TİM Heyeti bilimin merkezi CERN'i ziyaret etti

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ekonomi Bakanlığı desteği ile 3 yıldır düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerine uluslararası boyut kazandıracak yeni bir adım attı. 28-30 Kasım 2013 tarihleri arasında 3 gün boyunca İstanbul'da düzenlenen, 27.000'den fazla katılımcının katıldığı, 20.000'den fazla takipçinin ise TİMTV üzerinden online takip ettiği Arçelik, Brisa, TEB ve Türk Hava Yolları'nın stratejik partner olduğu Türkiye İnovasyon Haftası'nda belirlenen talihliler, TİM heyeti ve ekonomi yazarları ile birlikte İsviçre'nin Cenevre kentinde yer alan ve dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarlarını içeren CERN'i (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ziyaret ettiler. Ziyaret Türkiye İnovasyon Haftası'nın stratejik partner'larından Türk Hava Yolları'nın sponsorluğu ve ulaşım desteğiyle gerçekleştirildi.

Toplam 17 kişilik heyette TİM yetkilileri, köşe yazarları ve organizasyon firması koordinatörü haricinde toplam 10 inovasyon tutkunu yer aldı. CERN gezisine katılan 10 genç inovasyon takipçisinden 5'i geçtiğimiz yıl düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'na her üç gün de katılım gösterenler arasından kura ile belirlendi. Ek olarak 3 isim geçtiğimiz yıl İnovasyon Haftası'nda Ar-Ge Projeleri ve Tasarım projelerinde birincilik elde eden inovatif gençler, 2 kişi geçtiğimiz yıl TİH sırasında sosyal medya'da (facebook ve twitter) sorulan sorulara en hızlı ve doğru cevap verenler arasından belirlendi.

CERN Dünya'nın en saygın bilimsel araştırma merkezlerinin başında geliyor. Evrenin sırlarının keşfedilmesi için teorik fizik deneylerinin gerçekleştirildiği merkezde kompleks sistemlerle maddenin oluşumu, madde - antimadde kuramları ve parçacıkları ile atomaltı temel parçacıklara yönelik gözlemler gerçekleştiriliyor. Parçacıkların çarpıştırılması ve evrenin oluşumunun ilk dakikalarındaki koşulların oluşturulması ile fizikçiler fizik kanunlarını etraflıca sorgulamaya ve yeni teoriler üretmeye yönelik bulgular elde ediyorlar. CERN'deki temel enstrümanlar, parçacık hızlandırıcılar, çarpışma üniteleri ve dedektörler olarak gruplanıyor. Hızlandırıcılar parçacık hüzmelerini hızlandırarak ışık hızının %99.9999998 seviyesine getirirken, dedektörler çarpışma ünitelerinde çarpışma sonrası oluşan parçacıkların hareket ve karakteristiklerini gözlemleyerek yeni kuramlara kapı aralıyor. 1954'te kurulan ve Cenevre'nin İsviçre-Fransa sınırında yer alan CERN, Avrupa'nın ilk ortak girişim projelerinden biri olarak da tarihsel bir önem taşıyor. Günümüzde CERN'e üye 21 ülke bulunuyor.

TİM heyeti, 28-29 Temmuz'daki ziyaretlerinde öncelikle CERN'de misafir araştırmacı profesör ve kürsü üyesi Dr. Bilge Demirköz'den bilgi alarak sırasıyla Atlas, LHCb ve CMS çarpıştırıcılarını ve gözlem laboratuvarlarını inceledi.

Türkiye'nin CERN'e üyeliği

CERN'in 21 asli üyesine ilaveten Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi bulunmaktadır. Türkiye de Mayıs 2014'te Enerji Bakanımız Taner Yıldız ve CERN Başkanı Rolf Heuer'in imzaladığı anlaşma ile CERN'e ortak üye ülkeler arasına katılmıştı.

CERN'e dair ek bilgi:

CERN'de en önemli yer, yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının, olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinalarda proton denilen atom parçacıkları yahut atom çekirdekleri birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar. Örneğin özel görelilik kuramına göre LHC'deki protonlar ışık hızının %99.999998'sine kadar hızlanınca protonun kütlesi de 7000 katına (7 TeV) çıkacaktır. 1956'da kurulan 28 GeV'lik eşzamanlı proton hızlandırıcısından sonra 1976'da da 450 GeV'lik bir başka hızlandırıcı daha kulanıma girdi. 1981'de geliştirilerek çarpışma halkası olarak kullanılabilecek duruma getirilen bu cihazdan bugün, dönüşümlü olarak parçacık hızlandırıcısı ve çarpıştırıcı olarak faydalanılmaktadır. Çarpışmalar ile bazı kısa ömürlü yeni madde biçimleri bu arada parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ve Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştır. CERN, Avrupa'nın fizik alanında Amerika ve Rusya ile yarışa girmesini sağlamış ana atılımı da temsil eder.

 

PAYLAŞ