ETSG Sektör Duyurusu

02 Mart 2022

Bilindiği üzere, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde üretimi olmayan ürünlerde askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise tarife kontenjanı başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlanmaktadır.

Bu çerçevede; hali hazırda gümrük vergisi askıya alınmış olan eşya listesi sunulmaktadır. AB ithalat değeri 15.000 Avronun altına düştüğü için kırmızı ile renklendirilen eşya ile yine aynı listede karşısında “UK susp. deletion if no EU27 producer” yazan ve Komisyon tarafından 2023 Ocak döneminde listeden çıkartılması öngörülen eşyalara yönelik olarak 2023 yılından sonra da askıya alma uygulamasının devam etmesinin talep edilmesi durumunda ilgili firmaların en geç 04/03/2022 tarihine kadar Ticaret Bakanlığı'na temdit (uzatma) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Başvurulara ilişkin bilgi, tarih ve formlara https://www.ticaret.gov.tr/ithalat/askiyaalma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi adresinden, detaylı bilgiye ise bu linkten ulaşılabilmektedir.

CANLI DESTEK