Gündemimiz İnovasyon

İhracatçılar olarak oldukça yoğun bir Kasım ayı geçirdik.  Önce 1-3 Kasım tarihlerinde İhracat Haftası etkinliğimizi gerçekleştirdik. Etkinliğimizin açılışında Sayın Başbakanımız bugüne kadarki en yüksek Ekim ayı ihracat rakamlarımızı açıkladı. Birbirinden kıymetli Bakanlarımızın teşrifleriyle ihracatımızı tüm yönleriyle masaya yatırdık. Hedef pazarları tanıttık, 70 ülkeden gelen işadamlarıyla ihracatçılarımızı buluşturduk.

Ardından 8-12 Kasım'da tasarım tutkunlarını “Türkiye Tasarım Haftası”nda bir araya getirdik. Usta tasarımcıların ve dev markaların hikâyelerini dinledik. Ayrıca, “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” ve ihracatçı birliklerimizin sektörel tasarım ödülleriyle tasarımcılarımızı ödüllendirdik. Bu iki etkinliğimize tam 47 bin ziyaretçi katıldı.

  • Şimdi ise sıra “inovasyon”da

İnovasyon Haftası etkinliğimizi, Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve Sayın Cumhurbaşkanımızın aralıksız teşrifleriyle 2012 yılından bu yana her yıl düzenliyoruz. Bu yıl 6-9 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde altıncısını gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca bu yıl inovasyonun yanına bir de girişimcilik boyutunu ekleyerek bu dev etkinliği “Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası” haline getirdik. Hatta kongre merkezinin bir katını sadece buna tahsis ettik. Amacımız; İstanbul'u uluslararası bir girişimcilik merkezi haline getirerek girişimciliğin tüm paydaşlarını buluşturmak. Bu eko-sistemde küresel doğan işletmeler yaratmak ve bunların sayısını her geçen gün yükseltmek. Bu yüzden, içinde girişimcilik ruhu taşıyan ama bunu hayata geçirmekte zorlanan herkesi etkinliğimize davet ediyor ve “Kabuğunuzu Kırın!” diyoruz.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz sayesinde “İnovasyon” artık bizlere uzak, kimsenin bilmediği bir kavram değil. Sadece geçtiğimiz yıl 60 bin ziyaretçiyi ağırladık. Bu yıl da,  inovasyon ve girişimcilik dünyasının tüm paydaşlarını; dünyadan ve Türkiye'den sanayicileri, akademisyenleri, üniversite öğrencilerini, teknoloji liderlerini, girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getiriyoruz. Türkiye'nin gündemini inovasyon ve girişimciliğe odaklıyoruz.   Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı olan “İnovaLİG” de bu yıl rekor sayıda başvuruya ulaştık.  Yine etkinliğimizde dereceye giren firmaları açıklayacağız ve ödüllerini ise Sayın Cumhurbaşkanımızdan alacaklar.

Ayrıca, ön değerlendirme sonrası seçilecek 100 girişimcimiz projelerini jüri ve yatırımcılar karşısında sunacak. En iyi girişimci, düzenlenecek ödül töreninde yatırım ödülü almaya hak kazanacak. Aynı zamanda girişimci-yatırımcı odaklı B2B platformu, workshoplar, paneller, söyleşiler, İnovatim etkinlikleri; katılımcılar arasında ise öncü inkübasyon merkezleri, üniversiteler, teknoparklar, teknoloji şirketleri, girişimci standları, yatırımcı ağları, girişimci ağları ve fon kuruluşları etkinliğimizde yer alacak. Biz TİM olarak, bundan sonra da inovasyondaki ısrarımızı sürdüreceğiz ve inovasyon bayrağını en önde taşımaya devam edeceğiz.

PAYLAŞ