Rekorlar yılının altyapısı hazır

2017 yılı, ihracatçılarımızın gayretleri, küresel ekonomideki toparlanma ve Hükümetimizin ekonomimizi canlandırmaya dönük teşvikleri sayesinde hem büyümede hem de ihracatta başarılı bir yıl olarak geride kaldı. Bu dönemde, ihracatımız dünya ortalamasının üzerinde bir artış sergilerken, hem ihracatçılarımız yeni yatırımlar gerçekleştirdi, hem de sektörlerimiz önemli istihdam artışlarına imza attı.

Rekorlar Yılı ilan ettiğimiz 2018 yılında da ihracatımızın 2017'de olduğu gibi güçlü bir şekilde artacağına inancımız tam. Bu beklentilerimiz, her çeyrek gerçekleştirdiğimiz İhracatçı Eğilim Araştırmamızın sonuçlarına da yansımış durumda. 2018 yılı ilk çeyreği için ihracatçılarımızın beklentileri, bu yıl için koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmamız adına bizleri oldukça ümitlendirdi. Sonuçlara baktığımızda, şimdiye kadar yapmış olduğumuz anketlere kıyasla ihracatlarında artış bekleyen firmaların oranının bu yıl zirveye çıktığını görüyoruz. Buna göre, her 4 ihracatçımızın 3'ü 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla ihracatlarının artacağını öngörüyor. İstihdam ve üretim alanlarında da yine benzer şekilde olumlu beklentiler var. İhracatçılarımızın yüzde 40'ına yakını 2018'de istihdamlarını artıracaklarını belirtiyor. Bu anket sonuçları bizlere gösteriyor ki, 2017 yılında büyümede, yatırımlarda ve ihracatta yakaladığımız başarılı ivmeyi 2018 yılında da sürdüreceğiz. Nitekim, bu yılın Ocak ayında yakaladığımız çift haneli ihracat artışı ile birlikte yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 158 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı. Yılsonunda ise yine çift haneli ihracat artışı ile birlikte OVP hedefi olan 169 milyar doları geride bırakarak rekorumuzu üst seviyelere taşımayı, 170 milyar doları aşmayı hedefliyoruz.

Şüphesiz, ihracatçılarımızın bu başarısında Hükümetimizin sorunlarımıza çözmeye yönelik destekleri çok önemli bir rol oynuyor. Şubat ayı içerisinde Birlik Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Sektörler Konseyi temsilcilerimizin hazır bulunduğu İhracatçılarla İstişare Toplantımızda 6 bakanımızı ağırladık. Ekonomi Bakanımızın gayretleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme ile Maliye Bakanlarımız, sorunlarımızı dinlemek için bizlere vakit ayırdı. Sektörlerimiz, birinci ağızdan Bakanlarımıza ve Bakanlık bürokratlarına önümüzdeki dönemde çözülmeyi bekleyen sorunlarını dile getirdi. Bu istişare toplantıların önemi şu veri ile ortaya konulabilir: 2016 yılında benzer toplantılarda Sayın Başbakanımız olmak üzere tüm Bakanlarımıza 210 sorunluk bir liste ileterek sorunlar için çözüm önerilerimizi kendilerine arz etmiştik. 2 yıl gibi kısa bir sürede, aralarında 20-30 yıldır çözüm bekleyen sorunların da olduğu 101 madde çözüme kavuştu. Yani her iki talebimizin biri, Hükümetimizce uygun görüldü, gerekli adımlar atılarak ihracatımızın önü açıldı. Hükümetimizin bizlere sağladığı desteklerin ihracatçılarımıza verdiği güven ve cesaret, 2018 yılında kıracağımız rekorların en önemli habercisi. Buna küresel piyasalardaki olumlu hava, petrol ve emtia fiyatlarındaki artış ve euro/dolar paritede ihracatımız lehine gelişmeler de eklenince, rekorlar yılı söylemimizin altyapısının ne denli kuvvetli olduğu anlaşılabilir.

PAYLAŞ