Biz Varız!

TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak beklenti ve önerilerimiz sadece ihracat özelinde değil. Güçlü Türkiye ekonomisi için taşın altında elimiz var. Daha güçlü büyüme, daha fazla istihdam, daha fazla yatırım için biz varız!

Ekonomimiz son 26 çeyrek boyunca yüzde 5.1 ortalama ile büyüdü. Bu yılın ilk çeyreğindeki 4,8'lik büyüme rakamı ile dünyada en hızlı büyüyen 5'inci ülke olduk. Bu işin iyi tarafı... Ancak, yatırımların zayıf, ihracat katkısının negatif olduğu bu büyüme, TİM olarak savunduğumuz kaliteli ve sürdürülebilir büyüme kalıbına uymuyor. Haziran başında Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Genel Kurulumuzda arz ettiğimiz gibi, net ihracat katkısının sürekli, yani her çeyrekte pozitif olduğu bir büyüme süreci ve uygun politikalar bekliyoruz.

Cumhurbaşkanımızın "2016'nın kalan altı ayını, sonrasında atak yapmak için iyi bir hazırlık dönemi olarak kullanmamız gerekiyor" ifadesi, Türkiye'nin tutkulu ihracatçılarını heyecanlandırdı. Çünkü biz tüketerek değil üreterek büyüyen, yatırım ve üretimi zorlaştırmayan, döviz kurunu enflasyonla mücadele aracı olarak görmeyen bir politika karması  istiyoruz. Peki, daha güçlü bir büyüme için neler yapmamız gerekiyor?

İlk olarak yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekli. “Yatırım ortamı” oldukça geniş bir kavram. Biz, faizleri de, diğer finansman maliyet ve kaynaklarını da bunun içinde görüyoruz. Yatırım ortamı deyince, uygun maliyetli arazi teminini ve yatırım teşvik sistemini de anlıyoruz. Yeni nesil girişimciler yetiştirmek ve vergi kanunlarındaki düzenlemeleri de işin bir parçası olarak kavrıyoruz. Ama hepsini kapsar şekilde, firma ve şahıslarda “yatırım yapma isteğinin” yeniden canlanmasını istiyoruz.

Biz TİM olarak, 2016-2017 dönemi için Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'na (YOİKK) önerilerimizi birkaç ay önce ilettik. Yeni hükümetimizde, bu önerilen hayata geçirilmesi için bir kararlılık görüyoruz. Başkanımız Mehmet Büyükekşi, Genel Kurul konuşmasında dile getirdi: Biz, ekonominin Türkiye'nin ana gündem maddelerinden biri olmasını, başarılarımızın gazete manşetlerinde yer almasını, yapısal değişikliklerin tek bir ses olarak dile gelmesini istiyoruz.

Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli tarafından 13 Haziran'da açıklanan yatırım reform paketini oldukça önemli görüyoruz. Pakette;

• Yabancıların çalışmasına yönelik uygulamaların kolaylaştırılması,

• İleri teknoloji şirketlerinin alımında damga vergisi ve harç muafiyeti getirilmesi,

• Ar-Ge faaliyetlerinin teşvik potansiyelinin artırılması,

• Nitelikli yabancı çalışanlara özel "turkuaz kart" sağlanması gibi bazı önerilerimizin yer aldığını görmek bizleri oldukça memnun etti.

İhracatta bir makas değişikliğine ihtiyacımız var. Bunun bir ayağından devlet, bir ayağından ihracatçı sorumlu. Beklentimiz ihracat destek sistematiğinin değişmesi. Çok önemsediğimiz destek paketi önerilerimizi dört ay önce iletmiştik. Geçen dönem başlayan çalışmaların, 65. Hükümetimiz döneminde en kısa sürede sonuçlanmasını umuyoruz.

TİM ve Birlikler olarak beklenti ve önerilerimiz sadece ihracat özelinde değil. Güçlü Türkiye ekonomisi için taşın altında elimiz var. Daha güçlü büyüme, daha fazla istihdam, daha fazla yatırım için biz varız!

PAYLAŞ