TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ, ANTALYA'DA RUS MEDYASINA SESLENDİ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, dün Antalya'da başlayan ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ile Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı'nın katılımının yanı sıra Rus medya temsilcileri geniş çapta katılım gösterdiği Rusya-Türkiye Medya Forumu'na katılarak bir konuşma yaptı.

 

Konuşmasında 65 bin ihracatçı firmanın temsilcisi ve 3 milyon kişiye istihdam sağlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, Rusya ile ticari ilişkilerimizin gelişmesine büyük önem verdiklerini belirten Büyükekşi'nin konuşmasından önemli başlıklar şu şekilde;

 

  • Bizler, ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerin kriz öncesi seviyelere ulaşmasını ve ardından daha ileri seviyelere taşınmasını istiyoruz. Hükümetimiz ve Rus Hükümeti ortaklığında karşılıklı olarak atılan olumlu adımlar bizleri oldukça mutlu ediyor.

 

  • Bundan yaklaşık 600 yıl evvel yaşamış ünlü Türk düşünürü İbni Haldun,  “Coğrafyamız kaderimizdir” demişti. Bazı uluslar vardır: birlikte yaşamak, birlikte yürümek bulundukları konum nedeniyle onların kaderidir. Yalnızca sınırların coğrafyasından kaynaklanmaz bu kader. Bulundukları bölgenin sınırsız gücünden kaynaklanır. İnsan doğasına şekil veren birbirine benzeten güçlü etkiden kaynaklanır. Ruslar ve Türkler Coğrafyalarının benzer şekiller verdiği iki millettir.

 

  • Rusya ile Türkiye arasındaki dostluk ve tarihsel bağlar küçük yol kazalarına teslim edilemeyecek kadar güçlü ve önemlidir. Tarihin iki kadim ulusuyuz.

 

  • Karşılıklı olarak birbirimize ve tüm dünyaya anlatacak, heyecan ve ilham verici çok hikayemiz var. Ancak bizim hikayelerimizi bizim, sizin hikayelerinizi sizin anlattığınız bir dünya artık bize yetmiyor. Bu dünya kendimizi, kendimiz kadar anladığımız bir dünya. Eksik ve tek taraflı bir dünya. Bu dünyayı daha zengin kılalım. Gelin sizin hikayenizi biz anlatalım, bizim hikayelerimizi siz anlatın.

 

  • Biz diyoruz ki “TURKEY DISCOVER THE POTANTIAL”. Türkiye, kucak açtığı herkese güzel hikayeler vadeden bir ülke. Turistik ziyaret için gelenin de, iş için gelenin de mutlaka bir Türkiye hikayesi var. Bu hikaye kimi zaman güven, kimi zaman dostluk, kimi zaman kazanç olarak hayatınıza yer eder.

 

  • Biz tüm dünyaya, Türkiye'ye gelin ve kendi hikayenizi keşfedin çağrısında bulunuyoruz. Ve Türkiye'ye güvenenlerin, Türkiye'ye inananların her zaman olduğu gibi kazanmaya devam edeceğini biliyoruz. Haydi hep birlikte.

 

  • Gün bu keşfe katkıda bulunma günüdür. Gün birbirimizi daha iyi anlama, birlikte olmanın verdiği güvenle daha iyi hissetme günüdür.

 

PAYLAŞ