İhracatçılarımız Rotayı Arjantin'e çevirdi

 

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisimiz organizasyonunda düzenlenen Arjantin Ticaret Heyeti, ülkenin başkenti Buenos Aires'te gerçekleştirildi. Heyet kapsamında düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu ve ikili iş görüşmelerine Arjantinli iş insanları yoğun ilgi gösterdi.

Arjantin Ticaret Heyeti'ne, kuru meyve, inşaat, otomotiv yan sanayi, makine ve aksamları, elektrik-elektronik, motorlu taşıtlar, iklimlendirme, plastik, demir-çelik, tütün mamulleri ve elektrikli ev aletleri sektörlerinde faaliyet gösteren 12 firmadan 13 Türk iş insanı katıldı. Heyetimize, Meclisimiz Başkan Vekili Süleyman Kocsert başkanlık etti.

Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda, Arjantin Ticaret Odası (CAC) ve Arjantin İthalatçılar Birliği (CIRA) partner kuruluşlarımız oldu.  Buenos Aires Sheraton Hotel'de gerçekleştirilen forum, Arjantin İthalatçılar Birliği Başkanı Ruben Garcia'nın açılış konuşmasıyla başladı.

Garcia, Meclisimize teşekkür ederek başladığı konuşmasında, son yıllarda büyük ekonomik atılım gerçekleştiren Türkiye ve Arjantin'in olarak dış ticarette de ilişkilerini artırdıklarına vurgu yaparak, ülkelerinde Türk iş insanlarını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

Garcia: Uluslararası pazara daha iyi uyum sağlamak için eğitim ve Ar-Ge çalışmalarına hız veriyoruz

Türkiye'nin uluslararası pazarın oldukça önemli bir oyuncusu olduğunu belirten Garcia, ülke olarak Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirtti. Konuşmasının devamında CIRA faaliyetleri hakkında bilgi veren Garcia, İthalatçılar olarak, Arjantin'in liberal dış ticaret politikalarını benimsemesi ile birlikte uluslararası pazara daha hızlı entegre olması adına eğitim ve Ar-Ge çalışmalarına hız verdiklerini ve ülkenin en büyük üniversiteleri ile işbirliği içerisinde olduklarını dile getirdi.

Heyet Başkanı Süleyman Kocasert ise, tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak TİM'in faaliyetlerini anlattı.

İki ülke arasındaki dış ticaret verileri ve potansiyel ürünler hakkında önemli bilgiler veren Kocasert, firmalarımızın ihracatçı oldukları kadar ülkemizin en büyük ithalatçı olduklarına da vurgu yaparak, öncelikli hedefin ikili ticareti artırmak olduğunun ve  Cumhurbaşkanımızın daha önce ülkeye olan temaslarında da ifade ettiği üzere Arjantin ile Türkiye arasındaki ikili ticareti gerçek potansiyeline ulaştırmayı arzuladıklarının altını çizdi.

 

Kocasert: Yüksek gümrük vergileri, tarife dışı engeller ve bürokratik düzenlemeler, ticaretin geliştirilmesine engel

Kocasert, “Güney Amerika'nın en büyük ekonomilerinden olan Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak iş görüşmelerinde, Arjantin'in en büyük şirketleri ile Türk şirketler arasında önemli iş bağlantıları kurulacağına inanıyorum. Bununla birlikte, bazı ürünlerdeki yüksek gümrük vergileri, tarife dışı engeller ve bürokratik düzenlemeler, ne yazık ki ikili ticaretin gelişiminde bizim açımızdan engel yaratıyor” diye konuştu.

 

Ekonomi Bakanlığımız İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı da yaptığı konuşmada liberal dış ticaret politikalarının öneminin altını çizdi. Kızartıcı konuşmasının devamında Türkiye-Arjantin ikili ticaretinin son yıllarda olumlu seyrettiğini ifade ederek, ticaretin geliştirilmesi için bölgeye daha sık iş gezisi düzenlenmesinin öneminden bahsetti.

Buenos Aires Büyükelçimiz Meral Barlas ise yaptığı konuşmada, TİM'e iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişiminde oynadığı rol dolayısıyla teşekkürlerini ileterek, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler hakkında bilgi verdi. 

Büyükelçi Barlas, Arjantin pazarının, zorluklarına rağmen dinamik yapısı ve barındırdığı potansiyel itibarıyla iş insanlarımıza önemli fırsatlar yarattığını dile getirerek, ihracatçılarımıza daha sık Arjantin'e gelmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Hediye merasimi ve toplu fotoğraf çekimi ile birlikte sona eren Türkiye-Arjantin İş Forumu'nun ardından başlayan ikili iş görüşmelerinde 100'e yakın iş görüşmesi gerçekleştirildi.

 

TİM-CAC İşbirliği : MOU imzalandı

Heyet Başkanımız Süleyman Kocasert, ikili iş görüşmeleri devam ettiği sırada, Arjantin Ticaret Odası (CAC)'na bir nezaket ziyareti gerçekleştirerek, kurumun başkanı Dr. Jorge Luis Di Fiori ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Buenos Aires Büyükelçimiz Meral Barlas'ın da iştirak ettiği toplantı kapsamında, TİM ve CAC arasındaki ilişkilerin artırılmasına yönelik Mutabakat Zaptı (MOU) imzalandı.

 

Heyet Fotoğrafları için tıklayın

PAYLAŞ