Kazakistan ile ekonomik ortaklık için yeni adım

Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 8. Dönem Toplantısı, başkent Astana'da yapıldı. 
Toplantı sonunda mutabakata varılan hususları içeren protokol, Ekonomi Bakanı Zeybekci ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İsekeşev tarafından imzalandı. Toplantıda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de hazır bulundu.
Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kazakistan ile ilişkilere ilişkin dile getirilen "dostluk ve kardeşliğin" iki ülke menfaatlerine olan birinci seviyede bir işbirliğine dönüşmesi temennisinde bulundu.
Kazakistan'da 1600 civarında Türk şirketi olduğunu hatırlatan Zeybekci, Türk firmalarının bugüne kadar Kazakistan'da üstlendikleri 400 projenin toplam bedelinin 16 milyar dolara ulaştığını vurguladı.
Zeybekci, Kazakistan'ın Rusya ve Belarus'la olan gümrük birliğini Türkiye olarak desteklediklerine işaret ederek, "Ancak biz Kazakistan ile tüm sınırların kalktığı bir ekonomik ortaklık istiyoruz" diye konuştu.
Kazakistan'a sınırsız ekonomik ortaklık öneren Zeybekci, "Türkiye'nin sahip olduklarına Kazakistan sahip değil, Kazakistan'ın sahip olduklarına ise Türkiye sahip değil. Zenginliklerimizi bir araya getirmeliyiz" teklifinde bulundu.
Kazakistan petrolünün bir bölümünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattından taşınmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Zeybekci, iki ülkenin ortaklığında rafineri kurulması fikrini desteklediklerini söyledi. 
Zeybekci, Aktau Limanı'nın modernizasyonu ve kapasitesinin artırılmasına dönük yenileme çalışmalarında Türk şirketlerinin önemli roller üstlenebileceğine de dikkati çekti.


"Ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkması zor değil"


Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı İsekeşev ise gıda ve tarım alanlarında yapılacak işbirliklerine değindi. İsekeşev, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkmasının zor olmadığını da vurguladı. Türkiye ile Kazakistan arasında ayrıca Ontustik özel ekonomik bölgesi oluşturulmasına ilişkin mutabakat zaptı da imzalandı.
PAYLAŞ