TİM Başkanı Büyükekşi'den Cumhuriyet Bayramı Mesajı

TİM Başkanı Büyükekşi'den Cumhuriyet Bayramı Mesajı

“Bugün, Cumhuriyetimizin 93. yaşını büyük bir coşku ve heyecanla kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." İlkesi, kurtuluş mücadelemizin en büyük yol göstericisi olmuştur. İnanç, kararlılık ve birlik olma  şuuru ile tarih boyunca tüm güçlüklerin üstesinden gelen millet iradesi, vatan müdafasının da bel kemiği olmuştur.

İradesi kurtuluş sebebimiz olan Türk milleti, şüphesiz ki kendi kaderini tayin etmede de en muktedir ve hak sahibidir. Cumhuriyet, bu hakkın yüce milletimize iadesidir. Cumhuriyet,  istiklalini canı pahasına da olsa müdafaa eden kahraman bir millete, istikbalini de emanet etmek; ülkeyi güçlü yarınlara taşıma misyonunu vermektir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin mimarları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesi kahramanlarının evlatları olarak bizler de, atalarımızdan bize kalan bu misyonu en iyi şekilde ifa etmek ve bu misyonu gelecek nesillere aktarmakla mükellefiz. Ülkemizi müreffeh yarınlara taşımanın bilincini ve sorumluluğunu millet olarak hissediyoruz. Milletimizin 93 yıl önceki ruhla, bugün de ülkemizin geleceğini teminat altına alan kahramanca duruşu muhafaza ettiğini, gerektiğinde canını ortaya koyduğunu gururla gözlemliyoruz. Nitekim, 15 Temmuz'da gerçekleşen terörist girişime karşı yüce milletimizin sergilediği kararlılık gösterdi ki, bu vatan üzerinde Türk milletinin sözü üzerinde söz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyeti kuran ve bizlere emanet eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm ulusal mücadele kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz.

 

Mehmet BÜYÜKEKŞİ

TİM Başkanı

PAYLAŞ