının da Yönetim Kurulu Üyesidir. 2003 yılından itibaren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliğinde Denetim Kurulunda yer alan Birol Celep, 2010-2014 döneminde Başkan Yardımcılığını üstlendi ve 2014 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. Celep, 18 Nisan 2018 tarihinde Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ikinci kez seçildi. Olcay Celep ile evli olan Celep iki erkek çocuk babası, bir torun sahibi.

DENİB
Denizli İhracatçılar​ı Birliği​ Başkanı

Hüseyin MEMİŞOĞLU
Makroteks Tekstil San. Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı

GAİB
Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar​ı Birliği​ Başkanı

Ahmet Fikret KİLECİ
Kileci Tekstil Gıda Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı

OAİB
Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​ Başkanı

Nihat UYSALLI
Nuh'un Ankara Makarnası San. ve Tic. TİC. A.Ş.

20 Şubat 1962 Ankara doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da yükseköğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 1986 yılından itibaren Nuh'un Ankara Makarnası San. ve Tic. A.Ş. firmasında yönetici olarak çalışan Uysallı, 8 yıldır OAİB Yönetim Kurulu Üyesidir ve Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Halen OAİB Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Sektör Kurulu Üyesidir. Aynı zamanda TİM Genel Kurul Delegesidir. Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği'nin ( MÜSAD ) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. 2009 – 2013 yılları arasında Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu ( TGDF ) Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 2010 – 2018 yılları arasında TOBB Delegesi olmuştur. ATO Yönetim Kurulu Üyesidir.

İMMİB
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı

Adil PELİSTER
BETA Kimya San. ve Tic. YK Başkanı

1962 yılında İstanbul'da doğan Adil Pelister, ilk ve ortaöğretim eğitimini İstanbul Gaziosmanpaşa'da Plevne Lisesi'nde ve liseyi de Bahçelievler Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü başarı ile bitirdi. İyi derecede Almanca ve İngilizce bilen, evli ve iki çocuk sahibi olan Adil Pelister'in aktif olarak yer aldığı kurum ve kuruluşlar şöyle: Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Üyesi, ASAD (Aerosol Sanayicileri Derneği) üyesi,  İstanbul Sanayi Odası Kimya Meslek Komitesi Üyesi.

EİB
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı

Hayrettin UÇAK
Uçak Şirketler Grubu YK Başkanı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Hayrettin Uçak, 1963 yılında Siirt'te dünyaya geldi. 1974 yılında İstanbul'a göç etti. İstanbul'da çocukluk ve gençlik yılları sebze ve meyve ticareti ile geçti. 1984 yılından bu yana İzmir'de yaşayan Hayrettin Uçak, Uçak Kardeşler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürüyor. Hayrettin Uçak, Evli, iki çocuk, üç torun sahibi. Değişik dönemlerde Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Hayrettin Uçak, 2014-18 yılları arasında ise İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Türkiye meyve sebze ihracatı açısından önemli gelişmelere ve yeni pazar girişimlerinde birçok başarıya imza atan Uçak'ın özellikle Ege Bölgesi ihracatını arttırma hedefleri için yaptığı yurtdışı ortaklıkları son dönemlerde etkisini göstermeye başladı. 3 yıl üst üste Ege Bölgesi ihracat birinciliği ödülü kazanan Uçak, 2017 yılında ise Türkiye ihracat birinciliği ödülünü almaya hak kazandı. 2018 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızdan istihdam ödülü almaya layık görülen Hayrettin Uçak, her daim değerli üreticisinin ve çiftçilerinin yanında yer almaktadır. Hayrettin Uçak geçtiğimiz dönemlerde de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlendi.

 

UİB
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı

Cafer AŞKAR
Aşkar Tarım Ürün Gıda Nak. Dep. İth. İhr. San. Dah. Tic. Ltd. Şti. YK Üyesi

 

OAİB
Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği​ Başkanı

Kutlu KARAVELİOĞLU
Samsun Mak. San. A.Ş. YK Başkanı

Makine Yüksek Mühendisi olan Kutlu Karavelioğlu, 1984 ODTÜ mezunudur. Yüksek Lisansını bilgisayar yardımıyla tasarım (CAD) üzerine yaptı. Karavelioğlu, SMS Samsun Makina Sanayi A.Ş.'nin Başkan Yardımcılığını, Layne Bowler A.Ş.'nin de Murahhas Azalık görevlerini yürütmekte, sektörel kuruluşlarda 1996'dan beri hizmet vermektedir. Makine İhracatçıları Birliği'nin kurucuları arasında yer alan Karavelioğlu; TOBB Makine ve Teçhizat İmalatı Sektör Meclisi Başkanlığı, Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Başkanlığı ve Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Hali hazırda Avrupa Mühendislik Endüstrileri Konfederasyonunda Türkiye'yi temsil etmekte ve Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonunda Önceki Başkanlık görevini sürdürmektedir

