Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı 1 Ay Uzatıldı

04 Ağustos 2020

31 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 1 ay uzatıldı.

Karara göre, koronavirüs nedeniyle, 30 Haziran dahil bu tarihe kadar kısa çalışma ödeneği uygulamasına başvuran işyerleri için uygulama ağustos sonuna kadar geçerli olacak, yeni başvuru alınmayacak. Ancak daha önce başvuran işletmeler bu hakkı kullanabilecek. Böylece nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya başlayan işyerleri, 5 ay süreyle uygulamadan yararlanmış olacak. Nisandan sonra kısa çalışmaya başvuranlar da 5 aylık süreyi tamamlayabilecek.

Kısa çalışma uygulamasına bağlı olarak işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin de 1 ay uzatılacak. Bu iki uygulamadaki bir aylık uzatma süresi ise 17 Ağustos 2020 itibariyle başlayacak. Ücretsiz izne ayrılan çalışanlara ise net 1168 TL düzeyinde nakdi ücret desteği sağlanacak. Kararla, bu desteğin ödenmesine ilişkin süre de uzatılmış oldu. Ücretsiz izin uygulaması, işten çıkarma yasağına bağlı olarak uzuyor.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren söz konusu karara https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200731-2.pdf adresinden erişim sağlanmaktadır.

CANLI DESTEK