Türk iş dünyası Cumhurbaşkanı Gül ile gittiği Kuveyt'ten anlaşmalarla döndü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Bayan Gül ile birlikte, Emir Şeyh El Sabah'ın davetlisi olarak Kuveyt'e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke arasında birçok anlaşmanın imzalandığı ziyaret Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile ve çok sayıda işadamının katılımıyla yapıldı. Türkiye-Kuveyt İş Forumu'na da katılan Cumhurbaşkanı Gül, "Riskleri az, getirisi çok olan Türkiye'deki istikrar ve güven devam edecektir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Kuveyt'te inşası tamamlanan Hamidiye Camii'nin açılmasına ilişkin 114 yıllık tarihî bir belgeyi Emir Şeyh El Sabah'a sundu.

TÜRKİYE-KUVEYT ARASINDA İMZALANAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Cumhurbaşkanı Gül ve Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah'ın görüşmelerinin ardından anlaşmaların imza töreni gerçekleşti. Anlaşmaların imza töreninde; "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim İş Birliği Anlaşması”, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Basın ve Enformasyon Alanlarında İş Birliği Protokolü”, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Ticari Deniz Taşımacılığı Anlaşması” ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İş Birliği Protokolü” imzalandı.

TÜRKİYE-KUVEYT İŞ FORUMU

Büyükekşi: Hedef, 2016'da 1 milyar dolar üzerinde ticaret

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk-Kuveyt İş Forumu'nda yaptığı konuşmada Türk iş adamlarının, Kuveytli iş adamları ile ticaret bağlarını güçlendirmek için oldukça istekli olduğunu belirterek "Bu anlamda iş forumunun her iki ülke açısından oldukça yararlı olacağına inanıyorum.” dedi.

58 bin dinamik ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak Kuveyt ile ticari ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini vurgulayan Büyükekşi, şöyle konuştu:

Son 10 yılda Kuveyt ile dış ticaret hacmimiz 3 kat artış gösterdi. Dış ticaret hacmimiz 625 milyon dolara yükseldi. Fakat iki ülkenin ticari ve ekonomik potansiyeline bir göz attığımızda bu hacmi oldukça düşük buluyoruz.

 Kuveyt'in ithalatında 18. sırada yer alıyoruz. 19 milyar dolarlık Kuveyt ithalatından, daha fazla pay almak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl Kuveyt'e 334 milyon dolarlık

ihracat gerçekleştirdik. Kuveyt'e gerçekleştirdiğimiz ihracatın yüzde 80'ini 3 sektör oluşturuyor:

Çelik, hazır giyim ve konfeksiyon ile hububat sektörleri. Kuveyt'ten ithalatımızın yüzde 80'ini ise organik kimyasallar oluşturuyor. Kanatlı etler, süt ürünleri, bakliyat, sert kabuklu meyveler, inşaat malzemeleri, kağıt ve karton ürünleri, halı, hazır giyim sektörlerinde Kuveyt için çok iyi tedarikçi olabiliriz. Dolayısıyla çok fazla sektörde, dış ticaretimizi geliştirme imkanı görüyoruz.”

Büyükekşi hedeflerinin dış ticaret hacmimizin 2016'ya dek 1 milyar doları geçmesi olduğunu ancak ticarette bir takım engellerle karşılaşıldığını ifade etti.

Büyükekşi şöyle devam etti:

İhracatçı firmalarımız Kuveyt pazarında bazen haksız rekabet koşulları ile karşılaşıyor.Standartlara uygun üretim yapan firmalarımız pazar dışına itilebiliyor.

Sertifikasyon ve standardizasyon konularında firmalarımıza uygulanan kısıtlamalar var. Özellikle Kuveyt gümrüklerinde yaşanan birtakım sıkıntılar var.

Yine ihracat evraklarına istenen konsolosluk tasdikini almak uzun sürebiliyor. Ama tüm bu engelleri kendi aramızda konuşarak, müzakere ederek aşacağımıza inanıyoruz.

Türkiye müteahhitlik sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi. Pek çok farklı ülkede, pek çok önemli proje Türk müteahhitleri tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak Kuveyt ile müteahhitlik ilişkilerimiz diğer Körfez ülkeleri ile karşılaştırdığımızda, oldukça sınırlı kalıyor.

Bu konuda daha yakın çalışabileceğimize inanıyoruz. Diğer taraftan sadece ticaret ve müteahhitlik değil, biz iki ülke arasındaki yatırım ilişkilerinin de daha ileri seviyeye yükselebileceğini düşünüyoruz. Ülkemizde yatırım yapan Kuveyt firmaları genel olarak, finans, gayrimenkul, ticaret ve endüstri alanlarında faaliyet gösteriyor. Bunu birçok farklı alana yayma imkânına sahibiz.

Türkiye, Kuveytli yatırımcılar için çok doğru bir adres. Çünkü bölgemizin en canlı, hızlı büyüyen piyasasıyız. Dünyanın on yedinci, Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisiyiz. 2023 yılında 2 trilyon dolar milli gelir hedefimiz var. Çok iddialı altyapı projeleri hayata geçiriliyor. Türk şirketleri ve ihracatçılarının Kuveyt'e olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor. Türk Hava Yolları, Kuveyt'e haftada 21 sefer düzenliyor. 

