Forum İstanbul'da, 2023'e Doğru "Kritik Eşik" Tartışıldı

Bu yıl 14.sü gerçekleşen Forum İstanbul 2015'in "Kritik Eşik: Açılım ve Dönüşüm Zamanı” başlığı altında oturumları İstanbul Swissotel'de gerçekleştirildi. İki gün süren konferansın açılış konuşmasını Forum İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi yaptı. Türkiye'nin en prestijli iş ve ekonomi zirvesi Forum İstanbul'un hükümet kanadından açılış konuşmasını ise TC Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gerçekleştirdi.

G-20'YE EV SAHİPLİĞİ

2015 Türkiye için önemli bir yıl olduğunu ve önümüzdeki genel seçimlerle birlikte 2019 yılına kadar Türkiye'nin yol haritasının belirlenmiş olacağını söyleyen Ali Babacan, konuşmasında şu mesajları verdi:

"Bu yıl başkanlığını yapacağımız G-20'nın siyasi konulara da girmesini istiyoruz ve bu konudaki çalışmalarımız sürüyor.

Türkiye'de 12 yıl içerisinde ekonomik toparlanma yaşadık. Siyasi istikrarın kaynağı çoğulcu bir demokrasi ve sağlam bir hukuk devletidir. İyi işleyen bir demokrasi, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, Türkiye ekonomisini iyiye götürebilir.

Ekonomik reform sürecinde ise dış tasarrufları cezbetmeye devam etmeliyiz. Bizim ekonomi modelimiz güven ve istikrar üzerine kurulu. Dünyanın en az borçlu ülkesi haline geldik. Macro ekonomi politikası çerçevesinde sağlam kamu maliyesi ve bankacılık sistemimiz var. Bunların yanı sıra cari açık başta olmak üzere dikkat etmemiz gereken hususlar var.”

Forum İstanbul Başkanı Yavuz Canevi ise" 2014 Aralık ayında Avustralya'dan devraldığımız ve Aralık 2015'e kadar ülkemizde kalacak G-20 başkanlığı Türkiye'nin önüne gümüş tepsi ile sunulan fırsat penceresi, ülkemiz açısında "Açılım ve Dönüşüm” sağlamanın tam zamanı olduğunu düşünüyorum. İnanç ve kredibilitemizi geri kazanmak birinci hedefimiz olmalı. İkinci etapta ise yeni bir vizyon, enerji, kararlılık ve sürdürülebilirlik ile çıtayı daha da yükselterek küresel rekabetçilik liginde kalma başarısını göstermeliyiz. Makro ve mikro ekonomik dalgalanmaları en düşük düzeye indirgemeye odaklanmalıyız. 2013'e sekiz yıl kala böylesine ortak bir hedefe yönlendirmek Forum İstanbul'un temel amacıdır.” dedi.

Konferans, Forum İstanbul 2015 stratejik partnerleri Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin oturumu ile devam etti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:

" Biz sadece rakama odaklanmadık, dış ticaret payını büyütebilmeye odaklandık, % 1,5'luk büyümeyi gerçekleştirebilirsek hedefimize ulaşmış oluyoruz. Amacımıza ulaşmak için katma değer artışı ve yükselen teknoloji alanında yatırım yapmak gerekli. Hedefimiz bir malı % 10 katma değer katarak ihracat yapmak bu da yaratıcılık, verimlilik ve katma değer artışı ile oluyor. Eğitim konusun da önceliğimize almalıyız.” dedi.

MALİ DİSİPLİNE, SAĞLAM BANKACILIK SEKTÖRÜNE VE GENÇ VİR NÜFUSA SAHİP ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇIK

Dünya ekonomisi oldukça volatil bir dönemden geçiyor diyen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil konuşmasında:

" Mali disiplinini sürdüren, sağlam bankacılık sektörüne sahip Türkiye ekonomisi güçlüdür. Bankacılık sektörünün öz kaynakları yüksektir. Bütçe açığı ve kamu borcunun milli gelire oranı da çok düşük seviyelerdedir. Dünyada şu an hala likidite bol, faizler ve petrol fiyatları düşük. Bütün bunlar bir arada Türkiye gibi ülkeler için olumlu bir ortam oluşturmaktadır. Bu ortamı iyi değerlendirir, yapısal tedbirlere, reformlara devam edersek, piyasalar normalize olduğunda daha da güçlü, rekabetçi bir ülke haline gelebiliriz. Mali disiplin ve sağlam bankacılık sektörünün desteklediği, genç bir nüfusa sahip ülkemizin geleceğinin açık olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda önünde hızlı bir kalkınma ve büyüme hedefi olduğunu vurguladı. Bu kapsamda Doğuş Grubu olarak 2023 hedefleriyle birlikte ekonomiye katkı sağlamak üzere çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini paylaşan Akhan, "Stratejik yatırım kararlarımızı ülkemizin güçlü potansiyeline inanarak alıyor; yeni yatırımlarımızı bölgesel ve sektörel liderlik vizyonu doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Amacımız; ana faaliyet alanlarımızda güçlenmek ve pazar payımızı artırmak.

Kadınların çalışma hayatına katılmalarının önemine de değinen Akhan, "Daha güçlü bir Türkiye hedefine bizi taşıyacak en önemli unsurlardan biri de insan gücümüzdür, insan gücümüzün kilit noktası da kadınlarımızdır. Biz de Doğuş Grubu olarak kadın yönetici sayımızı arttırmayı ve şirketlerimize daha fazla kadın lider yetiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi

G-20 ve Türkiye'nin Başkanlık Dönemi”, "Potansiyel Büyümenin Yakalanması ve Orta Gelir Tuzağı”, ”Büyümenin Finansmanı”, "Sürdürülebilir Kentleşme: Akıllı Şehirler” konuları Türkiye'den ve Dünya'dan uzmanlar tarafından ele alındı. Forum İstanbul 2015'in birinci günü gala yemeği ve ödül töreni ile kapandı.

İKİNCİ GÜN MEHMET ŞİMŞEK KONUŞTU

TC Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açılış konuşması ile başlayan ikinci günde ise "B-20 (BUSINESS-20)”, "İstikrarlı Büyümede İhracat”, "Dijital Dönüşüm ve Türkiye”, " Kadın ve Liderlik” konuları birbirinden değerli konuşmacılar tarafından masaya yatırıldı.

Forum İstanbul Hakkında:

İş ve siyaset dünyasını bir araya getirerek küresel ve yerel ekonominin nabzını tutan Forum İstanbul, ilk kez 2002 yılında gerçekleştirildi. Bu tarihten itibaren etkinliğini ve önemini her geçen gün artıran Forum İstanbul, Türkiye'nin en prestijli iş ve ekonomi zirvesi konumuna geldi. Genel olarak Türk toplumunu, özel olarak ise iş dünyası ile akademik ve bürokratik çevreleri, Türkiye'nin bugünü ve yarını ile ilgili orta ve uzun vadeli düşünmeye yönlendirmek, öneriler getirmek, çözüm arayışlarını kolaylaştırmak ve teşvik etmek amacıyla ulusal ve uluslararası bir platform oluşturmak misyonuyla yola çıkan Forum İstanbul birbirinden önemli konu ve konuklarla gündem yaratmanın yanı sıra 2023'e giden yolda atılan adımları da kayıt altına alıyor.

PAYLAŞ