Esnafa Hibe ve Kira Desteği

23 Aralık 2020

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile koronavirüs salgını nedeniyle getirilen esnafa hibe ve kira desteği düzenlemesi yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu karara göre; esnafa doğrudan 3 ay boyunca 1.000 liralık hibe desteği verilecek. Hibe desteğinde 14 Aralık tarihi itibariyle esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan vergide muaf esnaf ve sanatkârlar, faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar faydalanacak.

Aynı tarih itibariyle Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kişi tacirler de destekten faydalanacak.

Bu kişilere hibe desteği yanında kira desteği de sunulacak. Buna göre büyükşehirlerde bulunanlara 3 ay boyunca 750 lira, diğer illerde bulunanlara 500 lira kira desteği verilecek.

Yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan söz konusu Karara https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201223-23.pdf adresinden erişim sağlanmaktadır.

CANLI DESTEK