Dünya ticareti toparlanıyor

Şubat ayını geride bırakırken 2017 yılı dünya ticaretiyle ilgili tablo da netleşmeye başlıyor. Bu tabloyla ilgili en net görüntüyü sağlayan çalışmalardan birisi, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ)  aylık olarak yayınlanan bülteni. Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 90'ını gerçekleştiren ülkelerin verilerini kapsayan bülten, Nisan ayında açıklanacak olan kesin sonuçlardan önce küresel ticaretin 2017'deki yönüne ışık tutuyor.

Dünya ticaretinde 2014 Ağustos ayında başlayan uzun daralma süreci, 2016 Kasım ayında sona erdi. O tarihten sonra tekrar artış trendine girerek küresel ticaret, 2017 sonuna kadar tam 14 ay üst üste artış gösterdi. DTÖ bültenine göre 2017 yılında artış oranı yüzde 10 olurken Aralık ayındaki artış yüzde 10,2 seviyesinde. Bu verilerden hareketle, kesin sonuçlar açıklandığında 2017 yılı için 17,7 trilyon dolar civarında bir küresel ticaret hacmi, yani 1,8 trilyon dolarlık bir artış görmeyi bekliyoruz. Bu artışa en büyük katkı da 520,5 milyar dolar ile Avrupa Birliği ülkelerinden geliyor. Ülkelerin bu dönemdeki performansları da büyük ölçüde pozitif yönlü; 2017 yılında listedeki ülkelerden 63'ünün ihracatı artarken sadece 4 tanesinin ihracatı azaldı.

Bu veriler ışığında Türkiye'nin performansını inceleyecek olursak, 2017 yılında ihracatımızdaki yüzde 10,2 oranındaki ve 14,5 milyar dolar tutarındaki artışla, verisi açıklanan ülkeler arasında toplam ihracatta 28'inci sırada, ihracatta tutar bazında artışta 27'nci sırada ve oransal artışta 35'inci sırada yer aldık. Dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0,89'dan yüzde 0,90'a, dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD'nin ithalatından aldığımız payı ise yüzde 0,29'dan yüzde 0,36'ya yükselttik. AB'nin ithalatındaki payımız yüzde 1,26, Almanya'nın ithalatındaki payımız ise yüzde 1,3 oldu.

Umuyoruz ki, rekorla başladığımız 2018 yılında bu yükselen grafiği sürdürerek Türkiye'nin ihracatını daha üst seviyelere taşıyacağız. Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz 2017 yıl değerlendirme toplantısında, 2018 yılına ilişkin beklenti ve hedeflerimizi açıklamış ve bu yılı İhracatta Rekorlar Yılı ilan etmiştik. OVP'de 169 milyar dolar olarak öngörülen yıllık ihracatı 170 milyar doların üzerine taşıma sözü vermiştik. Bu rakam, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek yıllık ihracat rakamı olacak.

Bunun yanında, geçtiğimiz sene 6 sektörümüz, tüm zamanların sektörel ihracat rekorunu kırarken, bu sene en az 10 sektörümüzün ihracatta zirveye ulaşacağına inanıyoruz. Aylar bazında baktığımızda ise, bu yılın tüm aylarında ihracatımızda artış bekliyoruz. Bu artışların büyük çoğunluğunun ise, bugüne kadar ilgili ayda gerçekleştirilen en yüksek ihracat rakamı olacağını öngörüyoruz. Özetle, güçlü ihracat performansımızın desteğiyle her alanda 2023 hedeflerimizi yakalayarak Türkiye'yi global arenada hak ettiği konuma getirmeye kararlıyız.

PAYLAŞ