"Faiz indirimi olumlu ancak önemli olan fonlama maliyetleri"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugün yapılan toplantıda gerçekleştirdiği politika faiz indirimini değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 50 baz puanlık indirimi ihracatçıların ilk aşamada olumlu karşıladıklarını ancak üretici ve ihracatçı açısından önemli olanın fonlama maliyetindeki düşüş olduğunu belirtti. TİM Başkanı, ihracatçıyı destekleyen ve yatırımı cazip kılan faiz seviyesi taleplerini yineledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın bugünkü faiz indirimini şöyle değerlendirdi:

"Merkez Bankası, bugün yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında borç verme faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,25'ten yüzde 7,75'e seviyesine çekti. Politika faizinde 50 baz puanlık indirime giden Merkez Bankası, faiz koridoru alt ve üst bantlarını korudu. Bugün gelen faiz indiriminin fonlama maliyetleri üzerindeki baskıyı azaltacağını ve piyasa algısı açısından olumlu bir adım olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan politika faizindeki indirimin döviz kurlarında düşürücü bir etki göstermesini beklemiyoruz.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Petrol fiyatlarındaki gerileme ile 2015 yılında Türkiye'nin enflasyon ve cari açık rakamlarında önemli bir iyileşme bekliyoruz. Cari açıkta 2015 yılında en az 15-20 milyar dolarlık bir avantaj sağlayabiliriz. Bunun da orta vadede faiz düşüşleri ve yatırım artışlarına yönelik pozitif etkisi olacağına inanıyoruz. Bu beklentiler de Türkiye'yi diğer gelişen ülkeler içinde pozitif ayrıştırıyor. Dolayısıyla ileriki dönemlerde Merkez Bankası'nın aynı kararlılıkla fonlama maliyetlerini de azaltmasını bekliyoruz. Zira ihracatçılar başta olmak üzere piyasaların da beklentisinin bu yönde olduğunu düşünüyoruz. İhracatın ekonomik büyümeye verdiği desteğin giderek arttığı bir ortamda önümüzdeki dönemde faiz indirimine gidilmesinin ihracatçılarımızın yatırım ve üretim motivasyonunu arttıracağına inanıyoruz. Nitekim yüksek faiz oranları yatırım ortamını negatif etkiliyor. Çünkü yüksek faizler yatırım fizibilitelerine girdi teşkil ediyor, karlılık ve getiri beklentilerini, değerlemeleri negatif etkiliyor. Biz dövizle satış yaptığımız için maliyet artışını istediğimiz oranda fiyatlara yansıtamıyoruz. Bunun sonuncunda da ciddi bir maliyet baskısı altına giriyoruz. İşte bu yüzden yüksek faiz seviyeleri, ihracatçılarımızın için önemli bir risk oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'nın bu riski azaltacak adımlar atmasını bekliyoruz.

PAYLAŞ