Başarıyı ödüllendirmek

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak ihracatımızın kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde artırılması için çalışmalarımıza durmaksızın devam ediyoruz. Aynı zamanda, ihracatımıza büyük katkılar ortaya koyan firmalarımızı da farklı etkinliklerimizde ödüllendiriyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması”. Sadece mal ihraç eden değil, hizmet ihraç etmek suretiyle döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmalarımız da ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir yere sahip. Otomotiv, hazır giyim, kimyevi maddeler sektörleri kadar, yazılım, mühendislik, turizm, sigorta, taşımacılık sektörleri de ileriye dönük hedeflerimiz açısından son derece önemli. Araştırmamızı ilk kez ihracatçılarımızın hizmet sektöründe sergiledikleri başarıları ortaya koymak, ülke genelinde hizmet ihracatını özendirmek ve firmalarımızı ödüllendirmek amacıyla Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda 2016 yılında başlattık. Hizmet sektörlerinde başarılı firmalarımız Aralık ayında Sayın Başbakanımız ve 11 Bakanımızın katıldığı törende ödüllerini aldılar.

Öte yandan, değer bazında en çok ihracat gerçekleştiren firmalarımız kadar, bir de kalitesi, yenilikçiliği, pazar payı ve sürekliliği gibi fark yaratan alanlarda öne çıkan firmalarımız da var. Üretim tekniklerinde çevreci yöntemlere ağırlık veren, yıllar boyunca düzenli olarak ihracatını her yıl artırma başarısı sergileyen, geliştirdiği yazılım ile küresel oyun listelerinde bayrağımızı dalgalandıran veya üniversite sanayi işbirliğini en başarılı şekilde uygulayan bu firmalarımız da ödül almayı hak ediyor. İşte bu düşünceden hareketle, geçtiğimiz yıl ilk defa “İhracatın Yıldızları – Gizli Şampiyonları” çalışmamızı başlattık. İhracatın Yıldızları – Gizli Şampiyonları araştırmamızın 2017 yılı çalışmaları son hızla devam ediyor. Ağustos ayında başvuru sürecini tamamladık ve başvuru yapan firmalarımızı değerlendirmek üzere jürimizi oluşturduk. Detaylı inceleme ve değerlendirmeler sonrası 13 farklı kategoride ödül alacak firmaları belirleyecek, akabinde Eylül ayında gerçekleştireceğimiz törende kendilerine ödüllerini takdim edeceğiz.

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması'nda da başvuru süresinin sonlarına yaklaşıyoruz. Ülkemize döviz kazandırmak için çalışan, çabalayan tüm firmalarımızı çalışmamızda yer almaya davet ediyoruz. Bu sayede firmalarımız hem kendi sektörlerindeki yerlerini öğrenmiş olacaklar, hem de hizmet ihracatı yapan firmalara Hükümetimiz tarafından sağlanan destekler hakkında bilgilendirme alacaklar. Yukarıda bahsettiğim her iki çalışmada da amacımız, başarılı firmalarımızı ödüllendirmek suretiyle başarılarının devamlılığını sağlamak ve aynı zamanda tüm firmalarımızın önüne örnek alabilecekleri modeller ortaya koymak. Bütün ihracatçılarımızın, küresel arenada daha güçlü bir pozisyon elde etmeleri, ticaretten daha fazla pay alabilmeleri ve nihayetinde daha güçlü ve müreffeh bir ülke olmak için çıktığımız bu yolda çalışmalarımızı azimle gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

PAYLAŞ