TİM Başkanı: “İhracata dayalı büyüme modelinin sonuna kadar arkasındayız”

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından "Güçlü ve Dengeli Büyüme için Yapısal Dönüşüm” başlığıyla bugün açıklanan öncelikli dönüşüm programlarına ilişkin eylem planlarını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi,"Türkiye'nin yeni bir hikaye yaratmasına yönelik önemli sürecin ilk adımı olan bu programı destekliyoruz ve ihracata dayalı büyüme modelinin sonuna kadar arkasındayız”dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, öncelikli dönüşüm planını şu sözlerle değerlendirdi:

"Yeni dönüşüm programının önceki programların üzerine yeni bir reform dinamiği yaratacağını ümit ediyoruz. Ülkemizin 2002-2008 arasında yakaladığı yüksek büyüme temposunun arkasında yapısal reformlar ve idari dönüşümler vardı. Aynı şekilde yeni bir reform ajandasının hayata geçmesinden memnuniyet duyuyoruz.Keza yerli üretim, katma değer, inovasyon, bilgi ve teknoloji rekabeti ve enerji güvenliği adına Sayın Başbakanımız bugün önemli açıklamalar yaptı. Üretim açığı ithalatı artırıyor ve sürdürülmesi zor olmayan cari işlemler açığı doğuruyor. Bu sebeple bugün açıklanan yeni büyüme modelinin detaylarını heyecanla bekliyoruz.

TİM olarakeylül ayının sonunda Sayın Başbakanımıza"Sanayinin ve Sanayiciliğin Yeniden Özendirilmesi ve Desteklenmesine”yönelik kapsamlı bir sunum gerçekleştirdik. Bu sunumda öne çıkardığımız başlıkların Sayın Başbakanımızın açıklamasında da yer almasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin hizmetler sektörlerinde yakaladığı başarının yanı sıra katma-değerli imalatı hızla geliştirmesi ve küresel markalarla rekabetçi şirketler çıkarması için önerilerimizi yaptık.

Günümüzde, teknoloji kapasitesinin geliştirilmesi ve inovasyon odaklı çalışmaların gerçekleştirilmesi, küresel arenada sürdürülebilir rekabet için hem gelişmiş ülkelerin hem de gelişen ülkelerin önceliği haline geldi. Ülkemizin de büyük çaplı bir büyüme ve kalkınma atılımı gerçekleştirmesi için belirlediğimiz dört ana kategori olaninovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaalanlarında daha çok çalışmak adeta memleket meselesi olmalıdır. Bu konuların yeni açıklanan programda yer alması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. 2018 yılı itibariyle ihracatın ithalatı karşılama oranının 2023 İhracat Stratejisinde belirlenen yüzde 70 seviyesi hedefiyle benimsenmesini de son derece isabetli olarak değerlendiriyoruz, zira bu ara hedef bizi 2023'teki yüzde 80 oranına taşıyacak kritik bir aşamadır.”

PAYLAŞ