TİM TEB Girişim Evi'nin dördüncüsü Denizli'de açıldı

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, teknolojik katma değeri yüksek ve ihracat odaklı projelere sahip girişimcilerin desteklenmesi amacıyla geçtiğimiz yıl İstanbul, İzmir ve Gaziantep'te hayata geçirilen TİM-TEB Girişim Evleri'nin yenisi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla 10 Ekim Cumartesi günü Denizli'de açıldı. Pamukkale Teknopark'ta gerçekleştirlen Denizli TİM-TEB Girişim Evi açılışı ile faaliyette olan TİM-TEB Girişim Evlerinin sayısı dörde çıktı.

Türkiye'nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı hizmetini sunan Türk Ekonomi Bankası (TEB), inovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak ve girişimcilik ekosistemin geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 2014 yılında, TEB'in Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile yaptığı işbirliği kapsamında ihracat ve yurtdışına açılma potansiyeli olan girişimcilere danışmanlık desteği vermek için kurulan TİM-TEB Girişim Evleri'nin dördüncüsü Denizli'de açıldı. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Pamukkale Teknopark'ta açılışı gerçekleştirilen TİM-TEB Girişim Evi ile Denizli ve çevre illerdeki girişimcilik potansiyelinin yükseltilmesi hedefleniyor.

İhracat ve yurtdışı açılma potansiyeli olan teknoloji ve yazılım geliştiren girişimciler için özel olarak tasarlanan TİM-TEB Girişim Evleri çatısı altında desteklenen girişimcilere, iş fikirlerinin hayata geçirilmesinden projenin tanıtımına, müşteri bulunmasından yatırımcılara sunulmasına kadar her aşamada destek sunuluyor. İhracat potansiyeli görülen projelerin yurtdışına açılması aşamasında TİM'in network ve danışmanlığından faydalanıyor.

Denizli TİM-TEB Girişim Evi açılşında konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, "Gelişen ve değişen dünya, tüm ekonomik yapı iş yapış modellerini de dönüştürüyor. Biz de ülke olarak bu değişimin bir parçası olduğumuzu göz ardı edemeyiz. Bu yeni ekonomi dünyasının baş aktörleri de girişimciler. Doygunluğa ulaşan şirketler artık nasıl üretken olabileceklerine yeterli vakit ayıramıyor. Bu noktada da girişimciler devreye giriyor ve açığı kapatıyor” dedi.

TEB olarak, iki yıl önce başlattıkları Türkiye'nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı ile yüksek katma değerli ve yenilikçi projelerin ekonomiye kazandırılmasına destek olduklarını ifade eden Leblebici: "Günümüzde sadece finansman desteğiyle girişimcilerin sorunlarının çözülemeyeceğinin ve ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı sağlamak adına yeterli olmayacağının farkındayız. Bu kapsamda İstanbul Ataşehir'de açtığımız TEB Girişim Evi ile parlak iş fikrine sahip girişimcilerimize finansal desteğin yanı sıra danışmanlık ve mentorluk hizmeti veriyor, tanıtım ve yatırımcı buluşmalarına kadar ihtiyaç duydukları her alanda ücretsiz destek sağlıyoruz. Bankamızın ve TİM'in gücünü biraraya getirerek, güçlü bir işbirliğiyle geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz TİM-TEB Girişim Evleri projesi de hem girişimcilerin desteklenmesi hem de girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi anlamında çok önemli bir proje. Bugüne kadar Istanbul, İzmir ve Gaziantep'te TİM-TEB Girişim Evleri'nde çalışmalarını yürüten girişimcilerimize, iş fikirlerinin ticarileştirilmesinden tanıtılmasına, network kurulmasından yatırımcı görüşmeleri yapılmasına kadar geniş kapsamda danışmanlık ve eğitim imkanı sağladık. Ayrıca, TEB Girişim Bankacılığı ile sunduğumuz hizmetlerden yararlanma ve ihracat potansiyeli görülen projelerin yurtdışına taşınması konusunda TİM'in networku ve bilgi birikiminden faydalanmalarına olanak tanıdık. Bu yıl, projenin ikinci döneminde burada açtığımız TİM-TEB Girişim Evi ile de Denizlili girişimcilerimizin yanında olacağız, onlara ihtiyaç duydukları her alanda destek vereceğiz. Bugün Denizli'de açtığımız TİM-TEB Girişim Evi ile de buradaki girişimcilerimizin inovatif projelerinin hayata geçirilmesi için seferber edeceğiz. Tüm bu çalışmalarımızın Denizli'nin potansiyeline ve dolayısıyla ülke ekonomimize de önemli katkılar sağlayacağına gönülden inanıyoruz” dedi.

Bir yılda 37 girişimciye ulaşıldı

Geçtiğimiz yıl İstanbul, İzmir ve Gaziantep'te hayata geçirilen TİM-TEB Girişim Evleri'nin sayısı, Denizli ile dörde yükseldi. İstanbul, İzmir ve Gaziantep'te altı aylık eğitim sonucunda yazılım, elektrik-elektronik, biyomühendislik gibi çeşitli alanlarda proje geliştirilen merkezler, bir yılda 37 girişimciye ulaştı. TİM-TEB Girişim Evleri'nin yeni merkezlerinin Trabzon, Adana, Ankara, Konya, Bursa, Mersin ve Antalya'da da açılması planlanıyor.

PAYLAŞ