Küresel ticaretteki payımız yükselmeye devam ediyor

Dünya Ticaret Örgütü, Nisan ayı bültenindeki verilere göre, dünya ticareti üst üste 6 ay artış gösterdi. Ülkemizin dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 0,89'dan yüzde 0,90'a yükselirken ABD'nin ithalatındaki payımız yüzde 0,31'e, İngiltere'nin ithalatındaki payımız yüzde 1,72'ye, AB'nin ithalatındaki payımız ise yüzde 1,29'a çıktı. Mayıs ayı ihracatımızın yüzde 9,5 artış göstermesi ile bu oranların daha da yukarı taşınacağına inanıyoruz. İhracatımızdaki bu olumlu hava Haziran ayında açıklanan 2017 yılı 1. çeyrek büyüme verilerine de yansıdı. 2017'nin ilk çeyreğinde yakaladığımız yüzde 5'lik büyüme oranı ile 2014 yılından bu yana elde edilen en yüksek ilk çeyrek rakamını gördük. Bu dönemde, beklentilerimiz doğrultusunda net ihracat büyümeye yüzde 2,2 puanlık katkı sağladı. Diğer bir ifadeyle, ulusal büyümemizin yaklaşık yarısı ihracattan kaynaklandı. Böylelikle, 5 çeyrek sonra net dış ticaretin büyümeye katkısı yeniden pozitif oldu.

Bu gelişmeler “İstikrar İçinde Atılım Yılı” ilan ettiğimiz 2017'de ülkemizin hem büyümede hem de ihracatta önemli atılımlar gerçekleştirdiğini gösteriyor. Türkiye için gönül veren ihracatçılar olarak 2017'yi Atılım Yılı ilan etmemizin ise ne derece yerinde olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu aşamada, dış ticaretimizde artan TL kullanım oranlarına da önemli bir gelişme olarak değinmek isterim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl yaptığı çağrı sonrasında, ihracatta TL kullanımı bu yılın ilk 4 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 127 artarak 4,9 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalatta TL kullanımı ise yüzde 21,2'lik bir artış ile 5,2 milyar dolara çıktı. Böylece, dış ticarette TL'nin payı yüzde 5,9'dan yüzde 8,5'e yükseldi.

Ayrıca, son 15 yıldır Meclisimiz tarafından yapılan ve 26 sektörümüzün tamamını kapsayan “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırmasının 2016 yılı sonuçlarını 9 Haziran'da açıkladık. Çalışmada ilk 1000 firmamızın genel ihracat performanslarını ve Ar-Ge'den istihdama, karlılığa kadar tüm verilerini büyük bir titizlikle analiz ettik. Araştırma ile dünyanın her yerinde bayrağımızı dalgalandıran ihracatçılarımıza küresel pazarlarda rehberlik etmeyi de hedefliyoruz. Bu sayede İlk 1000 verileri, ihracat yapımızdaki gelişmeleri ortaya koyması açısından önemli bir işlev görüyor.

Diğer taraftan, Haziran ortasında gerçekleştirdiğimiz 24. Olağan Genel Kurulu'muzu başarıyla tamamladık. Genel kurulumuza teşrif eden Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza hem teşrifleri için, hem de bir önceki Genel Kurulumuzdan bu yana ihracata verdikleri destekler için teşekkür ettik. Bunların yanında, ihracatımızın ve ihracatçımızın önünü açacak öneri ve taleplerimizi 10 maddede sıraladık. Genel Kurulumuz ile eşzamanlı düzenlediğimiz İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde ise geçtiğimiz yıl en çok ihracat gerçekleştiren ilk 10 firmamız, 26 sektörümüzün lider firmaları ile ihracatta en büyük sıçramayı yapan firmalarımıza ödüllerini takdim ettik.

3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 67 bin firmanın temsilcisi olarak gelecek dönemlerde de ihracatçılarımıza küresel ticaret yarışında kılavuzluk etmeye devam edeceğiz. İhracatçılar ailesi olarak ürettikçe, çalıştıkça, ihraç ettikçe ve istihdam yarattıkça ülkemizi küresel ligde daha üst sıralara taşıyacağımızı biliyoruz. Hükümetimizin ihracatçılarımıza sunduğu desteklerin de etkisiyle, 2017'nin geri kalanında da ihracatımızın çift haneli artacağına, net dış ticaretin de büyümeye daha fazla katkı vereceğine inanıyoruz.

PAYLAŞ