İnovasyon Haftası 40.000 kişiyi ağırladı

İSTANBUL'DA İNOVASYON COŞKUSU

Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinin üçünücüsü 4-5-6 Aralık2014 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizatörlüğünde, Ekonomi Bakanlığı'nın katkıları ve Arçelik A.Ş, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türk Hava Yolları ( THY ) ve Sabancı Holding'in stratejik partnerliğinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'na üç gün boyunca 40.000 kişi katıldı. Etkinliği 82.000 kişi TİM TV'den canlı olarak izledi. Konuşmacıları arasında dünyaca ünlü çok sayıda ismin yer aldığı etkinliğin partner ülkesi Hollanda oldu. 3 gün boyunca süren etkinlikte, ihracatçı birliklerinin düzenlediği 7 Ar-Ge proje pazarı ve 21 tasarım yarışmasında toplam 502 proje sergilendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı etkinlikte, TİM'in düzenlediği ve yılın en inovatif şirketlerinin seçildiği İnovaLİG ödülleri sahiplerini buldu.

İlk kez 2012 yılında İstanbul'da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası 2014 yılında Anadolu'ya açılma planı ile Mayıs ayında İzmir'de, Ekim'de Ankara'da ve Kasım'da Gaziantep'te düzenlenen etkinliklerin ardından İstanbul'da büyük finalini gerçekleştirdi. Etkinliğe 35 Ar-Ge merkezi, 21 teknopark, 39 üniversite, 9 bilim ve teknoloji merkezi katıldı.

İhracat, inovasyonla tıpkı bambu gibi kök salıyor

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi etkinliğin ilk günkü açılış konuşmasında şunları söyledi;

"60 bini aşkın ihracatçının temsilcisi TİM olarak sabırla ve istikrarla inovasyona yatırım yapıyoruz. Bunun sonuçlarını da yavaş yavaş almaya başladık. 2012 yılında Küresel İnovasyon Endeksi'nde 143 ülke arasında Türkiye 74. sıradaydı. 2014 yılında 54. sıraya yükseldi. Dolayısıyla çabalarımız sonuç veriyor. İhracat, inovasyonla tıpkı bambu gibi kök salıyor. Biz inanıyoruz ki, tüm Türkiye'ye ektiğimiz inovasyon tohumları daha da yeşerecek, tomurcuklanacak, çiçek açacak. Bu sayede ülkemizi çok daha yukarılara taşıyacağız. Eğitimde, nitelikli istihdamda, sanayide ve ihracatta Türkiye'yi en üst seviyelere çıkaracağız. İnovasyon sayesinde ülkemizin refah seviyesini, yaşam kalitesini yükselteceğiz.”

Partner ülke Hollanda

Etkinliğin partner ülkesi olan Hollanda adına ilk günkü açılış konuşmasında söz alan Hollanda Kraliyet Büyükelçisi Ron Keller; inovasyonla anılan bir ülke olarak, Türkiye İnovasyon Haftası'nın partneri olmaktan mutluluk duyduklarını ve gelecek yıl tekrar buluşmak istediklerini söyledi. Konuşmasında Türkiye'nin 2023 hedeflerini takdir ettiklerine değinen Keller, bunun sadece rakamsal bir ihracat hedefi olmadığını, aynı zamanda küresel ve güçlü bir ekonomi olma yolunda stratejiler barındırdığını söyledi. Konuşmasında inovasyona odaklı çalışmanın önemine dikkat çeken Keller: "İnovasyon konusunda Türkiye ile birlikte çalışarak sadece iki ülkenin değil diğer ülke toplumlarının da birbirine yakınlaşmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

"Zihni Sinir Projeleri inovasyonun ilk adımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, yüksek teknolojili üretimin önemine değindi. "İşin kendisini yaparken sergilediğimiz beceriyi, işi sisteme dökerken de gerçekleştirmeliz” diye konuşan Erdoğan, format ve sistemlere uygun çalışma becerilerinin firmalara kazandırılması gerektiğini ifade etti. Bu bağlamda, TİM tarafından düzenlenen İnovaLİG'in önemine vurgu yapan Erdoğan, "İnovasyon ve inovasyona dayalı üretim bizim olmazsa olmazımız olmalı. Mal ve hizmetlerin tasarlanması ve ticarileşmesi konusunda bir alan açmalıyız. Bizim Zihni Sinir Projeleri olarak kategorize ettiğimiz şey, gelişmiş ülkelerde inovasyonun ilk adımı olarak görülüyor” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan öneri

