İhracatın Kalbi İstanbul'da Atacak

• 2016 İHRACAT ZİRVESİ, 15-16 Kasım tarihleri arasında Grand Tarabya İstanbul'da gerçekleşecek.

• Panellerde küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler, ihracatın finansmanı, yeni pazarlar,  Sanayi 4.0, E-ticaret gibi konular tartışılacak.

• Bu sene ilk defa İhracatın Gizli Şampiyonları ödülleri verilecek.

• Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın teşrifleri ve ilgili Bakanlarımızın katılımıyla gerçekleştirilecek özel oturumda, ihracatçılarımız sektörleriyle ilgili sorun ve çözüm önerilerini dile getirecek. 

• 2017 ihracatımız için atılım yılı olmalı.

• Etkinliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey: www.tim.org.tr adresine girerek kayıt yaptırmak

Etkinlik programı için tıklayınız.

 

3 milyon kişiye istihdam sağlayan, 65 bin ihracatçının sesi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile 2016 İHRACAT ZİRVESİ'ni 15-16 Kasım tarihleri arasında İstanbul Grand Tarabya Otel'de gerçekleştirecek.

 

NTV'nin basın sponsoru olduğu etkinlikle ilgili konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şunları kaydetti:

 

“TİM olarak, ülkemizde ihracatın en önemli gündem maddelerinden biri olması için yoğun çaba sarf ediyoruz.  Çünkü gerçekleştirdiğimiz ihracat ile ülkemize döviz girdisi sağlarken, aynı zamanda yatırım ve istihdam artışını da beraberinde getiriyor.  

 

Hedefimiz 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ile bu payı yüzde 1,5 seviyesine taşımak. Hedeflerimize ulaşmamız yolunda önemli bir adım olacak olan, ihracat ile alakalı her türlü gündem konusunun tartışılacağı bir etkinlik düzenliyoruz. İhracatçılarımızın yanı sıra bürokratlardan ihracat profesyonellerine, sektör liderlerinden akademisyenlere geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefliyoruz. 

 

2016 içinde hükümetimiz tarafından ihracatın desteklenmesine yönelik önemli adımlar atılıyor. Bir kısmı açıklanan ve önümüzdeki günlerde yenileri açıklanacak bu destekler ekonomimiz için son derece önemli. Biz ise TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak, 2016'da çok daha fazla gayretle çalışıyor ve katma değeri yüksek ihracat için fiili adımlar atıyoruz. Küresel ekonomi ve ticaretteki puslu ortamda, net ihracatın pozitif katkısı ile büyümesini istediğimiz Türkiye ekonomisi için 2017'nin ihracatta atılım yılı olmasını istiyor ve çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz.

 

İki gün boyunca; küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler, ihracatın finansmanı, yeni pazarlar,  hizmet ihracatı, lojistik ve gümrük gibi konular gündemimizi oluşturacak. Bunların yanında küresel ticarette son zamanlarda en çok konuşulan konular olan Sanayi 4.0, E-Ticaret ve Dijital Dönüşüm başlıklarını da işleyeceğiz. Ayrıca Zirve, bu sene yine ilk defa düzenlenecek İhracatın Gizli Şampiyonları ödül törenine de ev sahipliği yapacak. Biliyorsunuz TİM olarak her sene en çok ihracat gerçekleştiren firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Ancak,bu sene ilk defa yeni kategorilerde ihracat gerçekleştiren firmalarımıza ödül vereceğiz. Örneğin, ülkemizin hiç ihraç etmediği ürünleri ihraç etmeye başlayan “özgün ürün şampiyonlarımız”, birkaç ülkeye değil neredeyse tüm ülkelere ihracat gerçekleştiren “sınır tanımayan şampiyonlarımız”, üniversite – sanayi işbirliğinden doğan kuvvetle başarılı ihracat rakamlarına imza atan “Üniversite-Sanayi İşbirliği Şampiyonları” gibi 10 farklı kategoride gizli şampiyonlarımıza ödül vereceğiz.

 

Etkinliğimizin ilk gününde Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın teşrifleri ve ilgili Bakanlarımızın katılımıyla özel bir oturum gerçekleştireceğiz. Bu oturumda ihracatçılarımız, sektörleriyle ilgili sorun ve çözüm önerilerini Hükümetimize doğrudan iletme fırsatı da yakalamış olacaklar.

 

İhracat Zirvesi'ni geleneksel hale getirmeyi hedeflediğini ifade eden Büyükekşi, “2023'e 7 kala hedeflerimize ulaşmak için bu ülkenin ihracatçıları olarak elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Ancak bu sayede Cumhuriyetimizin 100.yılına güçlü bir Türkiye olarak girebileceğiz. Bu sebeple, İhracat Zirvesi'ni her yıl düzenleyerek ülkemizde ihracat bilincini yaygınlaştıracağız ve ihracat potansiyelimizi maksimum düzeyde artıracağız. ” dedi.

 

PAYLAŞ