TİM ile Bankalar Arasında İşbirliği Protokolleri İmzalandı

71 bini aşkın ihracatçıyı temsil eden Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ihracata daha fazla destek vermek amacıyla Akbank, Fibabanka, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankası olarak Kuveyt Türk ile var olan işbirliklerinin kapsamını 2016 yılı başında imzaladığı protokoller ile genişletti. Bu sayede ihracatçılar, özel avantajlara sahip banka kredileri desteğinin yanında, sigorta ve faktoring gibi finansal ve operasyonel risklere karşı koruyacak finansal ürünlere ve ilave çözüm önerilerine de kolaylıkla ulaşabilecekler. İhracatçılar konvansiyonel bankacılık ürünlerinin yanı sıra uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artıracak hizmetleri alabilecek.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların son dönemde sürmekte olan olumsuz konjonktüre karşı daha dirençli olması için finansmana erişim ve finansman maliyetlerinin düşürülmesinin önemine değinerek Akbank, Fibabanka, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankası olarak Kuveyt Türk'ün de desteği ile ihracatçılara finansman konusunda yeni imkanların açılacağını ifade etti. Büyükekşi sözlerine şu şekilde devam etti: "Birçok bakımdan zorlu olan 2015 yılını geride bıraktık. Yerel para birimlerinin değer kaybettiği, enerji, petrol ve emtia fiyatlarının gerilediği ve yakın çevremizde siyasi istikrarsızlık, iç savaş gibi durumların yoğun olduğu bir iklimi yaşadık. Bu yıl da sürmekte olan olumsuz konjonktüre karşı daha dirençli olmak ve ihracatımızı artırmak için TİM olarak çalışmalarımızı hızlandırdık. İhracatçıların en kritik sorunlarının başında gelen finansman maliyetlerinde yaşanan sorunların çözümü konusunda önemli bir noktaya geldiğimize inanıyoruz. Şimdiye dek Eximbank, Finansal Kurumlar Birliği ve çeşitli özel bankalar ile önemli işbirliklerine imza attık. Bu yıl da anılan bankalar ile kapsamı genişletilerek yenilediğimiz işbirliği protokolleri ile Meclisimiz çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin üyelerine ayrıcalıklı finansman ürünleri sunarak ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Hangi bankalar hangi ürünü sunuyor?

Akbank, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile bu yıl imzaladığı "İhracat Tam Destek Protokolü” çerçevesinde sağladığı finansal kaynakları, kredi çeşitliliğini, sigorta ve türev enstrümanları dahil ihracatçıların ihtiyaç duyduğu diğer bankacılık ürün ve hizmetlerini cazip fırsatlarla sunarak ihracatçılara katkıda bulunmaya devam edecek.

5. yılına özel olarak Fibabanka ile yapılan protokol çerçevesinde, TİM üyelerine avantajlı faiz/komisyon oranları ile ihracatın finansmanı amacıyla TL/Döviz kredileri, spot ve rotatif krediler ile gayri nakdi krediler de dahil olmak üzere geniş bir kredi çeşitliliği ile sunulacak. Ayrıca, nakit yönetimi ürünleri, mevduat ve yatırım ürünleri, hazine ürünleri/opsiyon-swap-forward-vob işlemleri ve sigorta ürünlerinin yanı sıra diğer bankacılık ürün ve hizmetleri de verilecek.

Halkbank, "Kobi İhracat Seferberliği Protokolü” ile araştırma geliştirme ve yenilikçi yaklaşımları ile fark yaratan TİM üyesi ihracatçı firmalara Avrupa Yatırım Bankası Yenilikçi Kredisi başta olmak üzere, uygun işletme ve yatırım kredileri ve ilgili enstrümanlar ile rekabet avantajı sağlayacak.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, ihracatçılara avantajlı işletme kredisi, ihracat finansman kredisi, Eximbank sevk öncesi ihracat kredisi sağlamanın yanında forward, yatırım finansmanı ve finansal kiralama işlemlerinde indirim uygulayacak. Ayrıca TİM üyeleri, Faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)'den Yönetim Gideri Kesintisi, Giriş ve Çıkış Aidatı alınmadan yararlanabilecek.

Vakıfbank, TİM üyelerine avantajlı faiz/komisyon oranları ile geniş bir kredi çeşitliliği ve indirimli dış ticaret destek paketi ile birçok avantaj sağlayacak. Bunun yanında, TİM üyelerine "Halden Anlayan Tarifeler” adı altında 7 farklı Bankacılık hizmet paketi sunacak.

Banka protokolleri için aşağıdaki linklere tıklayınız.

TİM - AKBANK PROTOKOLÜ

TİM -  FİBABANKA PROTOKOLÜ

TİM - HALK BANK PROTOKOLÜ

TİM - KUVEYT-TÜRK PROTOKOLÜ

TİM - VAKIFBANK PROTOKOLÜ

PAYLAŞ