Başkandan

Çıktığımız gönül yolculuğundan gururla döndük

7 bölgede 61 ihracatçı birliği “Ben de bu seferberliğin bir parçasıyım” dedi. İhracatçı birlikleri adlarına yaraşır bir şekilde birlik olmanın gereğini yaptı.

TEKNOFEST'te gençlerin enerjisiyle beslendik geleceğe İnovasyon mesajı verdik

TİM olarak İnovaTİM, İnoSuit, İnovaLİG, TİM-TEB Girişim Evleri projelerinin sergilendiği TİM Çadırı ile TEKNOFEST'te yer aldık. Genç beyinlere yaratmaya hazır olduğumuz fırsatların mesajlarını verdik.

Dalgalara Rağmen Rotamız Değişmeyecek

BU YILIN SONUNDA 182 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACAT HEDEFİMİZİ, 2023 YILINDA 230 MİLYAR DOLARA TAŞIMAK KRİTİK ÖNCELİĞİMİZDİR. 2030 İÇİN DE 400 MİLYAR DOLARA AZİMLE KOŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ.

Kalkınma Hedefimizden Kimse Bizi Alıkoyamaz

TÜRKİYE'NİN 15 TEMMUZ'DAN ÖNCEKİ ÜLKE OLMADIĞINI HERKES FARKINA VARMALIDIR. DARBEYİ ELLERİYLE PÜSKÜRTEN, ŞAHADETİ ŞEREF SAYARAK ÖLÜMÜN ÜZERİNE GİDEN BU MİLLETİ, YOLUNDAN DÖNDÜRECEK HİÇBİR GÜÇ YOKTUR.

Misyonumuz 7/24 ihracat, Vizyonumuz İhracat 4.0

Küresel ticaretteki birçok zorluğa ve Cumhuriyet tarihimizde karşılaştığımız en büyük finansal saldırıya rağmen, rekorlar ile kapattığımız 2018 yılının başarısını 2019 yılının ilk beş ayında da sürdürmede başarılı olduk. İhracatçımızın yakaladığı bu başarıyı kalıcı kılmak adına, 2019'u 'Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı' ilan ettik.

Yeni projeleri tek tek hayata geçiriyoruz

Önümüzdeki 4,5 yılı, Türkiye'nin Avrasya'daki oyun kurucu gücünü perçinleyen, küresel büyüme ve ticaretteki payımızı yüzde 1,5'e çıkaracak şekilde, verimli kullanmalıyız. İş, bilim ve sanat dünyasının, siyasi istikrardan güç alan bu şansı doğru kullanarak, inovasyon ve 5G sürecine dâhil olması gerekiyor.

Şimdi Reformların Tam Vaktidir

Artık önümüzde 4,5 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu süreci hızlı bir ekonomik reform dönemi olarak okuyoruz. TİM olarak ilan ettiğimiz “Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı” kapsamında bu reform sürecinde ülkemizin refahı, büyümesi ve istihdamı adına rekorlarımızı aynı azimle devam ettireceğiz.

Hem Üretim, Hem Katma Değer Artmalı

Tasarım kadar, inovasyonun da katma değer için vazgeçilmez olduğunu hep vurguluyoruz. Türkiye'de inovasyon kavramına ilk sahiplenen kurum olan TİM, 2012'den beri düzenlenen organizasyonlarla konunun öneminin anlaşılması ve farkındalık yaratılması için çalışıyor. Bu yıl “Türkiye İnovasyon Haftası” olarak düzenleyeceğimiz etkinlik Mayıs ayının başında gerçekleşecek. Uluslararası düzeyde yetkin isimler İstanbul'da ihracat kamuoyuyla buluşacak.

Türkiye İçin İhracat, İhracat İçin İnovasyon Şart

HAZİNE VE MALİYE BAKANIMIZ SAYIN BERAT ALBAYRAK VE TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN'IN KATILIMIYLA, TİM DELEGELER ÇALIŞTAYI'NIN 2'NCİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK. 27 İHRACATÇI SEKTÖRÜMÜZÜN TEMSİLCİLERİ, TALEPLERİ DOĞRUDAN YETKİLİLERE İLETEBİLDİ. BAKANLIKLARDAN DA HIZLA REAKSİYON ALDIK.

Hedefe adım adım

Biz bir iddiayla yola çıktık: Dış ticaret fazlası veren Türkiye!

Yeni hedef: 100 bin ihracatçı, 200 milyar dolar ihracat

TİM olarak, verdiğimiz sözleri hayata geçirmek adına var gücümüzle çalışacağız. İhracat, Türkiye'nin refahı için tek çıkış kapısıdır. Yeni yıl bizler için, ihracatımızda sürdürülebilirliği ve yenilikçiliği tüm sektörlere yaydığımız bir yıl olacak.

Milli Tasarım Kültürü Gelişiyor

Hedefimiz “Dış Ticaret Fazlası Veren Bir Türkiye” diyerek, bunun arka planında her zaman katma değerli üretime ve ihracata vurgu yapıyoruz. Katma değerli üretimin de kalbi tasarımda atıyor.

Yeni Ekonomi Programının Özü: İhracat

Ticaretimiz ve ekonomimiz açısından tehdit oluşturan, Türk Lirası üzerindeki baskının ve ticaret savaşlarının artarak devam ettiği günlere şahit olduk. İçinden geçtiğimiz bu sıkıntılı günlerde, 2019 - 2021 yılları arasında ekonomimizin yol haritasını oluşturacak olan Yeni Ekonomi Programını (YEP) dört gözle bekliyorduk.

Cari açığı hizmet ihracatı ile yenebiliriz

Bizler de TİM yönetimi olarak, elimizdeki imkânların tamamını ihracatçılarımızın bu süreçten en az darbe ile çıkmaları için seferber ettik. TİM olarak bizlerin ve 61 ihracatçı birliğimizin elindeki yedek akçelerden oluşan atıl fonların ihracatçılarımızın zarar görmemesi için Eximbank'a kullandırılması konusunda hazırlığımızı yaptık ve Ticaret Bakanlığımızın himayesinde ilgili protokole imza attık.

Daha güzel yarınlara hep beraber

Ekonomimizi daha ileri taşıma noktasında, ihracatın ne denli önemli olduğu artık hepimizin malumu. Bu bilinçle, ihracata ilişkin çalışma ve projeler üzerinde titizlikle duruyoruz. Önceki yönetimler döneminde başlayan projeleri çok daha etkin ve kapsayıcı bir hale getirmek için çalışıyoruz. Bunların yanında, yeni projeler de geliştiriyoruz.
PAYLAŞ