"İsrail'le ticaret hız kazanır"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail ile varılan mutabakatı değerlendirdi:

"İsrail ile yapılan mutabakat çerçevesinde siyasi ilişkilerin tekrar rayına girecek olmasını ihracat camiası olarak olumlu buluyoruz."

"İsrail ile ticari ilişkilerimiz 2010 yılından bugüne kadar geçirilen sıkıntılı dönemlere rağmen kararlı bir şekilde artmaya devam etti ve son 6 yılda toplam ticaret hacmi %27 artış gösterdi."

"İki ülke de ticaret açısından birbiri için önemli birer partner. 2015'te 2,7 milyar dolar ile en çok ihracat yaptığımız 16ncı ülke İsrail idi. Aynı dönemde İsrail'in ithalatında Türkiye, %4,8 pazar payı ile ABD, Çin, Almanya ve İtalya'nın ardından 5nci ülke oldu."

"Varılan mutabakat ile birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da yukarı çıkacağını ve İsrail'in ihracatımızdaki payının daha da artacağını öngörüyoruz."

İlişkilerin düzelmesinin sadece İsrail değil Filistin açısından da önemli olduğunu vurgulayan Büyükekşi:

“İsrail ile Filistin arasındaki çatışma sürecinin sona ermesini bölgenin huzuru ve refahı açısından çok önemli görüyoruz. Bu çatışmalı süreçte en büyük sıkıntıyı da Gazze halkı çekmiş oldu. Mutabakat metninde yer alan ablukanın hafifletilmesi ile birlikte, Gazze halkının temel ve insani ihtiyaçlara ulaşımını sağlanmış olacak. Böylelikle, Gazze'deki ekonomik faaliyetlerin tekrar canlanacağını ümit ediyoruz. Türkiye olarak Filistin ile ticareti sadece bir döviz kazandırıcı faaliyet olarak değil, insani bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu kapsamda mutabakatın tüm ülkeler için hayırlı olmasını diliyor, Orta Doğu'da barışın sağlanmasına da katkı vermesini ümit ediyoruz” dedi.

 

PAYLAŞ