Türkiye-Kuveyt İş Forumu'nun açılışına katılan Cumhurbaşkanı Gül, Türk ve Kuveytli iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, siyasi ilişkiler açısından Türkiye ile Kuveyt'in mükemmel ilişkileri bulunduğunu söyledi.

Yatırımlar için Türkiye'nin büyük potansiyeli bulunduğunu konuşmacıların dile getirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, "Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye riskleri az, getirisi yüksek olan bir ülkedir. Getirisi daha yüksek olan ülkeler bulabilirsiniz ama oraların da riskleri çok fazladır. Hatta riski hiç olmayan ülke bulursunuz da, oraların da getirisi neredeyse hiç yoktur. Bu açıdan baktığımızda Türkiye gerçekten ideal bir ülkedir. İstikrar ve güven Türkiye'ye neler kazandırdı gördük, özellikle son on yıl içinde gördük. Önümüzdeki yıllarda da bunun böyle devam edeceğine emin olabilirsiniz” dedi.


KUVEYTLİ VATANDAŞLARIN TÜRKİYE'DE MÜLK SAHİBİ OLMALARI

Aynı kültür ve tarihî değerleri paylaşan bir ülke olarak Kuveytli yatırımcıların Türkiye'de kendilerini rahat hissedeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Körfez ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye'de mülk edinebilmelerinin önünün anayasa değişikliği ile açıldığına da işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, bunun neticesinde de binlerce Kuveytlinin Türkiye'de ev sahibi olduğunu ve bundan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

KUVEYT'TEKİ HAVAALANININ BÜYÜTÜLMESİ

Büyük Türk müteahhitlik şirketlerinin Kuveyt'teki havaalanının büyütülmesi için yeterliliklerini aldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Ümit ederim ki bu ihale süreci içerisinde de başarılı çıkacaklar ve Türkiye ile Kuveyt arasında ekonomik faaliyetlerin önemli bir ayağını teşkil edecektir” dedi.

"TÜRKİYE'DE BÜTÜN KAPILAR SİZİN İÇİN AÇIKTIR”

İş adamlarına daha çok iş yapmaları ve karşılıklı olarak kazanmaları çağrısında Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarının mevcut potansiyeli görmeleri ve bunu değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayarak, "Şunu unutmayın ki Türkiye'de bütün kapılar sizin için açıktır, her seviyede. Herkes çok mutlu olur, daha çok iş yapmanızdan” diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN KÖRFEZ'E OLAN İLGİSİ STRATEJİK BİR BAKIŞTIR”

Türkiye'nin Körfez'e olan ilgisinin sadece ekonomik olmadığına da değinen Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin Körfez'e bakışının "stratejik bir bakış” olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Önce istikrar ve güven. Buraların istikrar ve güveni bütün bir bölgenin, çok geniş bir bölgenin istikrarı ve güvenidir. İslam dünyası için, buraların istikrarı çok önemlidir. İstikrar ve güven olduktan sonra ekonomik iş birliği zaten gelecektir ve gelmektedir de. Onun için son yıllarda bütün Körfez ülkeleriyle ilişkilerimiz olağanüstü bir şekilde gelişmiştir.”

Kuveyt'te Türklerin kendisini evinde hissettiğini, iki ülke arasında en üst seviyedeki ziyaretlerin sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bu ziyaretlerin iş adamlarının kendilerini güvende hissetmesi için önemli bir atmosfer yarattığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini "Kazan-kazan ilişkisi içinde gelecek çok daha güzel olacaktır” diyerek bitirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA ARTAN HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI

Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Kuveyt İş Forumu'nun ardından bir havayolu şirketinin Kuveyt seferlerinin başlaması vesilesiyle düzenlenen törene katıldı. Burada yaptığı kısa konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, eskiden Türkiye ile Kuveyt arasında haftada birkaç kez uçuş olduğunu, ardından her gün uçuş olmasıyla övünüldüğünü, artık yaz aylarında iki ülke arasında sekiz uçuş yapıldığını söyledi.

KÜÇÜK BOT LİMANI İNŞASI TEMEL ATMA TÖRENİ

Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber Mübarek El Hamad El Sabah'ın Bayan Sarayı Emirlik Çadırında onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra da Küçük Bot Limanı inşası temel atma töreni için Hilton Mangaf Oteli'ne geçti. Cumhurbaşkanı Gül'ü törenin yapılacağı Hilton Mangaf Oteli'ne gelişinde Kuveyt Petrol Bakanı ve Meclis İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Salih El Ömer karşıladı. Bu sırada, millî kıyafet giyen çocuk Cumhurbaşkanı Gül'e, bir buket çiçek takdim etti.


Gerçekleştirilen törende, Kuveyt Petrol Şirketi (KOC) Yönetim Kurulu Başkanı Hashem Hashem ve STFA Yönetim Kurulu Başkanı Alp Taşkent'in konuşmalarından ardından, projeye ilişkin tanıtım filmi izlendi ve sahnede sembolik temel atma töreni gerçekleştirildi.

Ardından Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt eski Başbakanı Şeyh Nasser El Sabah ile bir araya geldi. Bu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Gül; fikir adamı, şair ve iş adamı, Babteyn Kültür Merkezi kurucusu Abdulaziz El Babteyn tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

TÜRK VE KUVEYTLİ İŞ ADAMLARIYLA KAHVALTI

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt'te Türk ve Kuveytli iş adamlarıyla kahvaltıda bir araya geldikten sonra temaslarını tamamlayarak İstanbul'a hareket etti.

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