E-ticaret sitelerine üyelik desteğiyle dünya ihracatçıların ayağına geliyor

 

E-Ticaret Sitelerine Üyelik Yol Haritası

1- İhracatçı Birliği üyesi işletme, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından belirlenmiş olan üç e-ticaret sitesi arasından nitelik ve hizmet bakımından faaliyet alanına uygun olanını seçer.

Alibaba.com
Kompass.com
Turkishexporter.net

İşletmenin teşvik kapsamında en fazla iki (2) e-ticaret sitesine üye olması mümkündür. Ancak Alibaba.com ve Turkishexporter.net aynı çalışma prensibine sahip e-ticaret siteleri olarak kabul edildiği için, her iki e-ticaret sitesine teşvik kapsamında üye olunamamaktadır. Kompass.com B2B platformu olmasının yanı sıra rehber bir site olması ve sunmuş olduğu diğer hizmetler bakımından bu iki siteden farklı bir nitelik taşıdığı için; Alibaba.com ve Kompass.com ya da Turkishexporter.net ve Kompass.com sitelerine birlikte üye olmak mümkündür.

Destekten faydalanabilmek için:

-İşletmenin İhracatçı Birliği üyesi olması gerekmektedir.

-İşletmenin, üye olmak ve destekten faydalanmak istediği e-ticaret sitesine hâlihazırda ÜCRETLİ üye olmaması gerekmektedir. Toplu üyelik projesinde, proje grubunda yer alan 250 ve üzerindeki firmalar, üyeliklerini Bakanlıktan gelen proje onayının ardından eş zamanlı olarak kullanabileceklerdir. Üyelikler Bakanlık onayından sonra aktifleşecektir.

-İşletmenin TTK. Madde 124'te belirtilen ticaret şirketleri arasında yer alması, yani adi şirket olmaması gerekmektedir. (Ticaret şirketleri; kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketlerden ibarettir.)

-İşletme hizmet sektöründe faaliyet göstermemelidir.  (Ana faaliyet alanı hizmet sektörü olmakla birlikte, mal ihracatı yaptığını da beyan eden ve bu durumu belgeleyebilen firmalar teşvikten faydalanabilmektedir.)

2- İşletme, seçmiş olduğu e- ticaret sitesi ile iletişime geçerek, üyelik formunu doldurur ve üyelik ücretinin %20'sine tekabül eden katılım ücretini, TİM'in ilgili e-ticaret sitesi için belirlediği hesap numarasına yatırır. Üyelik bedelinin kalan %80 dilimi Ekonomi Bakanlığı teşviki ile tamamlanır. 

Bu süreçte, işletme bağlı olduğu İhracatçı Birliğinin -varsa- proje için sağladığı teşvikten de faydalanarak katılımcı payı olan %20'lik kısmı İhracatçı Birliği desteğinden kullanarak herhangi bir katılım ücreti ödemeden üyelik bedelinin tamamını destekler kapsamında tamamlayabilir.

İhracatçı Birliklerinin farklı destek uygulamaları olabildiğinden, bağlı olunan birlikten bilgi alınması faydalı olacaktır. Ödemeler ihracatçı birliği desteği varsa ilgili birlik üzerinden, yoksa firmanın kurumsal hesabından gerçekleştirilmelidir. Şirket yetkilisinin kişisel hesabı üzerinden gerçekleştirdiği ödemeler uygulama usullerine aykırıdır.  

İşletmenin Bakanlık ve TİM tarafından yapılan onay sürecinde, herhangi bir sebepten dolayı reddedilmesi halinde, TİM'e ödemiş oldukları üyelik bedelinin %20 sine tekabül eden kısmı varsa A&V masrafı düşülerek TİM tarafından işletmeye ödenir. İşletmenin iade için TİM'e iade dilekçesi göndermesi zorunludur.

Ancak, başvuruların toplanması ve onay sürecinde işletmenin kendinden kaynaklanan herhangi bir sebep ile üye olmaktan vazgeçmesi durumunda işletmeye para iadesi yapılmaz.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Hesap Numaralarımız:

Vakıfbank  - Şirinevler şubesi

Hesap No: 00158007305636696  - MYMG  Dijital Ticaret Yatırım A.Ş. (Alibaba.com)

IBAN No: TR710001500158007305636696

Hesap No: 00158007305646028 - Kobi Uluslararası Tanıtım Hiz. A.Ş. (Turkishexporter.net)

IBAN No: TR160001500158007305646028

Hesap No: 00158007305646052  - Kompass Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. (Kompass.com)

IBAN No: TR470001500158007305646052

 

4- E-ticaret sitesi, gelen üyelik başvurularını konsolide hale getirerek bir üye şirket listesi hazırlar. Liste 250+ firmaya ulaştığında, gerekli kontrollerini yaparak detaylı şirket listesini TİM onayına gönderir.

250 firmalık listenin oluşturulması için geçen zaman e-ticaret sitesinin işletmelere ulaşmak için geliştirmiş olduğu stratejilere bağlı olarak 15 - 45 gün arasında sürmektedir. Bu süreçte işletmenin yapması gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

5- TİM'e ulaşan şirket listesinde yer alan işletmelerin İhracatçı Birliklerine üyelik durumları kontrol edilir. Ödemesini yapmış olan İhracatçı Birliği üyesi firmalar TİM tarafından onaylanır.

Bu süreç yaklaşık 5 iş günü sürmektedir.

6- Kontrol sonrasında, nihai liste gerekli başvuru formlarıyla birlikte Bakanlık onayına gönderilir.

7- Bakanlık onayının ardından en geç 10 iş günü içerisinde proje grubunun üyelikleri başlatılır.

E-ticaret siteleri ile iletişime geçmek; üyelik ücretleri, paket içerikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için:

 

Alibaba.com (Türkiye Temsilcisi E-Glober)

Telefon: 0 212 709 69 64

E-mail: satis@e-glober.com

www.e-glober.comwww.alibaba.com

 

Kompass.com

Telefon: 0 212 276 66 35 – 0 212 365 40 60

E-mail: kompass@kompass.com.tr

www.kompass.com

 

Turkishexporter.net

Telefon: 444 23 99

E-mail: info@turkishexporter.net

www.turkishexporter.net

PAYLAŞ