Başbakan Davutoğlu ve 7 Bakan İhracatçının Sorunlarını Dinledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi Çırağan Sarayı'nda  Sektörler Toplantısı düzenledi. Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlık etti.

Çırağan Sarayı'ndaki toplantıda Başbakana, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşlik etti.

Sektör başkanlarının 4'er dakikalık sunumlarla sektörlerindeki sorunları masaya yatırdıkları toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye İhracaçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi konuşmasına şu sözlerle başladı;

TİM BAŞKANI'NIN KONUŞMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

"Genel seçimler arifesindeki yoğun programınızda bize vakit ayırmanız, ihracatçılarımıza önemli bir mesaj olmuştur; yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz. Güven ortamının ve istikrarın devamı bizim için çok önemli.” Sözleriyle başlayan Büyükekşi " 500 milyar dolar ihracat hedefi için artık sadece ihracat artışı demiyoruz; 2023 hedeflerine ulaşmak için katma-değeri artırmanın 4 unsuru;inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya odaklandık.”

Büyükeşi'nin konuşmasından satır başları şöyle;

"Doların tüm para birimlerine karşı son 11 yılın rekorunu kırması, Euro/Dolar paritesinin hızla gerilemesi, tüm Dünya'da dramatik fiyat düşüşlerine sebep oldu. Eurostat verilerine göre, Yılın ilk 2 ayında Avrupa'nın ithalatı yüzde 1 daraldı, bizim Euro bazında ihracatımız yüzde 12 arttı. Birim fiyatların gerilemesinin ihracatımıza ilk 4 ayda tam 7.5 milyar dolarlık maliyeti oldu. Ancak bizler sanayi ve tarım ihracatımızı miktar bazında %4 artırmayı başardık. Dünya pazar payımızı binde 8,5'tan, binde 9'a getirdik. Küresel Doğrudan Yabancı Yatırım Endeksi'nde 2014'te 25. sıradayken, 2015'te 22.sıraya geldik. ”

Büyükekşi ayrıca; Türkiye markası ve sloganının geliştirilmesi, Tasarıma verilen destekler, Türkiye Ticaret Merkezleri, A.TR belgeleri ve menşe şahadetnamesinin ihracatçı birliklerce de düzenlenmesi konularındaki desteklerinden ötürü Ekonomi Bakanı'na teşekkürlerini sundu.

TİM BAŞKANI'NIN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ.

" Siz ne talep ediyorsanız, elzemdir."

Başbakan Davutoğlu ise ihracatçıların önünü açmak için birçok çalışma yaptıklarının altını çizerek, " Rusya ile vizelerin kaldırılması kimsenin düşünebileceği bir adım değildi. İki ülke icracı bakanlıklarının bir araya geldiği bir mekanizma oluşturduk. Serbest ticaret anlaşmalarını yaygınlaştırdık. Gümrük birliği çerçevesindeki pazar genişletme faaliyetimizi diğer ülkeler yaymak konusunda olağanüstü çaba sarf ettik. İlkemiz şu sınırlarımızı siyasi bakımdan genişletmeden ekonomik pazarımızı genişletmek. Herkesin sınırına saygımız var. Ama serbest ticaret anlaşmaları ile, vize muafiyetleri ile ekonomik interlandımızı genişletmeye çalışıyoruz. Şimdi 76 ülke ile vize serbestliği var. İstiyoruz ki ihracatçımız çantasını aldığında dünyanın her köşesine seyahat edebilsin ve indiğinde Türk Büyükelçiliği'ni görebilsin.THY şu anda dünyadan en fazla noktaya uçan havayolu şirketiyse bunun arkasında sizin dünyaya açılımınızın da payı var. Siz ne talep ediyorsanız önümüzü açmak bizim için elzemdir. Bu bağlamda ihracatımız çeşitlendirilmeliyiz. Türkiye krizi aşabilmişse bunda pazarı çeşitlendirmenin payı var. Türkiye ihracat olarak Avrupa Birliği pazarına bağlıydı şimdi bu oran indi. Avrupa'da krizi başladığında ufkumuzu komşu ülkeler çevirdik. Oralarda kriz başladığında Afrika'ya, LatinAmerika'ya açıldık. Çeşitliliği koruyarak artışı sürdürmeye devam ettik. Bu bağlamda gururla söylüyorum ihracatımızın 1 milyar doları aştığı ülke sayısı 2002'de 8 idi şu anda 34. 2002'de 9 üründe 1 milyar dolar sınırını aşıyorduk, şimdi ise 37. Türkiye'de ihracatta 1 milyar doları aşan şehirlerimizin sayısı 5 ten 16'ya çıkmış. Gurur verici bir rakam ihraç ettiğimiz ürün sayısın bin 737” dedi.

" Söz Havada Kalmayacak "

Toplantıda gündeme getirilecek her türlü talebin göz önüne alınıp, tek tek not edileceğini söyleyen Davutoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Onun için birçok bakan arkadaşımızla burada birlikteyiz ve seçim sonrasındaki hükümet programımızda mutlaka yer alacaktır. Bundan hiç tereddüttünüz olmasın. Söz havada kalmayacak, kayda geçecek. Kayıt defterde kalmayacak, inşallah hükümet programına geçecek. Hükümet programlarında zikredilen hususlar da mutlaka uygulamalara geçecek. Türkiye sizin de desteğinizle inşallah 500 milyar dolar ihracata ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek..."

Toplantı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasının ardından, 26 ayrı sektörden temsilcisi Başbakan ve bakanlara sorunlarını ve isteklerini ilettikleri 4'er dakikalık sunumların ardından sona erdi.

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

 

PAYLAŞ