Gaziantep, 5-6-7 Kasım'da İnovasyon haftasına hazır

Gaziantep, 5-6-7 Kasım'da İnovasyon haftasına hazır

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul'da başlattığı ‘İnovasyon Haftası'nı Anadolu'ya yayıyor. İzmir ve Ankara'nın ardından 5-6-7 Kasım'da Gaziantep'te de ‘İnovasyon Haftası' düzenlenecek.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Katma değeri yükseltmenin yolu Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmadan geçiyor. İnovasyon Haftası hem Gaziantep hem bölgeye büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Gaziantep'de düzenlenen toplantıya bu ilin yanı sıra Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman'ın da kamu yöneticileri ve STÖ başkanları katıldı. Güney Anadolu İhracatçıları Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenecek ‘İnovasyon Haftası'na dünyaca ünlü konuşmacılar katılacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedeflerine yönelik olarak İstanbul'da başlattığı ‘Türkiye İnovasyon Haftası' etkinliklerini Anadolu'ya yayıyor. Önce İzmir, ardından Ankara'da gerçekleşen İnovasyon Haftası'nda sıra Gaziantep'te.
TİM ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) işbirliğiyle ‘Türkiye inovasyonla geleceğe koşuyor' sloganıyla düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep' etkinliği, 5-6-7 Kasım tarihinde Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Organizasyonun tanıtım toplantısına Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Adıyaman'dan kamu yöneticileri, rektörler, organize sanayi bölgesi, sanayi ve ticaret odaları, derneklerin yönetim kurulu başkanları katılarak inovasyon haftasına destek sözü verdi.

Gaziantep'teki toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 3 yıldan bu yana ‘Türkiye İnovasyon Haftası' adı altında tasarım, Ar-Ge ve inovasyon dallarında dünyaca ünlü guruların yanı sıra, Türk tasarımcıların ve marka mucitlerin konuşmacı olduğu önemli etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Gaziantep'e büyük destek sağlayacak
Büyükekşi, Gaziantep'te marka çalışması yapan firmaların sayısını artırmak istediklerini ifade ederek, şunları söyledi, "Etkinliğimizi, bu yıl Anadolu'ya yayma kararı aldık. Mayıs ayında İzmir'de, geçen hafta Ankara'da başarıyla gerçekleştirdik. İki gün boyunca 5 bin kişi katıldı. Katma değeri yükseltmenin yolu Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmadan geçiyor. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. İnovasyon Haftası hem Gaziantep hem bölgeye büyük katkı sağlayacaktır. Tüm etkinliklerimiz ücretsiz olacak. Sadece akreditasyon yapılması gerekiyor. Gaziantep'in yanı sıra Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Hatay, Malatya, Diyarbakır'daki üniversitelere de çağrıda bulunduk” dedi.

Vali Ata'dan destek

Toplantıda konuşan Gaziantep Valisi Erdal Ata, ülkede ihracatın artırılması ihracatçıların sorunlarının çözülmesi için herkes elinden gelen gayreti gösterdiğini belirterek, "Özellikle araştırma, geliştirme ve inovasyon konusunda da sürekli gündemde tutup Türkiye bu konuda önemli bir aşama kaydetmek için var gücüyle çalışıyor. Bu toplantının Gaziantep'te yapılması da ilimiz sanayisi bakımında çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

GSO marka şehir oluşturmak istiyor
Böyle bir etkinliğin Gaziantep'te düzenlendiği için teşekkür eden Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da konuşmasında, küresel piyasalarda rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalabilmesi ve başarılı olabilmesi için fark yaratmaları gerektiğini vurguladı. Bunun için inovasyon kültürünü yaygınlaştırmak gerektiğine işaret eden Konukoğlu, GSO olarak bugüne kadar ‘Marka Şehir Gaziantep', ‘İnovasyon Vadisi Gaziantep', ‘Ar-Ge'de Gaziantep' ve ‘Akılı Sanayi' gibi birçok önemli proje gerçekleştirdiklerini, üniversite-sanayi işbirliğine önem verdiklerini anlattı.

Önemli bir farkındalık yaratılacak
Toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in Türkiye ortalamasının iki katı oranında büyüdüğünü ifade ederek, "Büyümeyi sürdürebilmek için temel hedefimiz yenilikçi, araştırma, geliştirme, inovasyon, noktasında yapılacak çok işimiz var. 2023 vizyonunda dünyanın en büyük 10. ekonomisine en yakın şehirlerden hedefine en yakın şehirlerden biriyiz. 4 üniversitemiz var ve bunları bölgenin zenginliği olarak görüyoruz. Büyük bir akademik alt yapıya dönüşmüş durumda. Sanayi ve ticaretin gelişmesinde de şu masada kendi inovasyonunu başaran markalaşan sanayici, iş adamımız var. Dolayısıyla 5-6-7 Kasım'da yapılacak etkinliği önemli bir deneyim ve farkındalık olarak görüyorum” dedi.

STÖ'lerden destek
Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ise katılımcılara ve toplantıya destek veren bütün kurumlara teşekkür ederek, 5-6-7 Kasım tarihinde yapılacak toplantı için gerekli bütün hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Tanıtım toplantısına, Vali Erdal Ata, Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu ve Mehmet Erdoğan'ın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Sanko Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Sınav, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz katıldı.

 

DETAYLI BİLGİ VE ONLİNE KAYIT İÇİN: www.turkiyeinovasyonhaftasi.com

 

PAYLAŞ