Türkiye İnovasyon Haftası'nın 2'inci gün açılışına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, inovasyon kelimesi yerine Türkçe "uygulamalı yenilik” kavramının kullanılmasını önerdi. İnovasyon alanında topyekun bir seferberlik ilan ettiklerini açıklayan Davutoğlu, " Geleneksel hale gelen Türkiye İnovasyon Haftası, bize yıllık bir muhasebe yapma imkanı sunacaktır” dedi. Davutoğlu, inovasyonun 5 farklı aşaması olduğunu anlattı. Bu aşamaları, " hayal aşaması, fikir veya tez aşaması, uygulama ya da teknoloji aşaması, ticarileşme ya da pazarda karşılık bulma aşaması ve rekabet aşaması” olarak tanımlayan Davutoğlu, inovasyonda sıçrama yapabilmek için özellikle temel bilimler alanında bir yenilenmeye ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Üreten ülke aşamasından tasarlayan ülke aşamasına…

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında, inovasyon kavramının tamamen Bakanlığın ana iştigal alanlarından biri olduğunu söyledi. Zeybekci, üretilen ürünlerin özgün tasarımlar olmadığı ve marka haline gelmediği sürece çok faydalı olmayacağını söyleyerek, " Ülkemiz, üreten ülke konumundan tasarlayan ülke aşamasına geçiş döneminde. Bugünün inovasyonu, yarının müteahhididir.” diye konuştu.

Zeybekci'nin konuşmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, birlikte Ekonomi Bakanlığı Web Portalı'nın açılışını yaptı.

13 farklı ödül verildi

İnovasyon Haftası kapsamında; Ar-Ge, Tasarım, Marka ve Girişim Liderleri gibi alanlarda toplam 13 ödül Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından verildi. Ödüller ve sahipleri şöyle:

- Ar Ge Liderliği Arçelik A.Ş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu

- Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü Brisa Brıdgestone Genel Müdürü Hakan Bayman

- En Yenilikçi KOBİ ve Girişim Bankacılığı Ödülü Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici

- Uluslararası Alanda En Başarılı Şirket Ödülü Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu

- Teknoloji Geliştirmede Liderlik Ödülü Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu

- Marka Geliştirmede Liderlik Ödülü Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk

- Tasarım Geliştirmede Liderlik Ödülü ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Döver

- En Fazla Tasarıma Katkı Ödülü Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız

- En Fazla Ar Ge ye Katkı Ödülü İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca

- Yılın En İnovatif Girişimi Ödülü Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Dr. Mehmet İbrahim Turhan

- Yılın En Aktif Melek Girişim Sermayecisi Ödülü Aslanoba Capıtal Başkanı Hasan Aslanoba

- En İnovatif Ar Ge Projesi Ödülü Mehmet Erdem İnci

- En İnovatif Tasarım Projesi Ödülü Seher Süleymanoğlu

Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG

Bu yıl TİM olarak bir ilki daha gerçekleştirdiklerini vurgulayan Büyükekşi; AB'de 17 ülkede uygulanan IMP3rove programına Türkiye'yi dahil ederek, inovasyon'da artık AB'ye ortak olunduğunu ve Türk firmalarının IMP3rove'da Avrupalı rakiplerle yarışmasının önünü açtıklarını bildirdi. Beş kategoride başvuran 460 firmadan 330'unun değerlendirmeye alındığı İnovaLİG 'de, İnovasyon Stratejisi dalında Arçelik, İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü dalında İnci Akü, İnovasyon Döngüsü dalında Vestel Elektronik, İnovasyon Kaynakları dalında TEB ve İnovasyon Sonuçları dalında Labris Networks oldu.

TEB ve TİM, Girişim Evleri ile gençlere vizyon kattı

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de Ataşehir'deki TEB Girişim Evi, TİM ile ortaklaşa hayata geçirdikleri Gaziantep TİM TEB Girişim Evi ve teknokentlerden video konferans ile canlı bağlantı kurdu. Proje ile girişimcilere ücretsiz danışmanlık hizmeti ve bilgi desteği sağlandığına dikkat çeken Leblebici, "Mevlana'nın bir sözü var; ‘Yola çıkarsanız, yol size görünür'. Girişimcilerimizin ihtiyaç duyduğu eko sistemi yaratmak ve onların çıktığı yolda onların vizyonu olmak bizim için önem taşıyor” dedi. Dünya ekonomilerinin en büyük probleminin verimli çalışmamak olduğunu söyleyen Leblebici, "İhracatta yenilikçi ürünlerimizle dünyada gurur duyduğumuz işler yapmamız gerekiyor. TEB de girişimcilerimizi destekleyen en büyük marka” dedi