KİB
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​  

İlyas Edip SEVİNÇ
Özgün Gıda San. Tic. ve Ltd. Şti. YK Üyesi

1953 Trabzon doğumlu olan İlyas Edip Sevinç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünü okudu. 1975 yılından itibaren çalışma hayatına atılan İlyas Edip Sevinç, bir süre devlet kurumunda mühendis olarak çalıştıktan sonra, fındık ihracatını yapan bir firmada fabrika müdürü olarak iş hayatına devam etti. 2000 yılından itibaren Özgün Gıda San. Tic. ve Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi olan İlyas Edip Sevinç, 2006-2014 Karadeniz İhracatçıları Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği 2014-2017 Fındık Tanıtım Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2014'den beri Karadeniz İhracatçıları Birliği ve Fındık Sektör Kurulu Başkanı olarak görev yapan Sevinç, evli ve ingilizce biliyor.

İMMİB
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı

Aydın DİNÇER
TUR-ER Madencilik İnş. Nak. ve Dış. Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı 

1974 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini 1997 yılında Amerika'da San Diego Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. 2009-2011 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalı, İktisat Politikası alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Dalı alanında doktora eğitimine devam ediyor. Dinçer Mermer İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nde ve Tür – Er Madencilik İnşaat Nakliye ve Dış Ticaret Limited Şirketi'nde Genel Müdür olarak görev almaktadır. 2006-2008 yılları arasında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Meclis üyeliği, 2005-2009 yılları arasında İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi Başkanlığı, 2014-2017 yılları arasında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Muhasip üyeliği görevlerini üstlenmiştir. 2014 yılından bu yana İstanbul Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2017 Kasım ayından itibaren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor.

EİB
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı  

Bedri GİRİT
Ekiz Tavukçuluk A.Ş. YK. Başkanı

1962 Rize doğumlu olan Bedri Girit, İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamladı ve Ege Üniversitesi'nde İşletme mastırı yaptı. Zirai ve veteriner preparatları üreten bir firmada fabrika müdürü olarak iş hayatına atılan Girit, görev suresince Tarım Bakanlığı'ndan 10 adet zirai ve veteriner ilacını ruhsatlandırdı ve üretilmesine önderlik etti. 1987 yılında kanatlı ve yem sektöründe faaliyet gösteren uluslararası bir firmada göreve başladı. Son 10 yılında Genel Müdürlük olmak üzere 25 yıl boyunca, üretim ve pazarlama konularında sorumluluk üstlendi. Ekiz Tavukçuluk A.Ş.'de CEO olarak görev yapan Girit, 2014-18 yılları arasında; İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı, İzmir Ticaret Borsası Yumurta Meslek Komitesi Başkanlığı görevlerini yürüttü. Halen İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. 2006 yılından bu yana Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nde Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Girit, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nde kanatlı ve yumurta sektöründen başkan seçilen ilk isim oldu. 

BAİB
Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği Başkanı  

Hakkı BAHAR
Meysan Meyve İşleme San. İhr. İth. Paz. Dah. Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı

BOA Makina Üretim İth. İhr. Tic. ve San. Ltd. Şti. Şirket Ortağı ve YK Üyesi

OAİB
Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı  

A. Tahsin ATA
Atagür Çelik Eşya San. Ltd. Şti. CEO

1974 Yılında Ankara da doğan A.Tahsin ATA, 1993 yılında Liseyi Ankara Özel Yükseliş Kolejinden, 1999 yılında ise Bilkent Üniversitesi Bankacılık Finans ve Muhasebe Bölümü'nden mezun oldu. İkinci lisans diplomasını ise iş hayatına atıldıktan sonra 2003 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nden  aldı. 1999 yılında ise 60 yılı aşkın süredir metal ve Ahşap Mobilya üretimi konusunda faaliyetini sürdüren aile şirketi olan Atagür'de çalışma hayatına başlayan ATA, firmanın çeşitli birimlerinde 2,5 yıl çalıştıktan sonra, 2001 yılında Genel Müdür olarak şirketin başına geçti. Halen bu görevi yürüten ATA, kendi mesleğinin yanı sıra pek çok STK da görev aldı. ,  ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Sanayi Odası Meclis Üyeliğive Komite Başkanlığı, TOBB Ankara İl Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüten ATA, evli, 17 yaşında bir kız, 13 yaşında bir erkek çocuk sahibi olup, İngilizce ve Fransızca biliyor.

