Hollanda ile inovasyonda işbirliği için ilk imzalar TİM'de atıldı

Hollanda ile inovasyonda işbirliği için ilk imzalar TİM'de atıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 4-6 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul'da düzenleyeceği Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında uluslararası işbirliğini güçlendirmeye yönelik, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanlığı ile mutabakat zaptı imzaladı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, " Bugün ilk adımını attığımız bu işbirliği kapsamında Hollanda ve Türk üniversiteleri, bilgi kurumları ve firmaları arasında yakın işbirliği kurmak istiyoruz”

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen, " İnovasyon Haftası'na özel partner olarak katılmak, hala peynir ve lale ile tanınan ülkemizin imajı için de önemli”

İnovasyon kavramını, 2023 hedefleri için tartışmasız rehber olarak gören Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), inovasyonu Anadolu'ya yaymanın ilk adımı olan İzmir İnovasyon Haftasını tamamlamasının hemen ardından konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. TİM, 4-6 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul'da düzenleyeceği Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında uluslararası işbirliğini güçlendirmeye yönelik, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanlığı ile mutabakat zaptı imzaladı.

İmza töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Hollanda'nın, Türkiye'nin en büyük ticari partnerlerinden biri olduğunu hatırlattı. "2013 itibariyle dış ticaret hacmimiz

7 milyar dolara ulaştı.Ticaret hacmimiz hem ihracat, hem de ithalatdaki artışlarla birlikte devamlı yükseliş trendi içinde. Avrupa'nın ana limanı ve lojistik merkezi Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin çok daha büyük potansiyel taşıdığına inanıyoruz” diye konuşan Büyükekşi, yaklaşık 1,3 trilyon dolarlık dış ticarete ve 50 bin doların üzerindeki kişi başına milli gelire sahip Hollanda ile özellikle inovasyon ve Ar-Ge alanında işbirliğini güçlendirmek istediklerini söyledi.

Büyüyekşi, Hollanda ile ilk adımı atılan işbirliği sayesinde, Türkiye İnovasyon Haftası'nın çok daha güçlü olacağını belirterek, şöyle konuştu: " İşbirliği kapsamında Hollanda ve Türk üniversiteleri, bilgi kurumları ve firmaları arasında yakın işbirliği kurmak istiyoruz. Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı ayrıca bu yıl düzenleyeceğimiz İnovasyon Haftası'na

konuşmacı desteği sağlayacak. Workshop konularının belirlenmesinde destek verecek. Biz bu anlaşma ile sadece kısa vadeli değil özellikle inovasyon ve Ar-Ge alanında uzun vadeli işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz”

İnovasyon Haftası Hollanda imajı için de bir fırsat olacak

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen ise konuşmasında, Hollanda'nın ABD ve İsviçre'den sonra en fazla teknolojik ürün geliştiren ülke olduğunu hatırlattı. " İnovasyon Haftası'na özel partner olarak katılmak, hala peynir ve lale ile tanınan ülkemizin imajı için de önemli” diye konuşan Ploumen, inovasyon ruhunu taşıyan Hollanda'nın Türkiye ile iyi bir ortak olacağını vurguladı. Ploumen, " Öncelikli olarak, tarım, sağlık, otomotiv, enerji gibi sektörlerde işbirliği olabilir. Ancak inovasyonun farklı alanlar arasındaki işbirliği de önemli” dedi.

Heyet daha sonra TİM binasında sergilenen Shell'in elektrikli aracını inceledi. 

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