6. Boğaziçi Zirvesi, Daha Fazla Refah İçin Toplanıyor

 

80 Ülkenin Siyaset ve İş Dünyasının Önde Gelen İsimleri 9-11 Aralık'ta 6. Boğaziçi Zirvesi'nde

 


Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından, TİM ev sahipliğinde, bu sene 9-11 Aralık tarihlerinde 6.sı düzenlenecek Boğaziçi Zirvesi, 80 ülkenin siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiriyor. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması planlanan Zirve, bu yıl "Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah” temasıyla gerçekleştirilecek.

 

Yoksulluğu yok etmek ve refah taban seviyesini büyütmek için sanattan spora, eğitimden enerjiye, teknolojiden ekonomiye her alanda yapılabilecek çalışmaların irdeleneceği 6. Boğaziçi Zirvesi'nde bu yıl ayrıca Katar'daki yatırım fırsatları değerlendirilecek. Beklenti Türkiye ile katılımcı ülkeler arasında 750 milyon dolarlık ön anlaşma imzalanması yönünde.

 

Uluslararası İş Birliği Platformu, bu yıl 6.sını düzenlediği Boğaziçi Zirvesi ile, Türkiye'nin gerçekleştireceği işbirliklerine katkı sağlamak amacıyla, 80 Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Asya, Avrupa, Amerika ve Balkan ülkesini bir araya getiriyor. Zirve, ekonomik, siyasi, bilimsel ve kültürel alanlarda sonuç odaklı diyalog yaratmak ve işbirliklerinin kurulmasını sağlamak üzere siyasetçileri, genç liderleri, iş dünyasını ve öncü girişimleri tek çatı altında topluyor.

 

6. Boğaziçi Zirvesi'nin Onur Konuşmacısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zirve'de onur konuşmacısı olarak yer alması planlanıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İSPAT Başkanı Arda Ermut, Mehmet Büyükekşi, Rifat Hisarcıklıoğlu, Suzan Sabancı Dinçer, Bahadır Kaleağası, Ali Güreli, Demet Sabancı Çetindoğan gibi Türk siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimleri de zirvenin konuşmacıları arasında yer alacak.

 

Katar Kültür Bakanı Hamad bin Abd al-Aziz al-KAWARI, Eski Katar Başbakan Yardımcısı Abdullah Hamad Al-Attiyah, Tunus Nahda Hareketi'nin Lideri Raşid Gannuşi, Amerika Enerji Güvencesi Direktör Yardımcısı Carime Difiglio, Fas Kraliyet Kabinesi Üyesi Youssef Amrani, Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Nicolas Nahas, Filistin Eski Dışişleri Bakanı Nabil Shaath, OECD İcra Komitesi Başkanı Mithat Rende, Uluslararası Enerji Ajansı E. İcra Direktörü Nobuo Tanaka, Dünya Bankası Viyana Ofisi Yatırım Başkanı Ivan Nimac de zirvede konuşma yapacak 149 önemli konuşmacı arasında bulunuyor.

 

Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah

Her sene farklı bir tema ile toplanan zirvenin bu sene ki konu başlığı "İkiz Hedefler: Yoksulluğu Yok Etmek; Refahı Taban Seviyesinde Büyütmek”. Zirve katılımcıları, üç gün boyunca, küresel yoksulluğu en aza indirirken, refah seviyesini artırmanın yollarını tartışacaklar. Zirvede özellikle, küresel gelişimin lider sektörleri olarak bilinen inşaat, telekomünikasyon, bankacılık, enerji, dış ticaret, iskan ve kentsel dönüşüm sektörlerindeki iş fırsatları masaya yatırılacak.

 

6. Boğaziçi Zirvesi'nin Odak Ülkesi Katar

Her yıl farklı bir ülkenin yatırım fırsatlarının değerlendirildiği Boğaziçi Zirvesi'nin bu yıl ki odak ülkesi ise Katar. 9 Aralık akşamı gerçekleşecek Katar Gecesinin açılış onur konuşmalarını, Katar Kültür ve Miras Bakanı Hamad bin Abd al-Aziz al-KAWARI ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal yapacak. Ayrıca, aralarında Eski Katar Başbakan Yardımcısı Abdullah Hamah Al-Attiyah'ın da bulunduğu bir çok Katarlı bürokrat ve iş adamı da zirveye katılacak.

 

Zirve Geçtiğimiz Yıl 560 Milyon Dolarlık İş Hacmi Yarattı, Bu Sene Beklenti 750 Milyon Dolar

70 ülkeden 100'ü aşkın konuşmacının, 1992 katılımcının ağırlandığı 5. Boğaziçi Zirvesi'nde Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Fas'lı iş adamları ile Türk özel sektör mensupları arasında yaklaşık 560 milyon dolarlık ön anlaşma imzalanmıştı. 2000'ün üzerinde katılımcının ağırlanacağı bu seneki zirvede beklenti, 750 milyon dolarlık ön anlaşma imzalanması.

 

UNDP Raporları İlk Kez Zirve'de Açıklanacak

Zirve kapsamında, kalkınma hedeflerini temel iş stratejilerinin merkezine konumlayan ve geleceğin sürdürülebilir iş modeli olarak tanımlanan "kapsayıcı işler”le ilgili ayrıntılı bilgi ve analiz içeren UNDP raporları ilk kez basın ve iş dünyası ile paylaşılacak.

 

 

 

UIP Hakkında

Uluslararası İşbirliği Platformu, sürdürülebilir kalkınma için disiplinler arası çok yönlü işbirliklerini arttırmak amacıyla kurulmuş bağımsız bir kuruluştur. Sınırları olmayan bir platform olarak oluşturulan UIP, baskı yaratan benzer sorunlar ve fırsatlara verimlilik bakış açısı ile yaklaşır ve yeni bir seviyede küresel işbirliği oluşumunu teşvik etmek amacıyla önemli ortak çıkarlar doğrultusunda ortak temeller üzerine inşa edilebilecek bir anlayışa ulaşmayı hedefler. Yeni bir seviyede küresel işbirliği oluşumu için yenilikçi çözümler üretmenin zorluğunun farkındalığı ile platform, karar mercilerinin; politik ve iş dünyası liderlerinin; eğitimde, sanatta, medyada öncü kişilerin, yardımseverlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve sosyal arenanın ile bir araya geldiği bir tartışma alanı sunmaktadır. Bu amaçla UİP, 2010 yılından bu yana Boğaziçi Zirvesi'ni düzenlemektedir. UİP'in kurucu başkanı Cengiz Özgencil'dir.

 

 

PAYLAŞ