Arçelik yılı 12 milyar TL ciro ile kapatacak

Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da Arçelik'teki iş modelinde inovasyona verilen önemden bahsetti. Arçelik'in Türkiye'de en fazla Ar-Ge merkezine sahip ve Ar-Ge'ye en fazla pay ayıran şirket olduğunu aktaran Çakıroğlu, konuya verilen önemin en önemli göstergesinin alınan patentler olduğunu söyleyerek "Arçelik olarak bu yılı 12 milyar TL cironun üzerinde kapatacağız. Beko, AB'de Pazar payını ikiye katladı ve ikinci sıraya yükseldi. Son altı yılda AB'nin en hızlı büyüyen markası oldu. Gelecek konumumuzu da inovatif olmamız belirleyecek. Türkiye'nin dünyada öncü ekonomisi olması inovasyon ile olacak” şeklinde konuştu.

MIT Media Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte ; "Daha büyük bir ekonomi için internet ücretsiz olmalı.”

Bilgisayarlarda mouse'un terk edileceğini ve ekranların parmakla yönetileceğini 1984 yılındaki bir konuşmasında öngören ve bunun gibi birçok inovatif fikirleriyle öne çıkan MIT Media Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte, İnovasyon Haftası'nın en önemli konuklarından birisi olarak öne çıktı. Konuşmasında inovatif olabilmenin ipuçlarını veren Negroponte, "Biri size geliştirdiğiniz bir düşüncenizin saçma olduğunu söylerse, bundan onur duymalısınız. Bunu tavsiye olarak almalısınız” dedi. Negroponte, bu noktada yeni öngörüsünü de insanla bilgisayarın konuşması fikri olarak açıkladı. Bugüne kadar hiçbir ülke önerdiklerimi yapmadı. Şimdi Türkiye'ye öneriyorum. Türkiye bunu yapabilirse başarılı olur. Bağlantıyı, interneti ücretsiz yapabilirse topluma katkı olur. Daha büyük bir ekonomi için internet ücretsiz olmalı” dedi.

Tekme atmadan basınç kontrolü sağlayan lastikler gelecek

Brisa Bridgestone Genel Müdürü Hakan Bayman, günümüzde yaşanan iletişim devriminden örnekler vererek, "Radyolar, ilk 50 milyonuncu kullanıcısına 35 yılda, TV'ler 23 yılda, Facebook 3 yılda, Instagram 6 ayda, Angrybirds 35 günde ulaşmış. İlk radyo 35 yıl, Angrybirds 35 gün. İşte iletişimin geldiği nokta. Önüne geçemediğimiz değişime liderlik yapmak lazım. Biz de en basit örnekle lastiklerimizde basınç kontrolünü, sabahları tekme atmaya gerek kalmadan aracın kendisinin bildirebileceği bir noktaya getirmek istiyoruz” dedi.

Dünya gibi olabilecek iki gezegen keşfedildi

Etkinliğin son gününün en önemli konuşmacılarından olan Manchester Üniversitesi Fizik Profesörü, CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve ATLAS Deneyi Bilim İnsanı Brian Cox, fizik alanında inovasyon kavramı sayesinde yeni gelişmeler yaşandığının altını çizdi. 1970'lerden bu yana evrende kaç tane gezegende daha hayat kurabileceklerini araştırdıklarını ve dünya gibi olabilecek, yüzeyinde likid su bulunan iki gezegen keşfettiklerini söyleyen Cox, "Artık elimizdeki cihazlarla uzaklardaki yıldızlar ve gezegenlere bakarak atmosferlerinde fotosentez var mı, yaşam var mı anlıyoruz” dedi. Günümüzde güneş sistemi araştırmalarının çok önemli hale geldiğini vurgulayan Cox, Avrupa Uzay Ajansı'nın oluşturduğu robotların 2018'de Mars'a gideceğini ve biyolojik çalışmalar yapacağını hatırlatarak "Belki de gelecek 20-30 yıl içinde zamanında Mars'ta hayat varmış diye konuşacağız” dedi.

 

 TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI 2014 İSTANBUL FOTOĞRAFLARI
 
1. GÜN (4 ARALIK 2014)
2. GÜN (5 ARALIK 2014)
3. GÜN (6 ARALIK 2014) 

 

PAYLAŞ