TİM'de Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Tim Başkanı Büyükekşi etkinliğin açılış konuşmasında; "Türkiye ekonomisinin temel önceliklerinden birisi, daha fazla üretim gerçekleştirmek.Ancak,bundan da önemlisi yüksek katma değerli üretim yapabilmek. İhracatımızın kalıcı ve sürdürülebilir artışı ancak bu sayede mümkün olabilir." ifadelerinde bulundu.

Büyükekşinin konuşmasından satır başları şöyle;

 " 1 Mart 2016 tarihinde Ar-Ge Reform Paketi yürürlüğe girdi. Bu pakete ilişkin hazırlık sürecinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte  çalışmalar yürüttük. Görüş ve önerilerimiz pakette yer buldu. Söz konusu paket yürürlüğe girmeden önce Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzda Sayın Bakanımız Fikri Işık'ı ağırlamıştık.Bu toplantıda Sayın Bakanımıza yasanın çıkması ile birlikte  şu anda 250'ye yakın olan Ar-Ge merkezi sayısını 500'e çıkaracağımızı ve bunun yanında 500 Tasarım Merkezi açacağız dedik. Çalışmalarımıza başlamak için Yönetmeliğin çıkmasını beklemiştik. Şimdi ise Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin açılması için çalışmalarımıza fiilen başlıyoruz. “

Toplantının 1. Kısmı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN ve Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar'ın sunumlarının ardından soru cevap kısmı ile sonlandı.

Toplantının 2.oturumu ise, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olabilecek firmalarla  randevu esaslı birebir görüşmeler ile devam etti.

 

Mehmet Büyükekşi'nin Konuşması

AR-GE REFORM PAKETİ VE İKİNCİL MEVZUATI  (5746 Sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliği)
 

PAYLAŞ