İhracatçı Her Şeye Rağmen 50 Bin Yeni İstihdam Yarattı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2015 yılı 1'inci çeyrek gerçekleşme ve 2'inci çeyrek beklenti anketi sonuçlarına göre, yılın ilk çeyreğinde ihracatçı firmalar yaklaşık 50 bin yeni istihdam yarattı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İhracatçıların yılın 2'inci çeyreğinde birim ihraç fiyat beklentisi yüksek. Bu çok olumlu bir gelişme çünkü ihracatımızı kilo bazında artırıyoruz. Birim fiyatın artması ihracata pozitif yansıyacak” dedi.

Ankete göre ihracatçıların en büyük ilk üç sorunu, Euro kaynaklı döviz kurları, enerji maliyetleri ile hammadde ve ara mal fiyatları oldu.

İhracatçılar yılın 2'inci çeyreğinde, doların 2.66, Euro'nun 2.85 ve Euro/Dolar paritesinin ise 1.07 olacağını tahmin etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından geleneksel hale getirilen ve yılın çeyreklerine göre gerçekleşme ve beklentileri değerlendiren Eğilim Anketi çalışmasının 2015 yılı 1'inci çeyrek gerçekleşme ve 2'inci çeyrek beklenti sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına göre ihracatçı firmalar yaşanan sıkıntılara rağmen Pazar payı kazanmaya odaklandı. İhracatçı firmaların yüzde 39'u, yılın ilk çeyreğinde yeni pazarlara girebildi. Anket sonuçlarını değerlendiren Büyükekşi, ihracatçıların tüm dünyada yaşanan daralmaya rağmen, karlılığının düşmesini göze alarak ‘Pazar payı kazanmaya odaklandığını' söylerken, "İhracatçılarımız bunun için yatırım yapmaya ve istihdama katkı vermeye devam ediyor” dedi.

2'inci çeyrekte birim ihraç fiyat beklentilerinin yükselmesini de olumlu olarak değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Birim ihraç fiyat beklentilerinin artması ihracat için çok iyi bir gelişme çünkü ihracatımızı kilo bazında arttırıyoruz. Buna ek olarak birim fiyat beklentilerinin artması önümüzdeki dönemde ihracatımıza pozitif yansıyacak.” dedi. Büyükekşi, ilk çeyrekte girdi maliyetlerinin arttığını belirten ihracatçıların oranının yüzde 66,5 olduğunu enerji birim girdi maliyetlerinin arttığını belirten firmaların oranının ise yüzde 48'den yüzde 55'e yükseldiğini ifade etti.

 

İHRACATÇI EĞİLİM ANKETİ 2015 1. ÇEYREK SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

İhracata parite etkisi

Firmaların hammadde temininde döviz dağılımında en yüksek payı Euro'nun aldığını belirten TİM Başkanı "Euro ihracat kırılımında yüzde 49, ithalat kırılımında ise yüzde 42'lik bir paya sahip. Euro kazanıp dolar harcayan bir yapıda paritedeki düşüşlerin bizi etkilemesinin sebebi de bu. Sadece AB-28 pazarında parite, ihracatımıza 4 ayda 4,5 milyar dolar negatif etki yaptı. Nasıl Euro yükseldiğinde, geçtiğimiz yıl aynı günlerde olduğu gibi pozitif etkisinden bahsediyorsak, Euro düştüğünde de negatif etkisini ortaya koyuyoruz” dedi.

Anketten öne çıkanlar sonuçlar şöyle;

  • İhracatçının 2'inci çeyrek USD / TL kur tahmini 2,66, EURO / TL kur tahmini 2,85, EUR/USD parite tahmini ise 1,07 oldu.
  • İhracatçılar, yıl sonunda pariteyi Dolar için 2,76, Euro için 2,91 ve Euro/USD için 1,07 öngördüklerini söyledi.
  • İhracatçıların 2015 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7.25 oldu.
  • İhracatçıların yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 3.1 oldu.
  • İhracatçıların rekabetçi-ideal kur beklentileri Dolar'da 2,55; Euro'da 2,93, paritede ise 1,15 olarak şekillendi.
  • İhracatçıların yüzde 61.4'ü döviz kurlarını öncelikli sorun olarak görürken; yüzde 44.6'sı enerji maliyetlerini, yüzde 39.6'sı ise ara mal ve hammadde fiyatlarını öncelikli sorun olarak tanımladı.

· Rusya en yüksek oranda hedef pazar olarak belirginleşti.

· Rusya'yı ABD, Çin, Almanya ve Brezilya izledi.

· Yılın ilk çeyreğinde mevcut pazarlarda yeni müşterilerden sipariş aldıklarını belirten ihracatçıların oranı yüzde56 ile geçtiğimiz dönemdeki seyrini korudu.

Girdi Maliyetleri Artıyor, Karlılık Ciddi Baskı Altında

· Anket sonuçlarına göre 2015 yılı ilk çeyreğinde ihracatçı firmaların üretim, tedarik ve enerji kullanımı açısından geçtiğimiz iki dönemde olduğu gibi üzerinde durdukları en önemli gerçekleşme girdi maliyetlerindeki artış oldu.

· Girdi maliyetlerinin arttığını belirten ihracatçıların oranı yüzde 66,5'tir.

· Yılın son çeyreğinde 8 puan gerileyen bu oran ilk çeyrekte eski trendine geri döndü. Benzer trend, enerji maliyetlerinde de görülmektedir.

· Enerji birim girdi maliyetlerinin arttığını belirten firmaların oranı yüzde 48'den yüzde 55'e yükselirken, elektrik tüketiminin arttığını belirenlerin oranı ise yüzde 41,2'den yüzde 34'e geriledi.

İhracatçılar Umudunu Koruyor

· 2015 yılının 2. çeyreğine üretim ve ihracatlarının artacağı beklentisi ile giren «umutlu» ihracatçıların oranı sırasıyla yüzde 34,9 ve yüzde 37,6 olarak gerçekleşti.

· İhracatçı firmaların yüzde 29,3'ü üretimlerinin, yüzde 31,2'si ise ihracatlarının geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yükseldiğini belirtti.

Karlılık Alarm Veriyor, Acil Önlem Alınmalı

· Genel karlılık düzeyinin azaldığını belirten firmaların oranı yüzde 45'ten yüzde 54,4'e, ihracatta karlılık düzeyinin azaldığını belirten firmaların oranı ise yüzde 40,4'ten yüzde 58,8'e yükseldi.

 

 

İHRACATÇI EĞİLİM ANKETİ 2015 1. ÇEYREK SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

PAYLAŞ