Yeni TİM Yönetimi ile 2023 hedeflerine

TİM'in 25. Olağan Genel Kurulu'nu Haziran ayının sonunda başarı ile tamamladık. 4 yılda bir gerçekleştirdiğimiz seçimlerimiz de bu Genel Kurulda yapıldı. Artık yeni yönetimimizle daha iyi bir Türkiye ve daha çok ihracat için çalışmaya devam edeceğiz.

İhracatımızı kalıcı ve sürdürülebilir olarak artırmak için TİM'in varlığı ve çalışmaları son derece önemli. Bu noktada kaynakları en verimli şekilde kullanarak ihracatçılarımıza azami fayda sağlama görevi de TİM'in en çok önem verdiği konular arasında. Son 10 yılda, hatta birçoğu son yıllarda başlayan birçok kritik proje sayesinde firmalarımıza yeni pazarlar buluyor, ihracatımızı doğrudan artırıcı çalışmalara imza atıyoruz. Bunun yanında, ihracat artışını kalıcı yapabilmek, dünya ticaretinden daha fazla pay alabilmek ve rakiplerimizin önüne geçebilmek için, yapısal konulara da mesai harcıyoruz. Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma konusunda yürüttüğümüz çalışmalarla bu konularda bilinç uyandırmak, ilgili bu alanlara toplamak hedeflerimiz arasında.

TİM olarak ulusal ihracat politikaları oluşturma ve ihracatımıza yön verme konularında da, firmalarımızı yerel ve küresel anlamda temsilde de sorumluluk taşıyor, attığımız tüm adımları bu bilinçle atıyoruz. İhracatçılarımızın önünü açacak yasal düzenlemeler, kararlar ve destekler için Hükümetimizle dirsek temasımızı korurken, uluslararası arenada benzer kurum ve kuruluşlara yaptığımız işbirlikleri sayesinde küresel bilgi birikimini ülkemize aktarıyoruz.

Önceki Başkanımız Mehmet Büyükekşi'nin TİM'in faaliyet gösterdiği tüm alanlarda son derece hassas olduğunu biliyorum. Bu makamı bir hizmet makamı olarak gören, gerektiğinde aile hayatından, sosyal yaşantısından, kendi firmasının faaliyetlerinden dahi feragat ederek TİM'in çalışmaları, ihracatın gelişimi için çalışan Başkanımız, bu anlamda bizlere de örnek bir yönetici oldu. Halen 90'a yakın kişinin çalıştığı TİM'de bu bilinci yaymaya çalışmak en önem verdiğim konulardan biri. Çalışanlarımızın da bu hususlarda gereken özveriyi gösterme noktasında hiç tereddüt yaşamadıklarını iyi biliyorum.

Neticede kar amacı gütmeyen bir meslek örgütü bilinci ile çalışan en önemli ve güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Meclisimiz, en tepeden en aşağıya tüm çalışanların özverili ve gayretli çalışmaları sayesinde bu noktalara geldi. Yılın 365 günü, günün 24 saati ihracat yapmaya çalışan, üreten, paketleyen, gümrüklere sevk eden, gümrük işlemleri ile ihracat yapan firmalarımızın bu çalışma temposuna bizim ayak uydurmamız, onları daha iyi anlamamızı, daha hızlı ve etkin hizmetler sunmamızı sağlıyor. Tüm ölçekte firmalarımıza bu bilinçle hizmet sunuyor, firmalarımızın önünü açmak için gece gündüz çalışıyoruz.

 

2,5 yıldır birlikte çalıştığım, TİM'in 3. Başkanı olarak son 10 yıldır bu görevi yürüten Mehmet Büyükekşi'den tüm bu çalışmaların başarıya ulaşması için çok şey öğrendim. Kendisi bize her konuda, attığımız her adımda deneyimleriyle yol gösterdi. Bugün artık yeni TİM yönetimi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu süreçte geçmişte başladığımız katma değerli çalışmalara devam edecek, bunlara yenilerini ekleyerek firmalarımıza sunduğumuz hizmetleri geliştireceğiz. Yenilenen yönetimimiz ile birlikte, 2023 yılı için hedeflediğimiz 500 milyar dolar ihracat rakamına hep birlikte erişeceğimize eminiz.

 

PAYLAŞ