Türkiye İnovasyon Haftası, Gaziantep'te katılımcı rekoru kırdı

Ekonomi Bakanlığı'nın katkıları ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Arçelik A.Ş ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) stratejik partnerliğinde, inovasyon kültürünü Anadolu kentlerine yaymak amacıyla İzmir ve Ankara'da düzenlenen etkinliklerden sonra Gaziantep'te düzenlenen İnovasyon Haftası etkinliği; rekor katılımla tamamlandı. Başta Gaziantep olmak üzere çevre illerden ve tüm Güneydoğu Anadolu bölgesinden yaklaşık 7 bin akademisyen, iş adamı, öğrenci etkinlikleri takip etti.

İzmir ve Ankara'nın ardından Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin organizasyonuyla Şehit Kamil Kültür Merkezi'nde başlayan etkinlik, üç gün sürdü. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi evsahipliğinde gerçekleştirilen açılışa, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra, bölge şehirlerinden çok sayıda iş adamı, akademisyen ve öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep'in tarihten gelen birikimi ve günümüzde üretim ve ihracata katkıları nedeniyle bölge ve Türkiye için önemine değindi. "Bugün memleketim Gaziantep'te, böyle anlamlı bir etkinlikte yer almanın gururunu yaşıyorum. Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan kapısı Gaziantep, inovasyonda geçmişten bu yana iddialı bir ilimiz” diye konuşan Büyükekşi, Gaziantep'in yaratıcı potansiyelinden aldıkları ilhamla bu etkinliği kentte düzenlediklerini ve tüm bölge illerinden katılım olduğunu söyledi.

Türkiye inovasyon alanındaki gücünü keşfetmeli

Büyükekşi, inovasyon kavramı konusunda tüm Türkiye'de farkındalık yaratmak istediklerine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Biz sadece Gaziantep'in değil, ülkemizin yedi farklı bölgesinin büyük bir inovasyon potansiyeli taşıdığına inanıyoruz. Bu potansiyeli açığa çıkarmak için de var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye'nin inovasyon alanındaki gücünü keşfetmek için üç yıldan bu yana "Türkiye İnovasyon Haftası” etkinlikleri düzenliyoruz. Geriye dönüp baktığımızda, büyük bir mesafe kat ettiğimizi görüyoruz. Bundan da büyük gurur duyuyoruz. Dile kolay, üç yılda etkinliklerimize toplam 50 bine yakın misafir katıldı. Bu sayıyı kısa zamanda 100 binlere ulaştıracağımıza inanıyoruz.”

"Her konuda bilgi üretmeliyiz”

Açılışa katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 6 milyar dolarlık ihracat yapan Gaziantep'in, dış ticaret açığı vermeyen önemli bir kent olduğunu dile getirdi. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugüne kadarki başarılı ihracat serüveninin edilgen bir anlayışla büyüdüğünü söyleyen Zeybekçi, "Bu şekilde 2023 hedefine ve dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisi olma hedefine ulaşamayız. Ne pahasına olursa olsun, her konuda bilgi üretmeliyiz. Türkiye'nin edilgen yapıdan kurtulup etken durumda olması gerekiyor” diye konuştu.

İnsan gibi robotlar geliyor

Etkinliğin ikinci gününde "Teknoloji” konulu sunumuyla katılımcılara seslenen ve tüm dünyada "Robotların Da Vinci'si” olarak tanınan Robotics&Mechanisms Labrotory (RoMela) Kurucusu Prof. Dr. Dennis Hong salondan büyük ilgi gördü. Özellikle insan gibi davranabilen ve değişen şartlara göre kumanda edilmeden hareketlerini belirleyebilen robotlar üzerinde çalışan Hong; sunumunda bu robotların görüntülerini paylaştı. " İnsan gibi hareket edebilen robotlar yapmak, bilimkurgu filmlerindeki kadar kolay değil. Felaketlere müdahale eden robotlar üzerinde çalışıyoruz” diye konuşan Hong, hayalinin ileride insanlara evlerinde tüm işlerini görebilen robotlar yaratmak olduğunu söyledi. Hong ayrıca Türk öğrencilere; matematik ve fen bilgisi gibi derslere ağırlık vererek kendilerini geliştirebilecekleri tavsiyesinde bulundu.

Etkinlik 2'inci gününde...

Dennis Hong'un sunumuyla başlayan konferanslar; Türk mucitlerin projeleri hakkında yaptıkları sunumlarla devam etti. Tasarım ve marka uzmanları Faruk Malhan ve Ali Saydam'ın konuşmalarının ardından; Gaziantep'in yöresel tatlarının markalaşması süreciyle ilgili olarak; Mutfak Sanatları Akademisi Kurucusu Mehmet Aksel konuşmasını yaptı.

3. Gün Açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç'tan

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla gerçekleştirilen son günün açılış töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep'in, ihracatta Türkiye 6'ıncısı olması ve sanayisinin gelişiminin bir tesadüf olmadığının; inovasyon haftasına katılımda da kendini gösterdiğini vurguladı. Kentin 3 gün süren konferanslara büyük ilgi gösterdiğine vurgu yapan Büyükekşi, " Biliyorsunuz, inovasyon kavramını Anadolu kentlerine yaymak amacıyla önce İzmir'de, ardından Ankara'da iki farklı etkinlik gerçekleştirdik. Her iki etkinliğe de yaklaşık 5'er bin kişi katıldı. Gaziantep'te ise 3'üncü gün sabah itibariyle yaklaşık 7 bin kişi katılım rakamı vardı. Bu bir rekor. Gün bitiminde bu sayı daha da artmış olabilir” dedi.

Mehmet Büyükekşi, gençlerin yoğun katılımı olduğundan hareketle davet ettikleri Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a da katılımı için teşekkür etti. "Gaziantep'te dolu dolu üç günü geride bıraktık. İnovasyon gurularını, iş dünyasının patronlarını, marka ve tasarım uzmanlarını dinledik. Akademi ile sanayi arasında köprü kurduk” diye konuşan Büyükekşi, herkesi, 4-5-6 Aralık tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul etkinliğine davet etti. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise konuşmasında, gençlerin engellerle vakit kaybetmeden hayallerinin peşinden gitmelerini söyledi.

"Dünya bizden hızlı ilerliyor”

Günün en ilgi çeken konuşması ise Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç tarafından yapıldı. Gençlere inovasyona bakış açısı konusunda bir konuşma yapan Koç, " Ana gündem inovasyon ve teknoloji olmalı. İnovasyonu geliştirecek gerekli iklim hazırlanmalı” dedi. Koç, orta gelir tuzağına da dikkat çekerek, "Teknolojiyi en iyi kullanan, yarışı en önde bitiriyor. Biz ilerliyoruz ama dünya bizden hızlı olunca bir anlamı olmuyor” diye konuştu.

Kadınlar inovasyona daha yatkın

Etkinliğin son gününde, The İnnovation Race şirketi kurucusu Robert Tucker, katılımcılara inovasyon kavramının ortaya çıkışı ve gelişimiyle ilgili bir sunum yaptı. Tucker, kadınların inovasyona çok daha yatkın olduğunu söyleyerek, "kadınlara önem verin, Türkiye inovasyonla zıplamaya hazır bir ülke” dedi. Dijital alanda inovasyon, el sanatları ve inovasyon gibi oturumların gerçekleştirdiği kapanış gününde, gençlerin işadamlarından staj imkanı bulabilmek için soru sordukları "Göster kendini” kariyer etkinliği yine yoğun ilgiye sahne oldu.

 

TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI 2014 GAZİANTEP ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

 

PAYLAŞ