UİB
Uludağ Hazırgiyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı  

Nüvit GÜNDEMİR
Savcan Teks. Paz. Tic. ve San. Ltd. Şti. 

İİB
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı  

Ahmet GÜLEÇ
Nurhas Mobilya San. ve Tic. A.Ş. YK Başkanı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi

1970 yılında Şırnak'ta doğan Ahmet Güleç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1990 yılında mezun oldu. 1998 yılında çalışma hayatına Nurhas Mobilya'da başlayan Güleç,  Nurhas Mobilya'da ilk önce Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve ardından 2003 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.  2007-2012 yılları arasında MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı olarak görev yaparken, aynı zamanda İnegöl Mobilya Tanıtım Grubu'nun başkanlığını 2 yıl yaptı. İMOS'un kurucu üyeleri arasında yer alan Güleç, aynı zamanda MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi olup, 2010 yılında Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) yönetimine seçildi ve 2012 yılında da MOSDER başkanlığını üstlendi. 2014 yılında seçildiği, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilen Güleç, evli ve dört çocuk babasıdır.

GAİB
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği​

Ahmet KAPLAN
Festival İplik ve Halı San. ve Tic. A.Ş. YK Başkanı

Kilis'de doğan Ahmet Kaplan, ilk ve orta öğrenimini Gaziantep'de tamamlayarak, 1994 yılında Gaziantep Ömer Özmimar İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. 1994- 1998 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde İnşaat Mühendisliği öğrenimini tamamladı. 1999 yılından bu yana aile şirketleri olan Yasin Kaplan halı bünyesinde farklı pozisyonlarda çalışmalarını devam etti. Son 8 yıldır ise gruptaki Festival Halı'nın yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. 2010-2014 yıllarında GAİB Halı İhracatçıları Birliği'nde Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2014- 2018 döneminde ise yoğun iş yükünden dolayı görev almayan Ahmet Kaplan, evli ve 5 çocuk babasıdır.

İİB
İstanbul Su Ürüeri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği  

Müjdat SEZER
Has Tavuk Gıda Tarım ve Hayv. San.Tic. A.Ş. YK Başkanı

1954 yılında Bursa'da doğdu. İlkokulu Bursa Atatürk ilköğretim okulunda okudu. Orta ve Lise eğitimini Bursa Erkek lisesinde tamamladıktan sonra ODTÜ inşaat Mühendisliği'nden 1978 yılında mezun oldu. Babası Sedat Sırrı Sezer'in kurucu ortağı olduğu Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık San. Ve Tic.A.Ş.'de iş hayatına başladı. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri yönetim kurulu başkan yardımcılığı, Ekonomi Bakanlığı bünyesinde kurulan Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Halen HasTavuk A.Ş. yönetim kurulu başkanlığı, Hasyapı İnşaat Ltd.Şti. şirket müdürlüğü ve SBS Orman Ürünleri A.Ş. yönetim kurulu başkanlığını  aktif olarak yürütüyor. Evli, çocukları ve torunları olan Sezer, araştırmayı, okumayı, müzik dinlemeyi, gezerek değişik kültürleri yerinde görmeyi, keşfetmeyi, farklı lezzetleri deneyimlemeyi sever. İş ve ürün geliştirme adına inovasyon çalışmalarını her daim destekleyen Sezer, tam bir pazarlama aşığıdır.

UİB
Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği​

Özkan KAMİLOĞLU
Mevsim Gıda San. ve Soğuk Depo Tic. A.Ş. YK. Başkanı

1951 Erzurum Şenkaya'da doğan Özkan Kamiloğlu, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Bir süre Tarım Bakanlığı'nda çalışan Kamiloğlu, 1997-1993 yılları arasında sektörde yönetici olarak çalıştı. 1993 yılında ise Mevsim Gıda San. Ve Soğuk Depo A.Ş.'yi faaliyte geçiren Kamiloğlu, 2015 yılında ise Subzero Dondorulmuş Gıda San. Tic. A.Ş.'yi kurdu. Ayrıca 1983 yılından bu yana Bursa'da kurulu olan Brleşik Tarım Üretim Sanayi Ltd. Şti bünyesinde tarımsal faaliyetlerine devam eden Kamiloğlu, 1988 yılından beri UİB Yaş Meyve Sebze ve Meyve Sebze Mamulleri birliklerinde Yönetim Kurulu üyeliği, Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca 6 yıl süreyle Yaş Meyve Sebze Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı e 4  yıl süreyle TİM İcra Komitesi Üyeliğinde bulunan Kamiloğlu evil, iki çocuk babası olup, ingilizce biliyor.

