Değerli İhracatçı Dostum

Değerli İhracatçı Dostum,

2008 yılından itibaren gururla yürüttüğüm TİM Başkanlık görevimi artık yeni Başkanımıza devrediyorum. Bu süreçte ihracatımız ve siz değerli ihracatçılarımız için yaptığımız çalışmaların ihracatımıza önemli katkılar yapmış olması benim için en büyük mutluluk.

Sizlerin de bildiği üzere, TİM Yönetim Kurulu olarak görev süremiz boyunca ülkemizin ihracatının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde artması için canla başla çalıştık. Ekonomimizi güçlendirmek için ihracatımızın niteliğini artırmak için çaba gösterdik. Daha yüksek katma değerli üretimi ve daha yüksek kilogram başı ihracat değerini nasıl yakalayabiliriz, buna odaklandık.

Göreve geldiğimizde ilk yaptığımız iş,  TİM'i yasal bir zemine oturmak oldu. 5910 sayılı kanun bu sayede yürürlüğe girdi. Ardından Türkiye'nin 2023 İhracat Stratejisi çalışmalarına başladık. Türkiye'nin yüksek katma değerli ihracat hedefine ulaşması için o günden bu yana, bu strateji çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki, ihracatımızı dünya arenasında daha yükseğe çıkarmak için katma değerimizi artırmak mecburiyetindeyiz. Bunun için ise firmalarımız daha fazla Ar-Ge yapmalı, yenilikçi ürünler piyasaya sürmeli, daha özgün tasarımlara imza atmalı, markalar yaratarak daha güçlü hale gelmeli dedik.

Bu noktadan hareketle ülkemizde inovasyon bilincini yaygınlaştırmak ve gelecek nesillere bu kültürü aşılamak için yola koyulduk. 2012 yılında bu yana gittiğimiz her ilde, Türkiye'nin her köşesinde, inovasyonu, neden inovasyona ihtiyacımız olduğunu anlattık. Pek çok vatandaşımızın, özellikle de gençlerimizin ufkunu genişlettik, girebilecekleri yeni kapılar gösterdik. Bunun sonucunda benim de çok memnun olduğum bir şey gerçekleşti, inovasyon denince akla TİM gelmeye başladı. Biz de bundan aldığımız motivasyon ve cesaretle inovasyona yönelik faaliyetlerimize her geçen gün bir yenisini ekledik.

Birliklerimizle ilgili bir diğer başarımız da Hizmet İhracatçıları Birliği'nin kuruluşu oldu. Bugüne kadar bireysel hareket etmek durumunda olan hizmet ihracatçılarımız ortak bir çatı altında yer alarak birlikte hareket etme imkânı buldu. Bunun yanında, seslerini duyurabilecekleri bir platforma da kavuştular. Türkiye olarak küresel ekonomideki yerimizi sağlamlaştırmak için hizmet ihracatına gereken önemi vermemiz gerekiyor. Birliğimiz sayesinde ülkemizin hizmet ihracatındaki potansiyelini açığa çıkarak, küresel hizmet ticaretinden aldığımız payı artacak. 2023 hedeflerimiz arasında 500 milyar dolarlık mal ticaretinin yanında, 150 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefimiz de yer alıyor. Yeni birliğimizin de katkılarıyla bu hedefe ulaşacağız.

Amaçlarımıza ulaşmak için iç yapımızı da güçlendirmeliyiz, Türkiye İhracatçılar Meclisi'ni daha kurumsal bir yapıya kavuşturmalıyız diyerek “TİM Yönetim Pusulası”nı oluşturduk. TİM'in vizyon ve misyonunu açıkça ortaya koyduk. İhracatçılarımızı uluslararası arenada daha güçlü temsil etmek, TİM'in uluslararası alanda bilinirliğini artırmak ve diğer ülkelerdeki ortaklarımızla işbirliği geliştirmek için Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) ağının bir parçası olduk.

Başarıya ulaşabilmek için yönetimimizde daha dengeli ve çok sesli bir yapıya kavuşmamız gerek diyerek, kadın yönetim kurulu üyelerimizin sayısını artırmaya karar verdik. Daha önce ihracatçı birliklerimizin başkanları arasında hiç kadın yokken şimdi 3 kadın birlik başkanımız var. Yönetim kurullarında 52 kadın üyemiz var. Bu sayı gelecekte daha yukarı tırmandıkça, inanıyorum ki hem birliklerimizin işleyişi yeniden şekillenecek hem de yönetimlerine yeni bir soluk gelecek.

İhracatçılarımızın sorunlarının hızlı ve etkin bir şekilde çözümü her zaman önceliğimiz oldu. Bugün geldiğimiz noktada, ihracatımız rekor seviyelere çıktı. Bu noktada, görevimi rekorla bırakıyor olmaktan ötürü ayrı bir gurur ve mutluluk duyuyorum. 2008 yılında binde 8,1 olan ihracatımızın payı, 2017 yılında binde 9'a yükseldi. İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda hem ihracatımız, hem de ülkemizin dünya ticaretindeki payı yeni rekorlara koşacak.

Tüm bu süreçte Hükümetimizden çok önemli destekler gördük, her platformda bizlerle birlikte oldukları hissettik. Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Ekonomi Bakanımız olmak üzere, tüm Hükümet üyelerimiz ihracata her zaman destek oldu, bizlere yol gösterdi, sorunlarımıza çözüm aradı. Kendilerine ayrı bir teşekkürü borç bilirim.

Bu ay itibariyle artık yeni Başkanımız ve yeni Yönetim Kurulumuz, ihracatımıza yön verecek ve ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak çalışmalara başlıyor. TİM Başkanlığı görevini devralacak yeni Başkanımıza görevlerinde başarılar diliyorum.

PAYLAŞ