Türkiye İnovasyon Haftası 2016 İzmir'den başladı !

TİM Başkanı Büyükekşi, gençlerin gözde oyun aplikasyonu ile inovasyona dikkat çekti:

"Türkiye'de şeker fabrikalarının cirolarını toplasak, değeri Candy Crash etmez”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bugün gençlerin cep telefonlarında oynadığı Candy Crash'ın değeri 5,9 milyar dolar. Türkiye'deki tüm şeker fabrikalarının cirolarını toplasak bu kadar etmez. Bu rakamlar ilham vermeli. 2023 ihracat hedefi, işte bu nedenle inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markanın önemine binaen koyuldu” dedi.

Ünlü trend uzmanı Magnus Lindkvist: "Yaratmak, serbestleştirmek ve özgürleştirmek anlamına geliyor. Türkiye İnovasyon Haftası da bunu yapıyor. Trendlere bakmayın. Trendler aslında yapılmışı gösteriyor. Siz gizli kalmışı arayın.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ile düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İzmir'de başladı. Arçelik, Türk Ekonomi Bankası ve Türk Hava Yolları'nın sponsorluğunda, İzmir Kalkınma Ajansı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile de gerçekleşen Türkiye İnovasyon Haftası, gençleri, sanatçıları, iş dünyası ve akademisyenleri bir araya getirdi. Yerli ve yabancı inovatif çalışmalarıyla öne çıkan 44 konuşmacının başarılarını anlatacağı etkinlikte, TİM ve TEB Girişim Evleri'nin önemli projeleri ile Marker Hareketi'nin uygulamaları da ilk kez İzmir'de sergileniyor.

Türkiye İnovasyon Haftası'nın açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için katma değerli üretime ve inovasyonun önemine dikkat çekerek "Türkiye'nin inovasyon bağlamında tek meselesi yalnızca devletin ve bürokrasinin dönüşümü değil, aynı zamanda iş dünyasının dönüşümüdür” dedi.

TİM Başkanı Büyükekşi, günümüz dünyasında artık sermayenin üstünlüğüne dayalı dönemin kapandığını, beşeri sermayenin öne geçtiğini vurguladı. Fırsatların azaldığı iş dünyasında artık fırsat yaratan yeni iş anlayışına geçmek gerektiğini dile getiren Büyükekşi, "Artık yeni nesil girişimci profiline ihtiyaç var. Ne kadar yaratıcı isen o kadar başarılısın.  İnovasyon ise bir fırsat değil, düşünce biçimi, yaşam biçimi. Zengin olmak için araç olamaz, amaç olmalıdır. Bizler geleceğe yürümüyoruz. Gelecek üzerimize geliyor. Bu nedenle TİM olarak inovasyonu yaşam biçimi yapan yeni neslin oluşması için gayret gösteriyoruz. Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel mottosu ile yeni nesil yaratıcı girişimci yetiştirmek, onlara sermaye desteği sağlamak ve inovatif rol modellere destek vermek istiyoruz” dedi.

 

Whatsapp'ta 57 mühendis çalışıyor

Konuşmasında günümüz cep telefonlarında kullanılan en yaygın aplikasyonlardan örnekler vererek inovasyonun önemini vurgulayan Büyükekşi, şunları söyledi:

"Bugün gençlere baktığımızda, cep telefonlarında Candy Crash oynadıklarını görüyoruz. Dünyada 100 milyon kullanıcısı olan bir oyun. Değeri ise 5,9 milyar dolar. Türkiye'deki tüm şeker fabrikalarının cirolarını toplasak, değeri bu kadar etmez. Yine cep telefonlarında kullandığımız Whatsapp örneği. Aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip. Günlük 1,6 milyar fotoğraf paylaşımı ve 53 farklı dilde 42 milyar mesajlaşma oluyor. Sadece 57 mühendis ile çalışıyor ve 2014 yılı satış rakamı 19 milyar dolar oldu. Bu örnekler, ilham almak için çok önemli rakamlar. Türkiye'nin 2023 ihracat hedefimiz, işte bu nedenle inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markanın önemine binaen koyuldu. Anadolu'da adım adım dalga dalga yayılarak aynı şekilde inovasyon ve girişimcilikle gençlere katkı sağlamayı arzu ediyoruz. Başarıya giden yol inovasyondan geçer. Bu iş inanma ve güvenme meselesi. Biz de boşa çıkarmayacağız.”

 

Trendlerle bakmayın, siz gizli kalmışı arayın

Türkiye İnovasyon Haftası'nda konferans veren dünyaca ünlü trend uzmanı ve "Trend Avcılığı” kitabının yazarı Magnus Lindkvist, şöyle konuştu:

"Siz rekabet mi, yoksa yaratmak mı istiyorsunuz? Rekabet için rakiplere ihtiyaç var. Yarışta kazanırsanız ödül kazanır, para alırsınız. Ama yeni bir şeyler yaratınca insanlar size 'Bu bir işe yaramayacak' derler. Yepyeni bir şeyler yaratan insanları cezalandırıyoruz, rekabet ederse ödüllendiriyoruz. Yaratmak, serbestleştirmek ve özgürleştirmek anlamına geliyor. Türkiye İnovasyon Haftası da bunu yapıyor. Trendlere bakmayın. Trendler aslında yapılmışı gösteriyor. Siz gizli kalmışı arayın. Biz dikey değişik bir dünyada serbestleştirme hareketi istiyoruz.”

 

İnovasyonun merkez gücü İzmir

EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "İzmir artık gücünü sanayiden almıyor, inovasyondan alıyor” diyerek inovasyonun merkez gücü olmayı istediklerini vurguladı. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de her şeyin hayaller gücü ile gittiğini ve bunun devam etmesi için girişimcileri desteklediklerini anlattı. Leblebici, "Kaybedilmiş para önemli değil. Kaybedilmiş dürüstlük önemli ama kaybedilmiş cesaret daha önemli. İşte bunu kaybetmemek lazım. Bu nedenle TİM TEB Girişim Evleri'ni başlattık” dedi. Arçelik İnovasyon Direktörü Erkan Duysal da akıllı ürünleri nasıl hayata geçirecekleri ile ilgili çalışmalarını anlattı.

PAYLAŞ