Gümrük Vergisi Askıya Alınan Ürünler Listesi Güncellendi

30 Haziran 2020

Türkiye ve AB'de üretimi bulunmayan sanayi ürünleri için gümrük vergilerini askıya alma sistemi uygulanmaktadır. Askıya Alma Sistemi kapsamında gümrük vergisi muafiyeti tanınan ürünler İthalat Rejimi Kararı eki V Sayılı Liste'de yayımlanmaktadır. Gümrük Vergileri Askıya Alınan Ürünleriler listesi olan V sayılı listede yer alan ürünlerden İlave Gümrük Vergisi tahsilatı yapılmamaktadır.

Bu kapsamda, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, bazı kimyasal maddeler, motor yağı üretiminde kullanılan katkı maddeleri, uçak parçaları ve motor üretiminde kullanılan hammaddeler, elektrikli sürme düzenleri, lityum-iyon bataryalar ve elektronik parçalar gibi ürünler gümrük vergisi askıya alınan ürünler listesi kapsamına alındı.

Aynı kararla bu kapsamda yer alan kimyasal müstahzarlar, levhalar, plakalar, elektrik akümülatörler, elektrik iletkenler, motorlu taşıt aksamları gibi bazı ürünler de listeden çıkarıldı.

Yapılan düzenleme Kimya, Plastik, Tekstil, Cam, Demir Çelik, Elektrik- Elektronik, Otomotiv gibi sektörleri etkilemektedir.

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek söz konusu karara https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200630-1.pdf adresinden erişim sağlanmaktadır.
CANLI DESTEK