Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırmasına başvurular başladı

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2016'da başladığı ve geçtiğimiz Aralık ayında Sayın Başbakanımız ve 10 Bakanımızın katılımı ile dereceye giren firmaların ödüllendirildiği Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırmasının 2.'si için başvuru süreci başlıyor.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Hizmet ihracatı Bizim için vazgeçilmez ve mutlaka Türkiye gündeminde olması gereken bir alan. Bu yıl araştırmaya başvuran firma sayısını çok daha üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Araştırmaya başvurular www.tim.org.tr/tr/500.html linki üzerinden telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri, müteahhitlik hizmetleri, eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri, turizm ve seyahat ile ilgili hizmetler, eğlence, kültür ve spor hizmetleri, yolcu taşımacılığı hizmetleri, yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri, mali hizmetler ve diğer iş hizmetleri kategorilerinden yapılıyor.Başvurular 31 Temmuz 2017'ye kadar devam edecek.​

TİM'in ilk kez 2016'da gerçekleştirdiği “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması”nın ikincisi için başvuru süreci başladı. Firmaların başvurularını beklediklerini söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu yıl başvuru sayısını çok daha üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz” dedi. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen araştırma kapsamındaki 500 firmanın 2015 yılında 18,5 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden Büyükekşi, “Bu rakam Türkiye'nin hizmet ihracatının yüzde 40'ına tekabül ediyor” diye konuştu. Büyükekşi başvuru sayısındaki artışla birlikte araştırmaya konu hizmet ihracat rakamının da artacağını sözlerine ekledi.   

 

Hizmet ihracatının önemi artıyor

Hizmet ticaretinin Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda büyük bir ivme yakaladığına değinen TİM Başkanı “son 10 yılda, küresel hizmet ihracatının tam iki katına çıkarak 4,9 trilyon dolar değerine ulaştı. Diğer bir ifadeyle, dünya genelinde yapılan toplam ticaretin dörtte birini hizmet ticareti oluşturuyor. Ülkemizin ise 2015 yılı toplam hizmet ihracatı 46,3 milyar dolar olurken, 24 milyar dolar fazla vererek net hizmet ihracatçısı konumunda bulunuyoruz. Özellikle turizmde, taşımacılıkta ve inşaat hizmetlerinde dış ticaret fazlası veriyoruz. TİM de bu araştırma ile 2023 hedefleri doğrultusunda Türk hizmet sektörünün gelişiminin görülmesine, potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.” dedi.

 

TİM'in bu araştırması sayesinde, firmaların hem kendi sektörü içerisindeki konumunu, hem de genel sıralamasını ücretsiz olarak görmüş olacağını kaydeden TİM Başkanı “TİM'in yayınları ve sosyal medya aracılığıyla şampiyonların başarı hikâyelerini paylaşacağız. İlk 100 hizmet ihracatçısını sertifika ile ödüllendireceğiz. Katılımcı firmalara “Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti ve Devlet Destekleri” ile ilgili eğitim vereceğiz” dedi.

 

Türkiye geneli ilk 10'a ve sektörlerin ilk 3'üne ödül verilecek

Araştırmaya katılan firmalar arasında Türkiye genelinde ilk 10 firma ile sektörlerindeki ilk 3 firmaya ödül vereceklerini belirten Büyükekşi “firmalarımız araştırmaya http://www.tim.org.tr/tr/500.html linki üzerinden online olarak başvurabilir. Araştırmaya başvurular beyan usulü olacak, ancak gerektiğinde destekleyici belgeler talep edilecek. Strateji Ofisimiz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra başvuru süreci tamamlanacak” dedi.

 

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırma Broşürü İçin Tıklayınız.

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması Sektörel Başvuru Kılavuzları için Tıklayınız.

PAYLAŞ