İlk yarının başarılı tablosu

2015 ve 2016 yıllarında gerileyen küresel ticaret, geçtiğimiz yıl atağa geçerek 2017'yi 17,6 trilyon dolarla kapattı. İçinde bulunduğumuz yılda da küresel ticaretteki yükseliş trendi özellikle petrol ve emtia fiyatları ve euro-dolar paritesindeki yükselişin etkisiyle devam ediyor. Tahminlerimize göre, yılsonunda küresel ticaret 19,4 trilyon dolara ulaşarak şimdiye kadarki en yüksek seviyesine yükselecek. Bu dönemde başta Rusya olmak üzere petrol fiyatlarındaki artış sebebiyle petrol ihracatçısı ülkelerin ihracatları hızlı bir şekilde yükselirken, Euro-Dolar paritesinde yılın ilk yarısında gördüğümüz yüksek seviye de AB ülkelerinin ihracatlarını önemli ölçüde yukarıya taşıdı.

Küresel gelişmeler bu şekilde ilerlerken, şüphesiz ki dünyadaki olumlu gidişat ülkemizi de pozitif yönde etkiliyor. TİM verilerine göre ihracatımız yılın ilk yarısında yüzde 12,2 artış kaydederek Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017 yılındaki güçlü artışını bu sene de sürdürüyor. Ancak, geçtiğimiz yıla kıyasla bu sene altın ihracatımızdaki gerileme sebebiyle yüzde 12,2 oranındaki artış, TÜİK verilerine göre yüzde 6,3 ile sınırlı kaldı, 82,3 milyar dolar oldu. Yılın ilk yarısında TÜİK verilerine göre Haziran ayı haricinde tüm aylarda tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamlarına ulaştık. Mart ayında ise şimdiye kadar ilk defa aylık bazda 15 milyar dolar seviyesini aştık.

İhracat pazarlarımızda ise en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülke içerisinde, ABD ve Irak haricindeki tüm ülkelere ihracatımız artış kaydetti. Bu ülkeler arasında en yüksek artış Hollanda, Belçika, Romanya ve İspanya gibi AB ülkelerine gerçekleşti. Ülke gruplarına göre baktığımızda ise aynı dönemde AB ülkelerine ihracatımız yüzde 18,9 artış kaydetti. Böylelikle, AB'nin ihracatımızdaki payı geçtiğimiz sene yüzde 49,2 iken, bu yıl bu oran yüzde 52'yi aşmış durumda. AB'nin haricinde Afrika ülkelerine de ihracatımız güçlü bir şekilde artış gösterdi. Ancak, Başta Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere, Ortadoğu'daki ülkelere ihracatımızın gerilemesi sebebiyle, bu bölgeye ihracatımız ilk 6 ayda yüzde 8,8 düşüş yaşadı.

2018 yılında bir taraftan ihracatımız artarken, diğer taraftan ihracat birim fiyatlarımız da artıyor. Geçtiğimiz yıl ihracatımızın kg başı değeri 1,36 dolar iken, bu senenin ilk yarısında bu rakam 1,39 seviyesine yükseldi. Birim fiyatlarımızdaki artış yeterli olmasa da önümüzdeki dönem için güzel bir başlangıcın işareti olarak görülebilir. Bu rakamı daha yukarı taşımak için Ar-Ge ile daha yüksek katma değerli, marka değeri yüksek, özgün ürünler tasarlayarak ve üreterek ürünlerimizin kalitesini yukarıya taşımamız şart.

Rekorlar Yılı ilan ettiğimiz 2018 yılının ilk yarısında yakaladığımız ihracat artışı, yılın geri kalanında da devam edecek. Her ne kadar euro-dolar paritesindeki düşüş sebebiyle yılın ilk yarısına göre dezavantajlı olsa da, yılın geri kalanında siyasi belirsizliklerin ortadan kalkması ile birlikte gündemin tekrar ekonomiye, yatırımlara ve ihracata dönmesi kaçınılmaz. Bu sayede çift haneli ihracat artışlarına devam edeceğiz. Yılsonunda beklentimiz 170 milyar doları geride bırakarak Cumhuriyet tarihimizin en yüksek yıllık ihracat rakamlarına ulaşmak.

 

PAYLAŞ