UİB
Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı

Baran ÇELİK 
Beyçelik Holding A.Ş. YK Başkan Yrd.


Makine Yüksek Mühendisi olan Baran Çelik, 1977 yılında Bursa'da doğdu.İlk, orta ve lise eğitimini Bursa'da tamamlayan Çelik, lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirdi. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliğinde Bilim Yüksek Lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi unvanını alan Çelik, kariyerine 2000 yılında Beyçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı. Otomotiv, ısı sistemleri, enerji, turizm ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve CEO görevlerini sürdüren Baran Çelik, ayrıca Holding'in amiral gemisi konumunda olan Beyçelik Gestamp'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstleniyor. Baran Çelik, 2007 yılından itibaren holding bünyesindeki çeşitli şirketlerin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO görevlerini de yürütüyor. 2010 yılından beri OİB Yönetim Kurulu'nda Muhasip Üye ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyesi de olan Baran Çelik, evli ve üç çocuk babasıdır.

İMMİB
İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkan 

Tahsin ÖZTİRYAKİ
Öztiryakiler A.Ş. Murahhas Üye

TİM Başkan Vekili / TİM S-ektörler Konseyi Demir ve Demir Dışı Metaller Sektör Kurulu Başkanı

1954 tarihinde İstanbul'da doğan Tahsin Öztiryaki, ortaokulu Vefa Lisesi'nde okuduktan sonra Sultan Ahmet Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. Lise yıllarından bu yana iş hayatında olan Öztiryaki, aile mesleği olan bakırcılık işine başladı. Öztiryaki, bugün bini aşkın çalışanı ile 3 bin 500'ü aşkın ürün çeşidini beş kıtada 100'ü aşkın ülkeye ihraç eden Öztiryakiler A.Ş.'de Murrahhas Üye olarak görev yapıyor. Öztiryaki birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak halen çalışmalarına devam ediyor. Öztiryaki, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Züccaciyeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Muder Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini sürdürüyor. Evli, üç çocuk babası olan Öztiryaki, İngilizce ve Almanca biliyor.

AKİB
Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı

Fuat TOSYALI
Tosyalı Holding YK Başkanı

1961 yılı Hatay doğumlu olan Fuat Tosyalı, 1967 yılında ilköğretimle birlikte babasının yanında çıraklıkla meslek hayatına başladı. Fuat Tosyalı, 1988 yılında aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kurdu. Tosyalı Metal'in ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. şirketleri faaliyete geçti.  Dahaa sonra yaptığı yatırımları Tosyalı Holding bünyesinde toplayarak, demir çelik sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer aldı. 2007 yılında Türkiye'de yapmış olduğu yatırımlar ve sosyal sorumluluk projelerinden dolayı  TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılan Fuat Tosyalı, Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevinde bulundu. Tosyalı halen, Demir Çelik Sektör Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Meclis üyeliği, ENVERDER Yönetim Kurulu Üyeliği ve DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütüyor.

UİB
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı

Pınar TAŞDELEN ENGİN
Polyteks A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

1999 yılında tekstil mühendisliği üzerine eğitimini tamamladıktan sonra Taşdelen Group bünyesinde bulunan, 1986'da babası Mustafa Taşdelen tarafından kurulmuş Polyteks Tekstilde iş yaşamına başlayan Engin, 16 yıllık iş yaşamında Taşdelen Group bünyesinde farklı pozisyonlarda çalıştı. Şu anda Taşdelen Group yönetim kurulunda ve pazarlama ekibinin başında bulunuyor.  
Son iki dönemdir Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği yönetiminde görev alan Pınar Taşdelen Engin, 2014-2018 döneminde ise UTİB Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

