Büyükekşi Kalkınma Bakanı Sn.Elvan ile Kuveyt ve Katar'ı Ziyaret Etti

TİM Başkanı Büyükekşi, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan başkanlığına, Kuveyt ve Katar'a ziyaretlerde bulundu. Ziyarete TİM ile birlikte, TOBB, TÜSİAD, DEİK, MÜSİAD, TÜMSİAD gibi önde gelen STK'ların Başkanları ve üst düzey yöneticileri eşlik etti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ile Kuveyt arasındaki 700 milyon dolarlık ticaret hacminin daha da yukarı çekilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle Körfez İşbirliği Konseyi ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması son derece önem arz ediyor." dedi.

Elvan, Kuveyt'te temasları çerçevesinde ülkenin en büyük bankalarından Burgan Bank'ın yetkilileriyle bir araya geldi.

Banka yetkilileri ve iş adamlarına hitaben bir konuşma yapan Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yaşanan süreçte Türkiye ekonomisinin temellerinin ne kadar sağlam olduğunun görüldüğünü söyledi.

Standart and Poor's (S&P) dışındaki kredi derecelendirme kuruluşlarının darbe girişimine rağmen Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" ülke olarak değerlendirdiklerini hatırlatan Elvan, S&P'nin ise Türkiye'ye karşı önyargılı yaklaştığını ifade etti.

Türkiye'ye yabancı sermaye girişinin sürdüğünü belirten Elvan, geçen yıl 16,9 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi olduğunu kaydetti.

 "Ticaret hacmini daha yukarı çekmeliyiz"

Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilere de değinen Elvan, "İlişkiler son yıllarda hızla gelişiyor. 700 milyon dolarlık ticaret hacmi var ancak bu, iki ülke için de yeterli değil. Bu miktarı daha da yukarı çekmemiz gerekiyor. Özellikle Körfez İşbirliği Konseyi ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması son derece önem arz ediyor." diye konuştu.

Kuveytli iş adamlarının Türkiye'de 2 milyar dolar civarında yatırımları bulunduğunu anlatan Elvan, Türk müteahhitlik firmalarının da bu zamana kadar 6,3 milyar dolarlık iş üstlendiklerini anlattı.

Uluslararası Kuveyt Havalimanı projesi işinin Limak'a verilmesinin Türkiye açısından memnuniyet verici olduğunu dile getiren Elvan, "Bu anlamda Kuveyt hükümetine ve Kuveytli iş adamlarına teşekkür etmek istiyoruz. Aşağı yukarı 6 yılda bitirilmesi hedeflenen havaalanını inşallah, Limak yetkilileri de 3,5 yıl gibi kısa bir sürede bitirmeyi hedefliyorlar." dedi.

"Birlikte çalışmayı seven bir milletiz"

Kuveyt'in 2015-2020 yatırım planı çerçevesinde altyapı, üstyapı, petrokimya, sağlık ve ulaştırma gibi alanlarda 150 milyar dolarlık yatırım öngördüğünü anlatan Elvan, uluslararası arenada kendine yer edinmiş Türk firmalarının Kuveytli firmalarla birlikte bu projelerde yer almasını önemsediklerini dile getirdi.

"Biz birlikte çalışmayı, işbirliği yapmayı seven bir milletiz" diyen Elvan, iki ülke firmalarının Kuveyt ve Türkiye'de güzel işler yapacağına inandığını söyledi.

 "Gerçek dostlarımızın kim olduğunu gördük"

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Kuveyt halkı ve hükümetinin bir bütün olarak darbe girişimine karşı olduğunu hatırlatan Elvan, "Bizler de gerçek dostlarımızın kim olduğunu çok net bir şekilde gördük. Biz, Kuveyt'in gerçek dost ve kardeş bir ülke olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı

Türkiye ve Kuveyt'in bulunduğu bölgede sorunlar yaşandığına dikkati çeken Elvan, iki ülkenin de sıkıntıları aşacak güce sahip olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin terör örgütleri ile mücadelesinin süreceğini dile getiren Elvan, "Bunlar, FETÖ, Türkiye'de de diğer ülkelerde de var. PKK, DAEŞ gibi terör örgütlerine yönelik mücadelemiz kararlılıkla sürecek. Müslüman'ı Müslüman'a kırdırma anlayışının karşısında artık dimdik birlikte duracağız." şeklinde konuştu.

Elvan, Türkiye'deki yeni teşvik sistemi hakkında da bilgi vererek, Kuveytli iş adamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti.

Bu arada Bakan Elvan, temasları çerçevesinde Kuveyt Yatırım Fonu'nu da ziyaret ederek, Türkiye ekonomisi ve yatırımlar hakkında bilgiler paylaştı.

PAYLAŞ