Helal Teknik Eğitimleri

03 Şubat 2021

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından iletilen bir yazıda, görevleri arasında helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmenin yanı sıra helal belgelendirme özelinde sektör paydaşlarına ve profesyonellere yönelik eğitimler düzenlenmesinin de yer aldığı belirtilmekte olup bu kap-samda, başvuru formları ilişikte yer alan ve detayları resmi internet sitesinde (www.hak.gov.tr) bulunan eğitimler aşağıda belirtilmektedir.

•17-18 Şubat 2021 tarihleri arasında "Helal Gıda Standardı Temel Eğitimi”nin düzenlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu eğitim 2 gün süre ile MICROSOFT TEAMS® uygulaması üzerinden canlı çevrim içi (online) katılım şeklinde tasarlanmış olup 20 kişilik kontenjan  kapsamında katılım ücreti 200 ₺/kişi'dir. Bahse konu temel eğitim; Dünyadaki helal  belgelendirmenin tarihçesi ile akreditasyon kurumlarının ve belgelendirme kuruluşlarının faaliyet süreçleri, OIC/SMIIC 1: 2019 “Helal Gıda İçin Genel Gereklilikler” standardı, helal belgeli ürün ve hizmetlerin uluslararası ticareti, çeşitli ülkelerdeki helal belgelendirmeye ilişkin teknik düzenlemeleri kapsamaktadır.

•22-25 Şubat 2021 tarihleri arasında ise "Helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarında (belgelendirme kuruluşları) çalışan/çalışacak kişilere yönelik helal standartları ve Kurum işleyişine ilişkin teknik eğitim" verilmesi planlanmaktadır. Söz konusu eğitim 4 gün süre ile MICROSOFT TEAMS® uygulaması üzerinden canlı çevrim içi (online) katılım şeklinde tasarlanmış olup 20 kişilik kontenjan kapsamında katılım ücreti 1.000 ₺/kişi'dir. Bahse konu teknik eğitim; İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) ilgili kuruluşu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafından yayımlanan “OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda İçin Genel Gereklilikler” ve “OIC/SMIIC 2:2019 Uygunluk Değerlendirmesi - Helal Belgelendirmesi Yapan Kuruluşlar İçin Gereklilikler” standartları ile söz konusu standartlarda atıfta bulunulan ISO standartlarının ilgili maddeleri başta olmak üzere diğer teknik metinlerin yanı sıra Helal Akreditasyon Kurumunun akreditasyon süreçlerini içermektedir.

Eğitim formu linki: https://we.tl/t-gwgrnGATiL

CANLI DESTEK