İMMİB
Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı

Mustafa KAMAR
Motif Kuyumculuk San. Tic. Ltd. Şti. YK Başkanı

28.03.1965 yılında Çivril/Denizli'de doğan Mustafa Kamar, lise eğitimini Ereğli/Zonguldak'ta tamamladı. Kuyumculuk sektöründe 3. kuşağı temsil eden Kamar, 1981-89 yılları arasında Zonguldak Ereğli'de İstanbul Kuyumcusu adı altında mesleğine ilk adımını atmış, 1989 yılında İstanbul'a taşınarak Kamar Menkul Kıymetler acentasını kurup yönetti. Ağabeyi Aytaç Kamar'ın kurduğu kurduğu Motif Kuyumculuk San. ve Tic. Ltd.Şti.'ye 1997 yılında ortak olarak mücevher ve altın takı sektörüne geri dönen Kamar, Roberto Braovo markası ile dünyaya açıldı. Motif Kuyumculuk San. ve Tic. A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdüren Kamar, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) yönetim kurulu üyesi olup, evli ve bir çocuk babasıdır.

OAİB
Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği Başkanı

Latif Aral ALİŞ
Sarsılmaz Silah San. A.Ş. YK Başkanı

1962 yılında İstanbul'da doğan Latif Aral Aliş, İtalyan Koleji'nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. 1880 yılında kurulan aile şirketinin 2000 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Aliş, TİM Sektörler Konseyi ve TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclis üyesidir. İleri derecede İtalyanca ve İngilizce bilen Aliş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

AKİB
Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı

Ali Uğur ATEŞ
Altın Ateş Kimya A.Ş. YK Başkanı

05.05.1955 Tarihinde Gaziantep'in İslahiye ilçesinde dünyaya gelen A.Uğur Ateş ilk, orta ve lise öğrenimini İslahiye'de tamamladı. Yüksek öğrenimini ise Gaziantep Üniversitesi Matematik Bölümünden 1976 yılında mezun oldu. İlk olarak Maliye ve Gümrük Bakanlığında görev alan Ateş, 1989 yılında ise ticaret hayatına atıldı. 2003 yılında ise gübre sektöründe faaliyet gösteren Ateş, 2010 yılında da ikinci şirketi olan Altın Ateş Kimya A.Ş.'yi kurdu. 2011 yılında ise Demir-Çelik sektörüne giren Ateş, halen Altın Ateş Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ateş, evli ve iki çocuk babasıdır.

OAİB
Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı

Şerafettin CECELİ
Emek Boru Mak. San. ve Tic. A.Ş. YK Başkanı

Şerafeddin Ceceli, 1963 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nin ardından A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nden 1988 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında aile şirketlerinde başlayan iş yaşamı şu anda Ceceli Grubu şirketlerinin Yönetim Kurulu başkanlıkları ile devam ediyor. 

İİB
İİB Gemi, Yat ve Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı

Cem SEVEN
Sanmar Denizcilik Makine ve Tic. Ltd. Şti.

Cem Seven 1968 yılında İstanbul'da doğdu. Orta okul ve Lise eğitimini 1978-1987 yılları arasında İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin hemen ardından Sanmar Denizcilik A.Ş.'de İşletme Müdürü olarak çalışmaya başladı. Yönetim Kurulu Üyesi ve ortağı olduğu Sanmar Denizcilik A.Ş.'de halen görevine devam Seven, Türkiye Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nde 2010-2014 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2014-2018 yılları arasında da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. American Bureau of Shipping'de Karadeniz Teknik Komite Üyesi olarak görev yapan Seven, evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

İTKİB
İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı

 Uğur UYSAL
Uysallar Sirketler Grubu YK Üyesi

1975 yılında dünyaya gelen Uğur Uysal, üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. 1998 yılında halı ihracatına başlayan Uğur Uysal, ilk günden bu yana kesintisiz olarak halı ihracatını sürdürmektedir. Aynı zamanda İTKİB Koordinatör Başkanlığını yürütmekte olan Uysal, son 14 yılda İstanbul Halı İhracatçıları Birliği'nin farklı komitelerinde yönetim kurulu üyesi olarak hizmet verdi. Uğur Uysal, evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce, Japonca ve Almanca olmak üzere 3 dil bilmektedir.

İTKİB
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı

Mustafa GÜLTEPE
Talu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. YK Başkanı

Trabzon'da 1968'de doğan, yükseköğrenimini 9 Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlayan Gültepe, üç dönem boyunca İHKİB'de Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Evli ve 3 çocuk babası olan Gültepe, Talu Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürüyor.

PAYLAŞ