İhracatçıya yeşil pasaport ekonomimize katkı sağlayacak

OECD, Küresel Ekonomik Görünüm Raporunu bu ay yayınladı. Rapora göre, bu yıl küresel ekonomi yüzde 3,3 ve 2018 yılında da yüzde 3,6 oranında büyüyecek. Fakat korumacı önlemlerin dünya ticareti üzerindeki daraltıcı etkisi, dolardaki yükselişin sürme beklentisi, küresel verimlilik ve ücret artışlarının yavaşlaması, devasa borç stokları ve küresel politik riskler büyümeyi baskılayacak ana etkenler olarak sıralanıyor.

Türkiye'ye ilişkin özel tespitlerin de yer aldığı rapor, güçlü dolardan en fazla etkilenecek ülkelerin başında Türkiye'nin geleceğini ifade ederken, büyüme ve kapsayıcılık alanında reform girişimlerden de olumlu bahsediyor. Artan kamu yatırımları, Ar-Ge alanındaki yoğunlaşma ile eğitim alanındaki adımlar Türkiye'de büyüme ve düşük gelir başlıklarını mutlak olumlu etkiliyor. Açıkçası, biz ihracatçıların temsilcisi olarak, OECD raporunda işaret edilen tüm olasılıklara dair bilgi ve bilince sahip bir şekilde planlama yapıyor ve hedeflerimize yürüyoruz. Ekonomi Bakanlığımızın himayelerinde ve Meclisimiz koordinatörlüğünde bu ay ihracatçılarımız için çok büyük bir adım attık. Firmalarımızın e-ticaret portallarına üyelik işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla başlattığımız “e-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği” projemizin lansmanını gerçekleştirdik. Hedefimiz, kısa sürede on bin firmamızın e-ticaret sitelerinde yer almasını sağlamak. Bunun yanında Ağustos ayından beri çalışmaları devam eden “İhracatçıya Yeşil Pasaport” uygulaması da resmileşti. Uygulama kapsamında yaklaşık 10 bin firmamıza 14 bine yakın yeşil pasaport verilmesi planlanıyor. Böylece ihracatımızın yaklaşık yarısını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok noktaya zaman kaybı olmadan ulaşabileceğiz. Her iki uygulamanın da ihracatımıza ve Türkiye ekonomisinin gelişimine büyük katkı sağlamasını bekliyoruz.

TİM olarak, Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği için tereddütsüz kolları sıvadık. İlk olarak, ihracatçı firmalarımızın bu seferberliğe katılımlarını teşvik etmek için ilk 12.000 ihracatçımıza mektup gönderdik. Ayrıca, firmalarımızın bilgi alabileceği ve bu seferberliğe katkılarını duyurabileceği bir istihdam portalı açtık. Yine Çalışma Bakanımızın katkılarıyla, ihracatçılarımıza istihdam destekleri konusunda danışmanlık yapması için görevlendirilen İŞKUR uzmanları ile üyelerimize danışmanlık hizmeti vermeye başladık.  Hâlihazırda 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 67 bin ihracatçı firmanın temsilcisi olarak 2017 yılında 300 bin ek istihdam yaratmayı hedefliyoruz.

Bunlara ilaveten, Dünya ticaretinde önemli destinasyonlarda Türk Ticaret Merkezlerine (TTM) yönelik çalışmalarımızda da sona yaklaştık. Bu ay, Tahran ve Dubai TTM'lerimizin soft açılışlarını yaptık. Önümüzdeki dönemde de New York ve Şikago'daki açılışlarımızı gerçekleştireceğiz.

Sözlerime son vermeden, önemli sayıda Türk vatandaşına ev sahipliği yapan, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarlarından Almanya ve Hollanda ile son dönemde yaşanan siyasi gerginliklerin mevcut ekonomik ilişkilerimize zarar vermemesini temenni ediyoruz. İhracatçılar olarak her iki ülke ile güçlü bağlarımızın devamını Türkiye dâhil bu üç ülke ve dünya ekonomisi için önemli buluyoruz.
PAYLAŞ