İnovaLİG Şampiyonu, Türkiye'nin ilk akıllı otobüsü Avenue IBUS deneyime sunuluyor

TİM tarafından düzenlenen İnovaLİG 2016 İnovasyon Kaynakları Kategorisi Şampiyonu, Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli Akıllı Otobüsü Avenue IBUS, “Fikirden Girişimciliğe Yolculuk için Hazır mısınız?” projesi kapsamında, 28 Nisan Cuma günü Sabancı Center'da düzenlenen törenle Kocaeli Üniversitesi Teknopark'a teslim edildi.

Avenue IBUS, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencilerinin, Kocaeli Üniversitesi'ne 25 kilometre mesafedeki KOÜ Teknopark yerleşkesine seyahatlerinde farklı bir inovasyon deneyimi yaşatacak. 

Avenue IBus'ı günümüzün ve geleceğin akıllı şehirlerinde akıllı ulaşım için tasarladıklarını söyleyen TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Avenue IBUS'la kentlerdeki ulaşımın dijital dönüşümüne katkıda bulunmayı amaçladık. Bu kapsamda, projede işbirliği yaptığımız STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ile birlikte; sahip olduğu teknolojilerle akıllı şehirlerin akıllı çözümlerini eksiksiz karşılayan ve ulaşımı dijitalleştiren V2SMART Platformu'nun ilk ürünü olan Fleetics'i de AVENUE IBUS'ta hayata geçirmiş bulunuyoruz. Kocaeli Üniversitesi Teknopark'a teslim ettiğimiz aracımızla; öğrencilerimize, üniversite ve teknopark çalışanlarına, üniversite yerleşkesi ile teknopark yerleşkesi arasındaki parkurda akıllı ulaşımı deneyimleme imkanı sunuyoruz.” dedi.

Fleetics; akıllı otobüslerin gerçek zamanlı performans takibi, yedek parçalarının yaşlanmalarına göre arıza yapmadan önceden tespitinin sağlanması noktasında veri sağlıyor. Ürün ayrıca, şoför davranışlarının modellenmesi, kazaların önlenmesi, yakıt tasarrufu, rota optimizasyonu, yolcu güvenliğinin artırılması ve birçok alanda maliyetin azaltılması konularında modeller oluşturulmasına cevap veriyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin de projeyi Kocaeli Üniversitesi İnovaTİM ekibinin katılımı ile desteklediklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Fikirden Girişimciliğe Yolculuk için Hazır mısınız?” projesinin Türkiye için oldukça önemli olduğunu vurguladı. 

Türkiye'nin ilk %100 yerli elektrikli otobüsünün geliştiricisi TEMSA'yı ayrıca tebrik eden Büyükekşi, TEMSA'nın aynı zamanda geçtiğimiz yıl TİM tarafından düzenlenen İnovaLİG programında şampiyon olduğunu ve ödülünü Cumhurbaşkanımızdan aldığını vurgulayarak TEMSA'nın kurum içi girişimcileri destekleyip ödüllendirerek kaynaklarını etkin kullandığını ifade etti.

TİM Başkanı açıklamasına şu şekilde devam etti “TEMSA, 2015 yılı Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksine göre, otomotivde fikri mülkiyet yetkinliğinde 1. sırada yer aldı. Kurmuş olduğu proje yönetimi sistemleri ile «Açık İnovasyon Yarışması, Maker Lab, Dijital İnovasyon Platformu» gibi kaynakları inovatif çözümlerine uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda ASELSAN ile birlikte ortaya çıkardıkları Avenue EV, Türkiye'nin ilk %100 yerli elektrikli otobüsü oldu. Türkiye'nin İlk Akıllı Otobüsü Avenue IBUS, şimdi daha da gelişmiş teknolojisi ile deneyime sunuluyor. Avenue IBUS, Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin Kocaeli Üniversitesi'ne 25 km mesafedeki KOÜ Teknopark yerleşkesine seyahatlerinde farklı bir inovasyon deneyimi yaşatarak Akıllı Şehir ve Ulaşım alanlarındaki fikirleri girişimlere dönüştürecek.

TİM olarak böyle projeleri desteklemeye devam edeceğiz. TİM'in Türkiye genelinde üniversitelerde kurulan İnovaTİM kulüplerinde 2000'e yakın üyesi bulunuyor. Biliyoruz ki; ihracatımızı kalıcı ve sürekli artırabilmenin yolu AR-GE, inovasyon, tasarım ve markalaşmadan geçiyor. İnşallah, bu bilinci gençlerimizde ve çocuklarımızda yaygınlaştırarak ülkemizi 2023 hedeflerine hep birlikte ulaştıracağız” dedi.

 

PAYLAŞ